Meksika sınırında çocuk dramı: Çölde ölüme terk ettiler

Meksika sınırında çocuk dramı: Çölde ölüme terk ettiler

Amerika Birleşik Devletlerinin Teksas eyaletinde yaşanan sığınmacı dramı sürüyor. Hudut devriyesi seyahat ettiği grup tarafından terk edilen bir çocuğu buldu. Geceyi tek başına çölde geçiren…

Amerika Birleşik Devletleri - Meksika hududunda, 3 ile 5 yaşlarındaki iki kız çocuğu insan firaricileri tarafından metrelerce yükseklikteki duvardan Amerika Birleşik Devletleri hududuna atılmış, bu anlara ait görüntüler günlerce konuşulmuştu.

Gelen son görüntü ise bölgedeki dramın ebatlarını bir kere daha gözler önüne serdi. Amerika Birleşik Devletleri hudut devriyesi hududa yakın bir bölgede, çölde tek başına vazgeçilmiş bir çocuk buldu.

Herkesten gizlenen fotoğraflar sızdı... Biden tartışılan mülteci kampına gidiyorHerkesten saklanan resimler sızdı... Biden tartışılan sığınmacı kampına gidiyor!

'BİRİ BENİ KAÇIRABİLİR... KORKUYORUM'

Amerika Birleşik Devletlerili vazifeli bu anları saniye saniye görüntüledi. Çölde terk edilen çocuğun vazifelilere 'Biri beni kaçırabilir... korkuyorum' dediği anlar ise deyimi caizse vicdanları burktu.

Çocuk vazifelilere iki kere 'bana dayanak edebilir misin?' diye sordu ve ona 'Beni terk ettiler ve nerede olduklarını öğrenmiyorum' dedi.

Meksika sınırında çocuk dramı: Çölde ölüme terk ettiler

GECEYİ BİR BAŞINA ÇÖLDE GEÇİRDİ

İsmi, yaşı ve tebaayı açıklanmayan çocuk, vazifeliler tarafından bulunmadan evvel geceyi hudut bölgesindeki çölde geçirdi.

Çocuğun Amerika Birleşik Devletlerine Meksika'dan yasadışı bir biçimde girmiş ve beraber seyahat ettiği grup tarafından terk edildiği düşünülüyor.

SON 20 SENENİN AZAMİ SAYIYI

Geçen hafta yayınlanan yeni hükümet istatistikleri, Amerika Birleşik Devletleri makamları tarafından Mart ayında hudutta 171.000 muhacirin tutulduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bu son yirmi senenin azami sayıyı olarak kayıtlara geçerken, Biden idaresinin ilk ciddi imtihanı olarak açıklanmıştı.

BİDEN DUVARI KALDIRABİLİR

Donald Trump idaresinde Meksika hududuna inşa edilmesi tasarlanan hudut duvarı beynelmilel kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Amerikan ulusundan alınan aidatların, bir hudut duvarının inşasında kullanılmamasını idarenin siyaseti olarak özümsendiğini duyuruyorum. demişti.