Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı: Boşuna 17 gün kapanmış oluruz

Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı: Boşuna 17 gün kapanmış oluruz

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan CNN TÜRK’e misafir oldu. Ceyhan, bütün kapanma evveli yaşanan şehirler arası seyahat…

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK'te Haber Müdürü İdris Arıkan, İstihbarat Şef Takviyecisi Fulya Öztürk ve spiker Fulya Kalfa'nın sorularını cevapladı. Gündem 17 günlük bütün kapanmaydı.

Prof. Dr. Ceyhan bütün kapanma kararı sonrası İstanbul'dan değişik şehirlere yapılan yoğun seyahatin hadise rakamlarını artıracağını vurguladı: Otogarlardaki işte insanların tıklım tıklım. Bu görüntülerle seyahat yasağından elde etmek istediğimiz yararı zati kaybettik. Tatil yöreleri zati bir hadise çoğalışıyla karşılaşacak.

Ceyhan, bütün kapanma bittiğinde şehirler arası geri dönüşlerin kademeli olarak yapılması gerektiğinin altını çizdi: Bir güne iki güne bunların dönüşlerini sığdırırsak kesin eş tablolarla karşılaşacağız zati. Yoksa aynı görüntülerle dediğim gibi boşuna 17 gün konuta kapanmış oluruz başka bir şeye haylaz

DÖRDÜNCÜ DALGA UYARISI

Mehmet Ceyhan, 17 gün sonra kısıtlamaların birden bire kaldırılmaması gerektiğini belirtti : Mesela martın başında yaptığımız gibi birden bire mektepleri açıp, esnafın iş yerlerini açıp hepsini birden 18'inde yaparsak şayet hiç kuşkunuz olmasın daha büyük bir dördüncü dalga yaşayabiliriz zira aşılama oranlarımız çok düşük henüz.

İSTANBUL İÇİN UMUTLU KONUŞTU

Ceyhan, bütün kapanmanın sağlayacağı avantajlara da değindi. Toplu taşımadaki kalabalığın önleneceğini söyledi. Seyahat yasağının getirilmesinin çok ehemmiyetli olduğunu ifade etti. İstanbul için de ehemmiyetli bir açıklama yaptı: Muhtemelen İstanbul'da daha ciddi bir hadise eksilmesi göreceğiz, zira kalabalık eksilecek toplu taşıma vasıtaları kullanılmayacak, iş yerlerinin ehemmiyetli bir kısmı kapalı olacak.