Merakla beklenen müjde geliyor... Türkiye lojistik üs olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor

Merakla beklenen müjde geliyor... Türkiye lojistik üs olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor

20 Temmuz 2020'de Fatih Sondaj gemisi Tuna-1'de çalışmaya başlamış, 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Ardından ise…

Türkiye Karadeniz'de 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Karadeniz'den bir başka rezerv müjdesi vermesi bekleniyor.

Amasra-1 bölgesinde yeni bir rezervin tespit edildiği belirtilirken, Türkiye yerli ve ulusal arama çalışmaları ile keşiflerini ve rezervlerini artırıyor. Bu sürecin ilk adımları arasında Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı'nda ortaya koyduğu Ulusal Enerji Maden Politikası'nın çok ehemmiyetli olduğunu belirten Berat Albayrak yarıyılında satın alınan sondaj ve sismik araştırma gemileri yer alıyor. 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener, CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Türkiye lojistik üs olma yolunda süratli adımlarla gidiyor. Bu önümüzdeki yarıyılda ticari üs olmamızın da önünü açıyor. Şayet bu süratle gidilirse hem millete yansıdığını hem de işletimlere ciddi anlamda beynelmilel rekabet avantajı sağlayacağını düşünüyoruz" ifadelerinde bulundu. Sefer Şener açıklamalarına şu biçimde devam etti: 

Türkiye nefesini tuttu müjdeyi bekliyor Gözler Zonguldaktan gelecek haberde...Türkiye nefesini yakaladı müjdeyi bekliyor! Gözler Zonguldak'tan gelecek haberde...

Türkiye her sene 45 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Türkiye'nin toplam kullandığı doğal gazın yüzde 98'i yurt dışından ithal ediliyor. Her sene bunun Türkiye'ye faturası 13-15 milyar dolar arasında değişiyor. Bu kadar büyük ölçüde para ödüyoruz. Bundan sonraki düzeyde, yeni bir keşif ile beraber Türkiye'nin 8-10 senelik kullanımına yeten bir rezerv keşfedilmişti. Bundan sonraki düzeyde 10-15 seneye yetecek bir rezerv oluşturacağı temennimiz mevzubahisi. Gazın çıkarılmasın 2023 senesinden itibaren başlanacak. Bunun faturalara yansıması netlikle olacak ama bunun için doğalgazın çıkarılıp kullanılması gerekiyor. Türkiye'deki doğalgazın yüzde 32'si evlerde kullanılıyor.

Bu kadar yoğun ev kullanımının olduğu bir yarıyılda 2023'ten itibaren bu gazın kullanılacak olması öncelikle Türkiye'de ciddi bir rekabeti de oluşturacak. Dolayısı ile bu harcayıcıların, milletin faturalarına yansımaya başlayacak 2023'ten itibaren. rekabet etrafı oluştuğu zaman maliyette oynamalar olabileceğini öngörüyoruz. Yerli yapıma dayalı bir imali çok daha hesaplı olasılıkları da var. Değişik taraftan faturalara dolaysız yansıması olacak belki ama bir de dolaylı yansıması var. Sizin 2023'ten itibaren bunu çıkarıp firmaların kullanımına sürmeniz demek özellikle ihracat yapan şirketlerinizin maliyet avantajı sağlaması demek. Beynelmilel piyasada şirketlerinizin daha güçlü hale gelmesi demek. Bu kadar güçlü olduğunuzda da ihracatınız ulusal kazancınız çoğalacak, cari sarihiniz düşecek.

Türkiye lojistik üs olma yolunda süratli adımlarla gidiyor. Bu önümüzdeki yarıyılda ticari üs olmamızın da önünü açıyor. Şayet bu süratle gidilirse hem millete yansıdığını hem de işletimlere ciddi anlamda beynelmilel rekabet avantajı sağlayacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin eli siyasi olarak da kuvvetleniyor. Burada çıkarılan doğalgaz Akdeniz'in de habercisi. Öğreniyorsunuz Romanya ile Rusya ile bir uzlaşıya varıldı burada. Hakikatinde burası misal bir alan oluşturdu. Dolayısı ile bu alan Akdeniz'de de oluşturulabilir. Aldığımız haberlere göre Akdeniz'de de çok ciddi rezervler var.

Hakikatinde Türkiye doğalgaz petrol yok denilen bir süreci geçirdi. Şu an olduğunu anladık. Bundan sonraki süreç bunların çıkarılıp ekonomiye kazandırılması ve böylece hem doğalgaz faturalarına hem de maliyetlere yansıtmak hem de Türkiye'nin elini daha güçlü hale getirmek. Her ne kadar bu gaz ilerleyen düzeyde Türkiye'nin yüzde 10'luk lüzumunu karşılayacak rezervde olsa dahi değişik ülkelerden aldığımız gazın pazarlığında da bize ehemmiyetli bir avantaj sağlamış olacak. Hem maliyet avantajı elde edeceğiz hem rekabetten faydalanıp bu maliyetleri daha altlara sürükleme avantajı elde edeceğiz.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara