"Mesele hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı"... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SORU 8 YANIT

"Mesele hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı"... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SORU 8 YANIT

"Bir Hollywood skandalı. Bir aile trajedisi" sloganıyla yayına giren 'Allen v. Farrow' belgeseli Hollywood'un en tuhaf ailelerinden birini yeniden spot ışıklarının altına taşıdı. Yaklaşık 30…

BU KONU NEDEN YENİDEN GÜNDEMDE?

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de HBO kanalında pazar akşamı ilk bölümü yayınlanan dört bölümlük "Allen v. Farrow" belgeseli sebebiyle tartışma yine yandı. Ödüllü belgeselciler Amy Ziering ve Kirby Dick'in imzasını taşıyan yapımda, Woody Allen'ın evlatlık kızı Dylan'a cinsel istismarda bulunduğuna değin suçlamalar, takriben 30 sene hemen peşinden yeni ispat eder ve şahitlikler eşliğinde masaya yatırılıyor.

KİM KİMDİR? TARAFLAR KİMLER?

Woody Allen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li yönetmen, yazar, senaryocu ve oyuncu. Bazılarının sinemanın bile çocukları arasında saydığı 85 yaşında olan Allen, yüzlerce filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı.

Mia Farrow (76), AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'li oyuncu. “Rosemary's Baby” filmiyle dünyanın dikkatini çeken Farrow, 50'den fazla filmde rol aldı. Bu filmlerden “Crimes and Misdemeanors”, “Hannah and Her Sisters”, “Husbands and Wives” gibi 13 tanesi Woody Allen yapımı.

Woody ve Mia 1979 seneninde bir lokantada tanıştı ve 13 sene süresince büyük bir aşk yaşadı. Fakat asla aynı hanede yaşamadılar. Central Park'ın iki ayrı ucundaki hanelerinde hayatlarına devam edip birbirlerine yakıp söndürdükleri ışıklarla iletiler gönderdiler.

Dylan Farrow, Mia Farrow ve Woody Allen'ın evlatlık kızları. Dylan'ı Mia, 1985'te yeni doğmuş bir bebekken, Woody ise Aralık 1991'de Mia'nın bir diğer erkek çocuğu Moses ile beraber evlat edindi. Bugün 35 yaşında olan Dylan, belgesele konu olan iddiaların merkezindeki kişi.

Soon-Yi (Previn) Allen, Mia Farrow'un bestekar Andre Previn ile evliliği esnasında 1977'de evlat edindiği Kore asıllı kızı, Woody Allen'ın eşi. 1970 doğumlu olan Soon-Yi ve Woody'nin beraberliği Woody ile Mia daha beraberken 1991 sonu 1992 başında başladı. Soon-Yi ve Woody, 1997'de izdivaç etti ve o vakitten beri evlilikleri sürüyor. Çiftin üniversite çağında iki evlatlık kızı var.

Ronan Farrow, Mia ve Woody çiftinin biyolojik erkek çocukları. Çocukken Satchel diye çağrılıyordu. Mia, 2013'ye Vanity Fair'e yaptığı bir izahta basın mensubu olan Ronan'ın biyolojik babasının Woody değil Frank Sinatra olabileceğini söyledi.

Moses Farrow, Mia ve Woody çiftinin evlatlık erkek çocukları. 1978 doğumlu bir aile terapisti ve resimci olan Moses da Soon-Yi gibi Kore asıllı. 

Mevzu hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SUAL 8 CEVAP
Sene 1989, mutlu zamanlar... Mia'nın kucağındaki Ronan, Woody'nin kucağındaki ise Dylan

29 SENE ÖNCE NELER OLDU?

1992 seneyin ocak ayında Woody'nin evine giden Mia, hanede kızı Soon-Yi'nin çıplak resimleriyle karşılaştı. Büyük bir gümbürtü koptu, Mia Soon-Yi'yi haneden attı fakat Woody'le bir şekilde müzakereye devam etti. Aynı sene ağustos ayında Mia ailenin psikoloğu Susan Coates'u arayarak "şeytanca" dediği Woody'i durdurmak için kendisinden yardım istedi.

Bu olaydan üç gün sonra Mia'nın Connecticut'ta bulunan evinde öne sürülen taciz olay meydana geldi. 7 yaşında olan Dylan bunu "özel yerlerine dokunmak" olarak anlattı. (2018'de bir sabah programına misafir olan Dylan, babasının genital bölgesine dokunduğunu daha net ve yetişkin bir dille de dile getirdi.) Mia Farrow'un bir arkadaşı, bebek bakıcısının Woody ve Dylan'ı yersiz bir şekilde gördüğünü Mia'ya aktarınca, Mia kızına olanları tek tek anlattırdı ve bunları kameraya aldı. Bu arada Coates'u arayıp olanları ona da anlattı. Coates daha sonra bu konuşmada Mia'nın fazla sakin olmasının dikkatini çektiğini mahkemedeki ifadesinde söyledi. Olayların peş peşe gelmesi ve Mia'nın sakinliği "Dylan'ı doldurup bu şekilde konuşmaya mı zorladı?" kuşkularına sebep oldu.

13 Ağustos'ta Woody, Ronan, Dylan ve Moses'ın velayeti için Mia'ya dava açtı. Birkaç gün sonra medya izahı yaparak Soon-Yi ile beraberliklerinin doğruluğunu teyit etti. O sırada Connecticut Polisi de Dylan'ı taciz ettiği suçlamasıyla Woody Allen ile ilgili tahkikat başlatıldığını duyurdu. Woody medyaya yaptığı izahta iddiaları reddetti.

Taraflar Vanity Fair, 60 Minutes gibi ehemmiyetli yayınlar aracılığıyla karşılıklı iddialarda bulundu.

Sorun hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SUAL 8 CEVAP
Woody Allen ve Dylan Farrow

MAHKEME SÜRECİNDE NELER OLDU?

18 Mart 1993'te Yale-New Haven Hastanesi Cinsel İstismar Muayenehanesi'nden uzmanlar, Dylan'la 9 defa görüştükten sonra çocuğun "hayalle gerçeği ayırma yetisinin olmadığı" istikametinde bir rapor verdi. Resmen yayınlanmayan ama parçaları medyada yer alan rapor, Woody'i aklarken Mia'nın itirazıyla karşılandı.

Sonrası gün başlayan velayet davası da tarafların suçlamalarla dolu ifadeleriyle devam etti. Mia, Woody'i Dylan'a 2 yaşından itibaren cinsel hisler beslemekle suçladı. Şahit olarak dinlenen Coates, Mia'nın tehditleri nedeniyle Woody'nin güvenliğinden kuşku ettiğini söyledi ve Woody-Dylan ilişkisini uygunsuz denebilecek yoğunlukta ama cinsel unsurlar içermeyen bir ilişki olarak tanımladı. Yale-New Haven raporunu hazırlayan uzmanlardan John M. Leventhal'ın, Dylan'ın duygusal olarak balanssız olduğu, olayları anlatırken ayrıntıları daimi değiştirdiği ve Woody'i suçlamak için Mia tarafından çalıştırıldığı istikametindeki ifadesi yayınlandı. (Yıllar sonra Vanity Fair mecmuası, Dr. Leventhal'ın söylediğinin aksine Dylan'la görüşmediğini yazdı.)

Neticede Woody velayet savaşını kaybederken, Connecticut Savcısı Frank Maco da Dylan'ı mahkeme travmasından savunmak için Woody hakkında kovuşturma başlatmayacağını ama çocuğun taciz edildiğine inandığını söyledi.

Mevzu hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SUAL 8 CEVAP
Soon-Yi ve Woody Allen, 2016 yılında Cannes Film Şenliğinde...

SOON-Yİ NE DİYOR?

Mia'nın kızı, Woody'nin önce sevgilisi sonra da eşi olan Soon-Yi bu olaylar olurken ve sonrasındaki 25 yıl boyunca hemen hemen hiç konuşmadı. 2018'de New York Magazine'e verdiği uzun röportajla suskunluğunu bozdu. Mia'nın kendisine yönelik kötü davranışlarını, uyguladığı fiziksel şiddeti, çocukları arasında yaptığı ayrımcılıkları (sarışın mavi gözlü bebeklerin Asyalı çekik gözlü kardeşlerine karşı el üstünde tutulması gibi) anlatan Soon-Yi kendisinin Woody ile ilişkisi olmasa soruşturmanın bu kadar yanmayacağını müdafaa etti. Mia'yı da #MeToo hareketinden yararlanıp Dylan'ı bir kurban olarak ortalıkta gezdirmekle suçladı. Buna yanıt veren Dylan, Soon-Yi'nin sözlerinin saygısızlık olduğunu ve kendisini yeniden bir kurban haline getirmekten başka bir şeye yaramadığını söyledi. Mia ise takriben 20 senedir Soon-Yi'nin beyninin Woody tarafından yıkandığını öne sürüyor.

DİĞER KARDEŞLER NE DİYOR?

Mia Farrow değişik tarihlerde 10 çocuk evlat edindi. Bu çocukların bazıları çeşitli sıhhat meseleleri hasebiyle yetişkinlik yaşlarında hayatlarını kaybetti. Bu olayla alakalı olarak Dylan ve Soon-Yi dışında en çok konuşan iki çocuk ise Ronan Farrow ve Moses Farrow. New Yorker'daki yazılarıyla Harvey Weinstein'in tacizlerini ortaya döken ve #MeToo akımının başlamasına vesilen olan Ronan Farrow, Mia ile Dylan'ın tarafında. Bunu bilhassa sosyal medya paylaşımlarıyla çok net ifade ediyor. Mesela 2014'te Woody Allen Altın Küre'de "hayat boyu muvaffakiyet" ödülüne layık görüldüğünde "Woody Allen anma filmini kaçırdım. Bir kadının 7 yaşındayken onun tarafından taciz edildiğini doğrulamasını, Annie Hall'dan önceye mi sonraya mu koydular?" şeklinde bir tweet attı. (Annie Hall Woody’nin en tanınmış kişi ve ikonik filmlerinden.) Moses Farrow ise Woody'nin tarafında. Ablası Soon-Yi’nin Mia’nın kendilerine uyguladığı şiddet hakkındaki iddialarını destekleyen Moses, geçen sene Guardian'a verdiği röportajda Dylan'ın Woody tarafından taciz edilmediğinden emin olduğunu net bir dille ifade ederken babasından asla şüphelenmediğini de ifade etti.

Mevzu hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SUAL 8 CEVAP
Dylan ve Mia Farrow, 2016 senesi...

BELGESELDE YENİ NE VAR?

"Allen v. Farrow" belgeselinin merkezinde Farrow ailesinin ve arkadaşlarının ilk sefer yayınlanan şahitlikleri bulunuyor. Belgeselde konuşanlar Woody'nin Dylan'a yönelik yersiz görünen veyahut rahatsızlık veren hareketlerini anlatıyor. Mia ve Woody’nin karşılıklı olarak banda aldıkları telefon dövüşlerinin ses kayıtları ile Allen'ın savunmasının bel kemiğini oluşturan Yale New Haven Raporu'nun ve New York Çocuk Refahı Müessesesi'nun soruşturmasının eksiklikleri ve taraflılıkları da belgesel yapımcılarının üzerine gitti noktalardan.

Sözgelişi Dylan, babasının ve kendisinin iç çamaşırlarıyla yatağa girdiklerini ve babasının kendisine "fazla candan" bir biçimde sarıldığını anlatıyor. Mia'nın büyük erkek çocuğu Matthew Previn'in daha önceki kız arkadaşı Priscilla Gilman, Allen'ı bu şekilde yataktan çıkarken gördüğünü doğruluyor. Gilman'ın aktardığı bir diğer hatıra da Woody'nin Dylan'a baş parmağını emdirmesi. Gilman'a göre Woody bunun Dylan'ı sakinleştiren bir şey olduğunu söylüyordu ancak yetişkin Dylan bunun bir ihlal olduğunu belirtiyor.

Mia'nın kız kardeşi Tisa Farrow, Woody'nin Dylan'a güneş kremi sürerken ellerini kıçında fazla tuttuğunu gördüğünü anlatıyor. Mia ise Woody'le önceden Dylan'a bakışları ve dokunuşları ile ilgili yüzleştiklerini, bunun Woody'i çok sinirlendirdiğini ve nihayetinde kendisinin özür dilemek zorunda kaldığını söylüyor. (Daha sonra Allen yukarıda görüşlerini aktardığımız psikolog Susan Coates ile müzakereye başlıyor.)

Belgeselde Dylan'ın davranışlarının ağır ağır değiştiği de anlatılıyor. Babasını çok sevmesine karşın odaya girdiğinde ya da ona sarıldığında kaçmaya çalışan Dylan, giderek içine kapanık üzgün bir çocuğa dönüşüyor.

Woody ise başlangıçta gönülsüz bir baba olduğunu ama zamanla kızını şaşırtıcı bir biçimde çok sevdiğini şu sözlerle anlatıyor: "Dylan'a tapıyordum ve bebekliğinden itibaren onunla olası olduğunca çok vakit geçiriyordum. Birlikte oyun oynuyorduk, ona sonu gelmeyen oyuncaklar, bebekler, doldurulmuş hayvanlar alıyordum." Belgeselde Woody Allen direk konuşmuyor. Ancak birkaç yıl önce kaleme aldığı ve sesli kitap haline getirdiği anıları "Apropos of Nothing"den kayıtlar belgeselin çeşitli bölümlerde bulunuyor. Woody-Soon-Yi çifti ilk bölüm yayınlandıktan sonra yaptıkları izahta kendilerine 2 ay önce erişildiğini ve cevap vermek için çok az zaman verildiğini söyleyerek belgeseli 'yanlışlıklarla dolu uyduruk bir iş' olarak nitelendirdi.

İlk bölümde Mia'nın Woody'nin evinde Soon-Yi'nin resimlerini bulmasına da değiniliyor. Mia Dylan'ın terapistine bu konuyla alakalı ne yapması gerektiği konusunda akıl müracaat ettiğinde terapist, resimlerden çocuklara söz etmesi gerektiğini söylüyor. Mia'nın bunu yaptığı anı anımsayan Dylan ise o an hissettiklerini şöyle özetliyor: "A, yalnızca ben değilmişim."

Mevzu hakikatin ne olduğu değil, neye inanılacağı... Woody Allen ve taciz iddiaları | 8 SUAL 8 YANIT
Kirby Dick ve Amy Ziering

YAPIMCILAR NE DİYOR?

Belgeselin yapımcıları Amy Ziering ve Kirby Dick, Dylan ve Mia'nın tarafında olduklarını her fırsatta ifade ediyor. Deadline'a verdikleri röportajda Woody'nin PR gücü sayesinde anne-kızın seslerini bastırmayı muvaffak olduğunu söyleyen Ziering ve Dick, emellerinin tanınmış kişilerin gücünün ve zenginliğinin Amerikan adalet sistemini nasıl bir kukla haline getirdiğini göstermek olduğunu söyledi. Bir taraf tutmadıklarını, Woody Allen’ı karalamaktan bir kazançları olmadığını, yalnızca gerçeği anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Ziering ve Dick, Woody'nin Mia'ya telefonda söylediği "Problem hakikatin ne olduğu değil, problem neye inanılacağı" sözlerinin de 30 senedir yaşananları özetlemek için çok net bir ifade olduğunu belirtti.