Meryem ve orkestrası barış için sahnede

Meryem ve orkestrası barış için sahnede

Kudüs’te nezaretine alınırken gülümsediği görüntülerle direnişin sembollerinden biri haline gelen Filistinli sanatçı Meryem Afifi ile üyesi olduğu Filistin Gençlik Orkestrası Emine Erdoğan’ın davetiyle

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte Ankara’da sahneye çıkan Filistin Gençlik Orkestrası’nın ‘Barış Konseri’ni izledi.

Meryem ve orkestrası barış için sahnede
Emine Erdoğan konseri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte izledi.

Ankara’da tarihi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıcumhuriyet Üniversitesi binasındaki konseri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte izleyen Erdoğan, konser sonrasında sahneye çıkıp orkestra üyelerini alkışladı ve çiçek verdi.

Meryem ve orkestrası barış için sahnede
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte sahneye çıkan Filistin Gençlik Orkestrası 1948’de yaşanan sürgün neticeyi dünyanın dört bir yanına ayrılan Filistinli müzisyenlerin bir araya gelebilmesi için heyetti.

Geçtiğimiz sene davet ettiği Filistinli sanatçı Meryem Afifi de Emine Erdoğan’a Mescid-I Aksa’nın kabartma tablosunu hediye etti. Filistinli sanatçı Meryem Afifi, Kudüs’te İsrail’in Filistinlilere yönelik hamlelerinde Mescid-i Aksa’yı korunurken başörtüsünden çekilerek nezaretine alınmış ve sosyal medyada direnişin sembollerinden biri haline gelmişti.

Meryem ve orkestrası barış için sahnede

Emine Erdoğan da Filistinli sanatçı Afifi ile telefonda görüşerek kendisini ve üyesi olduğu Filistin Gençlik Orkestrası’nı Türkiye’ye davet etmişti. İki ülkenin millet ezgilerinin icra edildiği konser için Yusuf Yalçın’ın bestelediği “Anadolu Rapsodisi” ve Filistinli Bishara Kell’in bu konser için bestelediği “Altoların Dansı” yapıtlari ilk kere sanatseverlere sunuldu. Konserde, 21 Türk ve 59 Filistinli müzisyen sahne aldı. Kemani Sebuh Efendi’nin “Kürdilihicazkar Longa” ve Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsü de icra edildi.

Meryem ve orkestrası barış için sahnede