'Mega Taşınma' tamamlandı! 'Muhteşem bir başarı'

'Mega Taşınma' tamamlandı! 'Muhteşem bir başarı'

Türk Hava Yolları'nın Türk Hava Yolları Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmasının anlatıldığı “Mega Taşınma Dokümansalı” bitirildi. Taşınma dokümansalı 16 Ocak saat 21.00’da National

Türk Hava Yolları’nın National Geopraphic takımları tarafından çekilen İstanbul Havalimanı’na taşınmasının anlatıldığı “Mega Taşınma Dokümansalı” bitirildi. Türk Hava Yolları’nin 12 saatlik büyük taşınması ve akabinde seferlerine başlamasının anlatıldığı evraksalın tanıtımı yapıldı.

“DÜNYADA BU ÖLÇEKTE BİR TAŞINMANIN MİSALİ YOK”

Yalnızca 45 saatte bitirmeleri gereken işlemi 32 saat gibi rekor bir müddette sona erdirerek muhteşem bir zafere imza atıldığını belirten Aycı, dünyada bu ölçekte bir taşınma misalinin olmadığını dile getirdi.

Mega Taşınma belgeseli tamamlandı THY Başkanı Aycı: Muhteşem bir başarı

Aycı, "Havalimanıyla alakalı tenkitler durmak öğrenmiyordu. Havalimanıyla alakalı söylenenler bitmek öğrenmiyordu. Daha Türk Hava Yolları oraya taşınmadan, daha Türk Hava Yolları oraya gitmeden, daha orayı biz hiç kullanmadan 'Yok efendim pistler şöyleymiş, yok rüzgarlar böyleymiş, yok oraya inip kalkılamazmış. Yok orada harekât yapılamazmış. Yok efendim, çok güç bir yermiş. Yok, havalimanının yapılış biçimi şöyleymiş, böyleymiş, ölçek kusuru varmış. O kusuru varmış, bu kusuru varmış' Dünyada herkes bu mevzuda eksper kesilmiş, havalimanımızı yerden yere vurmaya başlamıştı. Hatta havalimanını yapan müteahhitlerimize, işlemi orada asıllaştıran, 41 ayda bir inşaat rekoru kırılarak bir mühendislik şahanesi ortaya çıkartılmışken bir cinsli bunun tadını Türkiye ve bunu başaran insanlar çıkaramamıştı. Bunu planlayan akıl, bunu planlayan devlet usu ve vizyonu da bundan hak ettiği methiyeyi alamamıştı. Ona da tenkitler bitmek öğrenmiyordu" dedi.

Mega Taşınma belgeseli tamamlandı THY Başkanı Aycı: Muhteşem bir başarı

Dünyadaki taşınmaların büyük çoğunun aynı havalimanı kampüsü veya yerleşkesinde yapıldığına dikkati sürükleyen Aycı, Türk Hava Yollarının taşınmasında ise Cumhuriyet tarihi kadar daha önceki olan firmanın tam belleğinin ve hafızasının yine tertip etmesinin gerektiğini bildirdi.

İlker Aycı, Hong Kong, Doha ve Amerika Birleşik Devletlerindeki taşınma misallerini en ince detayına kadar analizleri ve personel eğitimleri sayesinde taşınmayı muvaffak olduklarını belirterek, "Bu vizyonu bize veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu havalimanını inşa eden Eriştirme Bakanlığımızdan tüm alakalı müessese ve kuruluşlara, burayı inşa eden vizyonu yaşama geçiren, oradaki o işlemi bugün bize sağlayan iş ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, şükranlarımı sunuyorum. 2019'da açılan bu havalimanı bugün Avrupa'da 2021 senesini lider havalimanı olarak, en yoğun havalimanı olarak kapattı. Türk Hava Yolları Da Avrupa'yı lider kapattı. Avrupa'da en çok uçuşu olan hava yolu olarak kapattı, kargosuyla yolcusuyla. Avrupa'da en çok uçuş yapan, Avrupa'da en çok yolcu taşıyabilen, Avrupa'da en fazla havada kalan firma. Kazancını en az kaybeden firma. Tam işletmeler bugün dünyada hasardayken seneyi yalnızca karla kapatmadı. Ulusa sarih bir işletmeyiz. Yalnızca bu kadarını söyleyeyim. 2019'un da önünde kapattık" değerlendirmesini yaptı.

Mega Taşınma belgeseli tamamlandı THY Başkanı Aycı: Muhteşem bir başarı

“REJİSÖR BİZDEN KRİZ ÜRETMEMİZİ İSTEDİ”

Evraksalın içinde reel olmayan iki krizin olduğunu ifade eden Aycı, "Taşınma sırasında Amerikalı rejisör benimle görüşürken bir yerde çok hiddetlendi. ‘Kardeşim ben taşınmada problem arıyorum, bana problem çıkartın. Her evraksalın bir problematiği vardır. Bir yerde o problem çözülür ve tuhaf bir hale kazanç. Bu ne sıkıcı bir taşınma. Her şey tasarılı. Her şey adım adım gidiyor. Bir yanılgı yapmanızı bekliyorum. Bana bir şey yapın.’ dedi. Biz taşınmayı becerdik, yetmedi bir de dokümansalcı rejisöre kriz yaratacağız ve o krizi çözeceğiz. IT problemini geliştirin bir problematiğini ortaya koyun ve öyküyü renklendirin dedik. Evraksalın bu kısmı asılsız. Dokümansalda bir kriz daha var. Asılsız. Bir Türk idareyici olarak ‘Yıkın bir konteynırı. Kurtarın sonra. Al sana kriz’ dedim" diye konuştu.

Mega Taşınma belgeseli tamamlandı THY Başkanı Aycı: Muhteşem bir başarı