Mersin'de çam kese böceğine karşı 'terminatör böcek' devrede!

Mersin'de çam kese böceğine karşı 'terminatör böcek' devrede!

Mersin'de ağaçlara hasar veren çam kese böceğine karşı harekete geçildi. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü takımları 27 hektarlık orman alanına 1080 terminatör böcek vazgeçti.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülen çalışma kapsamında Mezitli ilçesi Kuzucu Mahallesi'nde 27 hektarlık orman alanına 1080 terminatör böcek vazgeçildi.

Şehir Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, faallikte yaptığı açıklamada, ormanlara hasar veren faktörlerin başında hasarlı böceklerin yer aldığını söyledi.

Mersinde çam kese böceğine karşı terminatör böcek devrede

"ÇABA ETMEMİZ GEREKİYOR"

Ormanlara hasarlı olan böceklerle hem natürel hem de biyolojik olarak çaba ettiklerini dile getiren Akduman, "Ormanların sürekliliği ve gelişimini negatif etkilemede çok ehemmiyetli yere sahip olan 'dumansız yangın' dediğimiz böcek hasarlıları var. Bu böcek hasarlılarıyla zamanında ve uygun tekniklerle çaba etmemiz gerekiyor. Özellikle Akdeniz'de en yaygın olarak çam ağaçlarımıza hasar veren cinslerden biri çam kese böceğidir. Tabiatta ayrı bir tahribata neden olmadan, biyolojik çaba dediğimiz usulleri kullanıyoruz." diye konuştu.

Akduman, bu sene biyolojik çaba kapsamında 20 binin üzerinde larva ve yetişkin böceği ormanlara vazgeçmeyi kastettiklerini kaydoldu.