MEB 100 bin tablet başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tablet dağıtımı şubat sonuna kadar tamamlanacak!

MEB 100 bin tablet başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tablet dağıtımı şubat sonuna kadar tamamlanacak!

MEB ücretsiz tablet dağıtımı uzaktan eğitim sürecinde devam ediyor. İhtiyacı olan öğrencilere ocak ayında dağıtılan ücretsiz tabletlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan 100 bin tablet…

100 bin ücretsiz tablet dağıtımı için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama geldi. Ocak ayı bitmeden 500 bin tabletin dağıtımının tamamlandığı bildiren Selçuk, 100 bin tableti daha ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını bildirdi. Dağıtım esnasında, veli ve öğrencilerin herhangi bir başvuruda bulunması gerekmiyor. MEB ücretsiz tabletler il müdürlükleri tarafından ihtiyacı olan öğrencilere sağlanıyor.

MEB TABLET DAĞITIMI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 29 Ocak'ta tablet dağıtımının gerçekleştirildiği illerin yöneticileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimde internet ve cihaza ulaşamayan tek bir çocuğun dahi kalmaması için çaba sarf ettiklerini belirterek, "TRT EBA televizyonu kanallarımız, yaklaşık 14 bin 500 EBA destek noktamız ve zorlu kış koşullarında bile Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklar için yollarda olan 167 EBA mobil destek aracımızla okulu, çocuklarımızın bulunduğu yere taşıyoruz. İlk aşamada 500 bin olarak planlanan tablet bilgisayar desteğini gerçekleştirdik. Sözümüzü tuttuk; ama daha çok çocuğumuza ulaşma gayretimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta yeni hedefimiz için yola çıkıyoruz. Şubat ayı sonuna kadar 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize ulaştırmış olacağız" dedi.

MEB 100 bin tablet başvurusu nasıl yapılır Ücretsiz tablet dağıtımı şubat sonuna kadar tamamlanacak

Bakan Selçuk, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tablet dağıtımlarında her hafta daha çok öğrencimize ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Ocak ayı bitmeden söz verdiğimiz gibi 500 bin tabletin dağıtımını tamamladık. Yeni hedefimiz, Şubatta 100 bin tableti daha çocuklarımıza ulaştırmak. Hep birlikte daha fazlasını başaracağız" ifadesini kullandı.

ÜCRETSİZ TABLET BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bakanlığın öğrencilere ulaştırdığı tablet bilgisayarlarda, öğrencilerin uzaktan eğitim için ihtiyaç duyduğu 25 GB kotalı internet paketi de bulunuyor. 100 bin ek tablet desteği de yine başvuru gerekmeksizin ailenin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı ve öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Öte yandan başvuru esasları ile ilgili daha önce Bakan Selçuk açıklama yapmıştı. Öğrenci veya velilerinin tablet bilgisayar için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek olmadığını kaydeden Bakan Selçuk, ailelerin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda resmi veriler üzerinden Bakanlıkça hazırlanan strateji çerçevesinde dağıtımların gerçekleştirileceğini sözlerine eklemişti.