Meksika’da operasyon sonrası facia: 14 kişi hayatını kaybetti!

Meksika’da operasyon sonrası facia: 14 kişi hayatını kaybetti!

FBI'ın en çok arananlar listesindeki uyuşturucu çetesi lideri Rafael Caro Quintero, Meksika'nın Sinaloa eyaletinde yer alan Choix kenti etrafını tutuldu. Çete liderinin tutulması için işleme katılan

Meksika Donanma Sekreterliği’nden SEMAR yapılan açıklamaya göre uyuşturucu çetesi lideri Rafael Caro Quintero'nun tutulması için tertip edilen işleme katılan Black Hawk tipi bir askeri helikopter, Sinaloa eyaletindeki Los Mochis Beynelmilel Havalimanı yakınlarında düştü.

14 ŞAHIS YAŞAMINI KAYBETTİ

Olay yerine ambulans takımı sevk edildi. Helikopterde bulunan 15 şahıstan 14'ünün yaşamını kaybettiği açıklandı. Bugüne kadar özveri ile ülkesine hizmet ettiği belirtilen donanma personeli için yeis dinlendiği ifade edildi. Kazanın sebebinin incelendiği, işlemle iletişimine dair bir iz bulunmadığı belirtildi.
Meksika’da operasyon sonrası facia: 14 kişi hayatını kaybetti
FBI'IN EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDEYDİ

Meksika Donanma Sekreterliği SEMAR tarafından yapılan açıklamaya göre, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetleri tarafından senelerdir aranan uyuşturucu firariciliği teşkilatı lideri Rafael Caro Quintero, Meksika'nın Sinaloa eyaletinde yer alan Choix kenti etrafını tutuldu.

Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı ve SEMAR tarafından ortak yürütülen işlemle Choix kentindeki kırsal bir alanda tespit edilen Quintero, çalılıkların arda saklandığı sırada Max isimli bir eğitim köpeğinin desteğiyle bulundu.

Meksika’da operasyon sonrası facia: 14 kişi hayatını kaybetti

İADESİ İSTENECEK

Hadisenin ardından Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Merrick Garland bir açıklama yaparak Meksikalı yetkililere teşekkür etti. Caro Quintero tarafından 1985'de kaçırılan ve eziyet yapılarak öldürülen Amerika Birleşik Devletleri Uyuşturucu ile Çaba Dairesi DEA casusu Enrique Camarena’ya atıfta bulunan Merrick, “Amerika Birleşik Devletleri kolluk güçlerini kaçıran, eziyet yapan ve öldüren hiç kimse için saklanacak yer yok” ifadelerini kullandı. Bakan Garland ayrıca Meksikalı yetkililerden Quintero’nun iadesini isteyeceklerini de duyurdu.

Guadalajara Kartelinin kurucusu 69 yaşındaki Rafael Caro Quintero, DEA casusu Enrique Camarena cinayeti ile yargılanarak 1985 yılında Kosta Rika’da hapsedilmiş ve 28 sene mapus uyuduktan sonra 9 Ağustos 2013 tarihinde özgür vazgeçilmişti.

Meksika’da operasyon sonrası facia: 14 kişi hayatını kaybetti
Ancak yeniden aynı cinayet nedeniyle 16 Ocak 2015’te bir federal duruşma tarafından kabahatli bulunarak hakkında hapsetme kararı çıkartılmıştı.

Quintero’nun tutulması için başına konulan 20 milyon dolarlık ödül ise şimdiye kadar bir uyuşturucu firaricisi için verilen en büyük sayı olmuştu.