Mehmet Zahid Sobacı kimdir? İşte TRT'nin yeni Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın biyografisi

Mehmet Zahid Sobacı kimdir? İşte TRT'nin yeni Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın biyografisi

Türkiye Radyo- Televizyon Müesseseyi’na Türkiye Radyo Televizyon Kurumu müteveccih atamalar ve idare yapısına ait karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Vazife süresi sona eren Türkiye Radyo Televizyon…

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İdare Heyeti Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in vazife süresi dolarken, Mehmet Zahid Sobacı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü oldu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi mezunu olan Sobacı, uzun senelerdir kamuda muhtelif vazifelerde bulunan bir ad. İşte, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun yeni Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın yaşam öyküsü...

MEHMET ZAHİD SOBACI KİMDİR?

Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’nden 2001 senesinde mezun oldu. Sobacı, yüksek lisansını 2005 ve hekime 2009 eğitimini Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı'nda bitirdi.

2013 senesinde doçent ve 2020 senesinde profesör olan Sobacı, uzmanlık alanları olan kamu idaresinde reform, kamu siyaseti ve sosyal medya-siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı.

"Yönetimsel Reform ve Siyaset Transferi", "Teori ve Uygulamada Kamu Yönetimi", "Social Media and Local Governments: Theory and Practice", "Sub-National Democracy and Politics through Social Media" ve "E-Parliament and ICT-Based Legislation: Concept, Experiences and Lessons" adlı kitaplara imza atan Prof. Dr. Sobacı'nın uzmanlık alanlarında milli ve beynelmilel mecmualarda çok rakamda yazısı yayımlandı.

2014 senesinde "Kamu Siyaseti: Teori ve Uygulama" başlıklı editöryal çalışması ile Sosyal Bilimler alanında TÜBA Kayda Değer Eser Mansiyon mükâfatını alan Sobacı, 2015-2018 seneleri arasında düşünce kuruluşu SETA'da iç siyaset alanında çalışmalar yürüttü.

2018-2021 seneleri arasında Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkan Yardımcılığı misyonunda bulan Prof. Dr. Sobacı, 2019-2021 seneleri arasında Basın Duyuru Müesseseyi İdare Heyeti Başkanlığı misyonunu da yürüttü. Prof. Dr. Sobacı, konutlu ve iki çocuk babası.