Maymun çiçeği alarmı: Üç ülkede daha yeni vakalar tespit edildi

Maymun çiçeği alarmı: Üç ülkede daha yeni vakalar tespit edildi

2 seneyi aşkın zamandır koronavirüsü ile gayret eden dünya şimdi de Maymun çiçeği virüsü için alarma geçmiş vaziyette. Virüs dağılmaya devam ediyor. Üç ülkede daha yeni hadiseler tespit edildi

İsrail, İsviçre ve Avusturya'da maymun çiçeği virüsüne bağlı yeni hadiseler tespit edildi. Böylece dünya çapında olay bildiren ülke rakamı 15'e yükseldi.

İsrail ve İsviçre, tespit edilen birer olayın yakın zamanda yurtdışına seyahat eden şahıslarda görüldüğünü söyledi. Öte yandan İsrail öteki kuşkulu olayları da inceliyor.

İnsanlar arasında basitçe dağılma meylinde olmayan maymun çiçeği virüsüne bağlı rahatsızlıklar genellikle hafif izliyor.

Küresel aşılama faaliyeti sonrasında 1980'de yeryüzünden silinen çiçek virüsü ile maymun çiçeği arasında genetik eşlik bulunuyor. Bu surattan çiçek aşısı yapılan bireyler maymun çiçeğine karşı da bir ölçü koruma sahibi olabiliyor.

Virüs, en çok Orta ve Batı Afrika'da yaygın. Bazı Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya da dahil olmak üzere değişik ülkelerde 80'den fazla olay bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pazar günü öğleden sonra yaptığı Twitter paylaşımda, virüse Türkiye'de tesadüfülmediğini söyledi ve kamuyouna "müsterih olma" çağrısında bulundu.

Mevzubahisi salgın, bilim insanlarını afallatırken, genel millet sıhhati için tehlikenin düşük olduğu söyleniyor. İngiltere Milli Sağlık Servisi'ne NHS göre, virüsü tutulan pek çok insan birkaç hafta içerisinde iyileşiyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, "Tespit çalışmaları çoğaldıkça olay rakamının da çoğalmasını bekliyoruz" dedi.

İlk olarak İngiltere'de tespit edilen virüse bağlı hadiseler, daha sonra Avrupa kıtasında bazı ülkelerde bildirildi. İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç olayları doğrulayan ülkeler arasında.