Mersin'de heyecanlandıran keşif! 8 bin yıllık...

Mersin'de heyecanlandıran keşif! 8 bin yıllık...

Mersin'de bir mağarada takribî 8 bin senelik olduğu varsayım edilen figürler bulundu. Kayaların üzerine çizilmiş hayvan figürleri arkeologları heyecanlandırdı. Mersin Üniversitesi MEÜ Fen Edebiyat…

Kent merkezine 20 km uzaklıktaki merkez Yenişehir ilçesine bağlı İnsu köyünde mağarada bulunan kaya fotoğrafları coşku yarattı. Takribî 8 bin senelik olduğu varsayım edilen ve petroglif tekniği ile çizilen kaya fotoğraflarının neolitik ya da kalkolitik yarıyıldan kaldığı düşünülüyor. Yarıyılın faunası hakkında bilgi veren figürlerin büyük bir kısmı ise imha olmuş gidişatta. Kent merkezine 20 dakika mesafedeki kaya fotoğraflarını araştıran Mersin Üniversitesi MEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısım Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, mağaranın koruma altına alınarak çalışma yapılması ve bölgenin turizme kazandırılmasını istedi.

Mersinde heyecanlandıran keşif 8 bin yıllık...

Fotoğrafların reelci bir üslupla çizildiğini kaydolan Prof. Dr. Durukan, "Mersin'e 20 km uzaklıkta İnsu köyünde çok kısa müddet evvel keşfedilmiş olan kaya fotoğraflarının önündeyiz. Bunlar günümüzden takribî 5 ila 8 bin sene evveline ait olduğunu varsayım ettiğimiz, petroglif tekniğiyle dediğimiz kaya suratına kazıma tekniği ile yapılmış olan, yarıyılın faunasını anlatan kaya fotoğrafları. Çok reelci üslupla yapılmış betimlemeler. Hayvan spektrumu hakkında birtakım ipuçları veriyor. Özellikle dağ keçileri, sanatsal özelliği olan ince bir zevkle yapılmış, onun yanı gizeme bazı olağanüstü mahlukatlar gözümüze çarpıyor. Uçan ve yüzen bazı mahlukatlar bunlar" dedi.

'KORUMA ALTINA ALINARAK TURİZME KAZANDIRILMALI'

Mağaranın koruma altına alınmasını isteyen Prof. Dr. Durukan, "Bunların ehemmiyetli özelliği, şehir merkezine son derece yakın olmaları. Kent merkezinden takribî 20 dakikalık mesafede bulduk bunları. Son 5 senede orta Toroslar dediğimiz bu kuşakta Mersin'in dağlık bölgesinde neolitik ya da kalkolitik buluntularla pek karşılaşmamıştık ancak son 5 sene içerisinde yapılan araştırmalarla bunların rakamını çoğaldırmış bulunmaktayız. Burası şehir merkezine en yakın misaller. Üzücü olan kısmı ise geniş bir alan dağılmış olan kaya fotoğraflarının büyük miktarda imha olmuş olması. Elimizde çok az bir misal kalmış. Bununla beraber burada neolitik ya da kalkolitik yarıyıldan bir mesken olduğunu kavrayabiliyoruz. Hem bilimsel hem de turistik açıdan ehemmiyetli bir cazibe merkezinden bahsediyoruz. Burası şu an bir hayvan sığınağı olarak kullanılıyor. Yetkililerin burayı bir an evvel patent etmesi koruma altına alması gerekiyor" diye konuştu.

Mersinde heyecanlandıran keşif 8 bin yıllık...