Merkel'den Türkiye açıklaması: Çok iyi ilişkiler olması için çaba sarf ediyorum

Merkel'den Türkiye açıklaması: Çok iyi ilişkiler olması için çaba sarf ediyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile çok iyi ilişkilerin geliştirilmesi için gayret sarf ettiğini söyledi. Mültecilerin politik bir vasıta olarak kullanılmaması gerektiğini aktaran Merkel,…

Merkel Federal Basın Konutu’nde tertip edilen ananesel yaz yarıyılı basın buluşmasında başşehir muhabirlerinin suallerini yanıtladı.

Türkiye'yi Avrupa Birliğine AB bütün aza olarak görmediğine ait siyasi görüşünün aşinasını ifade eden Merkel, "Ancak ben yeniden de Türkiye ile çok iyi ilişkiler olması için gayret sarf ediyorum." dedi.

Merkel, bundan dolayı AB ile Türkiye arasındaki göç uzlaşmasının devam etmesinden ve Gümrük Birliğinin aktüellemesinden yana olduğunu belirtti.

Son AB Liderler Doruğu’nde Türkiye’ye 3 milyar avronun verilmesinin kararlaştırıldığını andırdıran Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu mevzularda görüşmeler yaptığını ifade etti.

"TÜRKİYE SIĞINMACILARA ÇOK İYİ BAKIYOR"

Mültecilerin politik bir vasıta olarak kullanılmaması gerektiğini aktaran Merkel, "Türkiye, özellikle Suriyeli sığınmacılara çok iyi bakıyor. Orada fantastik çok şeyler yapıyor. Biz Türkiye’yi dayanakladık. Elbette minik bir miktarda. Ben bu uzlaşmanın geliştirilmesini istiyorum. Bu, etkilenen insanlar için en iyisidir." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs mevzusunda yaptığı açıklamalarından dolayı Yunanistan ile Türkiye arasındaki görüşmelerin zafersizlikle sonuçlanıp sonuçlanmadığına ait suale de kendisinin ilke olarak röportajların galibiyetsiz olduğundan laf etmediğini belirterek, "Gerileme veya ilerleme vardır." ifadesini kullandı.

Yunanistan ile Türkiye arasında istişari görüşmelerin yine başladığını andırdıran Merkel, "Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı toplandı. Bu irtibat kanallarını her zaman sarih yakalamak için çalıştık ve özellikle Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde birtakım minik adımlar atmayı muvaffak olduk." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, Yunan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY tarafının kabul etmediği iki devletli bir çözümden yana olmasının görüşmeleri güçleştirdiğini dile getiren Merkel, bu mevzuda Birleşmiş Milletler BM idaresinde görüşmelerin devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Merkel, doğru istikamete manipülasyonu gereken bu görüşmelerin güç ve uzun soluklu olacağını belirterek, "Bu şimdi elbette bir gerilemeydi. Ancak bu cins gerilemelerle cesaretin kırılmasına izin vermemek gerekli." diye konuştu.

AB'nin sığınma siyasetine de değinen Merkel, AB’nin hali hazırda ortak bir sığınma siyaseti geliştiremediğine işaret ederek, bunun AB için büyük bir yük olduğunu ve çözülmesi gerektiğini kaydoldu.

KUZEY AKIM 2 PROJESİ

Şansölye Merkel, Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 boru hattına ait Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uyuşmaya varmasını iyi bir adım olarak değerlendirerek, yeniden de bu uyuşmanın tüm görüş ayrılıklarını gidermediğini belirtti.

Uyuşmayı, Amerika Birleşik Devletleri ile Almanya arasında uygulanması gereken emin şartları yerine getirme teşebbüsü olarak nitelendiren Merkel, Ukrayna’nın gaz transit ülkesi olmaya devam etmesinin ve enerji mevzularının, Ukrayna’yı güç vaziyette vazgeçmek için kullanılmamasının ehemmiyetli olduğunu kaydoldu.

Alman Başbakanı Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullanılmayacağını ifade ettiğini aktararak, Rusya’nın lafına güvendiklerini söyledi.

PEGASUS YAZILIMI

İsrail merkezli NSO Group'un ürettiği "Pegasus" adlı ajan yazılımı kullanarak "karşıların telefonlarını dinlediği" istikametindeki iddiaların sorulması üzerine de Merkel, "Bu cins programlar, yargı teftişinin garanti edilmediği ülkelerde satılmamalıdır." yanıtını verdi.

ULUSU AŞI OLMAYA ÇAĞIRDI

Şansölye Merkel, yeni tip koronavirüs Kovid-19 hadiselerinin son günlerde kaygı verici bir biçimde yine çoğaldığına işaret ederek, bunun Kovid-19’un değişinime uğrayan Delta varyantından kaynaklandığını anlattı.

Merkel, mesafe ve maske takma gibi ihtiyatlara uyulmasının büyük ehemmiyetli taşıdığını vurguladı.

Ulusu aşı olmaya çağıran Merkel, aşı olmanın salgının üstesinden gelmenin anahtarı olduğunun belirtti.

Merkel, sağlık sisteminin hududuna gelmesinin yasaklanması gerektiğini belirterek, "Aşılanmış bireylerin rakamı ne kadar yüksek olursa, o kadar çok birey hastalığın ağır seyrinden korunur." diye konuştu.

SU BASKIN TRAJEDİYİ

Şansölye Merkel, geçen hafta ülkenin batısında alana gelen su baskın trajedisini de hatırlatarak, selin fantastik imhalara yol açtığını, 170 bireyin yasını yakaladıklarını ve hali hazırda daha aranan insanların bulunduğunu söyledi.

Merkel, selin oluşturduğu hasarın giderilmesi için uzun soluğa lüzum dinlendiğini belirtti.

Merkel ayrıca abuhavanın korunmasına ait gayretin sürdürülmesi gerektiğini kaydoldu.