Meslek lisesinden ilk ihracat TIR'ı yola çıktı

Meslek lisesinden ilk ihracat TIR'ı yola çıktı

MEKTEP Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat TIR'ını Uğurlama Programı'nda konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "2021 senesinde iş liseleri tüm Türkiye'de 1 milyar 162 milyonluk kazanç

Küçükçekmece'de bulunan Dr. Oktay Duran Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Mektep Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat TIR'ı Uğurlama Programı asıllaştı. Programa, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Şehir Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, talebeler ve hocalar katıldı.

Programda, lisenin matbaa kısmı talebelerinin ürettiği kağıt paklik malzemeleri Fransa'nın başşehri Paris'te bulunan SAS Premium Trading işletmesine sevk edilmek üzere yola çıktı. Geçen sene iç piyasaya 839 bin liralık satış yapılan mektepte, bu sefer 8 bin 721 Euro takribî 158 bin lira kıymetindeki 513 koli havlunun ihracatı yapıldı. Böylece, Dr. Oktay Duran Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi yurt dışına satış yapan ilkokul oldu. İlk ihracat TIR'ı protokolün el sallamasıyla Fransa'ya uğurlandı.

Meslek lisesinden ilk ihracat TIRı yola çıktı

'MESLEKSEL EĞİTİM BU ÜLKEDE ÇOK SANCILAR ÇEKTİ'

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuşmasına 2021-2022 eğitim öğretim senesinin meselesiz biçimde bitmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade ederek başladı.

Özer, "Şunu belirtmem gerekli, bir ülkenin iki kapasitesi kalkınması için çok kritiktir. Beşeri anapara kapasitesi bir yapım kapasitesi. Mesleksel eğitim, gerçekten bu ülkede çok sancılar çekti. Artık geçmişe bakmıyoruz. Bu yarıyıl son 20 sene bir taraftan eğitimde kitleselleşmenin, âlemselleşmenin nihayetlendiği bir yarıyılken öbür taraftan da ondan evvelki yanlış eğitim siyasetlerinin cemiyetsel mühendislik projelerinin eğitim sisteminde üretmiş olduğu maliyetlerin karşılama edildiği bir yarıyıl oldu. İşte mesleksel eğitim onlardan bir tanesi.

'2022 SENESİNDE 1,5 MİLYARLIK KAZANÇ HEDEFİ'

Artık mesleksel eğitimde yüzde 1'lik zafer dilimine giren talebelerden konuşuyoruz. fen lisesine giden talebeler iş liselerini seçim eder hale geldi. Mesleksel eğitimde yapım kapasitesinin çoğalmasından bahsediyoruz. 2021 senesinde iş liseleri tüm Türkiye'de 1 milyar 162 milyonluk kazanç elde ettiler. Talebelerimiz yaparak, üreterek biliyorlar ve bundan kar hisseyi alıyorlar. 2021 senesinde talebelerimize dağıttığımız kar hisseyi 50 milyonun üzerine çıktı. Hocalara 112 milyon dağıtmışız. 2022 senesindeki hedefimiz 1,5 milyarlık bir kazanç. İlk 5 aydaki kazancımız 2021yılındaki kazançtan yüzde 231 çoğalarak 560 milyona erişti. Başka Bir Deyişle 2022 senesinde ben inanıyorum ki 2 milyarın üzerinde bir kazançla kapatacağız" dedi.

Mesleksel eğitimde artık hoş öykülerin olduğunu vurgulayan Bakan Özer, "74 tane almış olduğumuz tescil, bereketli model, marka ve tasarım patentinin ticarileşmesini sağladık. Artık mesleksel eğitimde hoş öyküler var. Problemler artık geçmişte kaldı" ifadelerini kullandı.

'56'NCI AR-GE MERKEZİ BÜLTEN EDİYORUM; 3 MİLYON LİRALIK DESTEK'

Her buluşmada yeni hedefler koyulması gerektiğini dile getiren Bakan Özer, "Her buluşmamızda yeni hedef koymamız gerekli. Ben Ulusal Eğitim Bakanı olarak bu mektebimizi 56'ncı Ar-Ge merkezi bülten ediyorum. Yarın itibariyle de start-up katkısı olarak da 2 milyon TL'lik dayanağı bakanlık olarak okulumuzu yollayacağız. İstanbul'daki Ar-Ge merkezi rakamı 13'e çıkmış oldu. Bugün eğitim öğretim senesinin son günü olduğu için 3 milyona çıkartıyoruz. Hocamızı kırmıyoruz

İSTANBUL'DAKİ TÜM İŞ LİSELERİNİ İSO VE İTO'NUN HAMİLİĞİNE ALIYORUZ

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odasını bir araya getiriyoruz. İstanbul'daki tüm iş liselerini artık İstanbul Sanayi Odası İSO ve İstanbul Ticaret Odası'nın İTO hamiliğine alıyoruz. Hamiliğinin dışında artık hiçbir mektep kalmayacak" diye konuştu.

'HEDEFİMİZ 1 MİLYON GENCİMİZİ MESLEKSEL EĞİTİM MERKEZLERİYLE BULUŞTURMAK'

Mesleksel eğitim merkezlerinin çok kritik olduğunu dile getiren Bakan Özer, "Çırak kalfa lüzumunun karşılanmasıyla alakalı büyük sarihi kapattılar. 159 bin olan tüm Türkiye'deki çırak kalfa rakamı, bugün 520 bin. İstediğimiz şey şu; artık yaz tatiline de girdiğimiz için talebelerimiz mesleksel eğitim merkezine müracaat ettiği zaman, onların hangi firmada eğitim alacağıyla alakalı bir aylık bir bilinmeyenlik oluyor. O bilinmezliği ortadan kaldıralım. Elektronik yazılım bir sistem, talebeyi mesleksel eğitim merkezine kayıt yapıyor. Kayıt yaptığı anda İSO ve İTO'nun beraber koordine etmiş olduğu üniteye düşüp onların rehberliğinde şirketler tanımlanıp, 1 hafta içerisinde hemen firmada eğitime başlayacağı bir mekanizmayı kuruluş edelim. Hedefimiz 2022 senesinin sonunda 1 milyon gencimizi mesleksel eğitim merkezleriyle buluşturmak. Temmuz ve Ağustos ayını çok faydalı bir biçimde geçirirsek eylülün başında 750 bin sayısına erişebileceğiz" diye konuştu.

İş insanları ve talebeler arasında bilinmez-süreli iş sözleşmesi de imza atıldı.