Mete Vardar: Son 50 yılın en büyük satışını yapabiliriz

Mete Vardar: Son 50 yılın en büyük satışını yapabiliriz

Türkiye turizminin pandemi sebebiyle çok güç yarıyıllardan geçtiğini ifade eden Jolly İdare Heyeti Başkanı Mete Vardar, “Geçen sene sektör olarak iptal ve farklılıklar ile uğraştık. Bu seneye…

Koronavirüs salgını ekonomileri bir hayli etkiledi. Başta turizm sektörü olmak üzere, bir hayli sektör derinden yaralandı. Turist rakamları düştü, kazançlar eridi. Ancak koronavirüse karşı alınan ihtiyatlar ve artan aşılama çalışmaları umutları çoğaldırdı. Geçen senenin mart ayından bu yana konutlarında kalan, tatil yapamayan insanlar da bu yaz için planlarını süratlendirdi. Bu gidişat seyahat acentelerinin verilene de yansımaya başladı. Şu anda yabancı turistlerin gelmesi noktasında istenilen seviyeye erişilebilmiş olmasa da artan yerli turist arzı otellere moral oldu. Geçtiğimiz günler Antalya’da bir grup gazeteciyle toplanan Jolly İdare Heyeti Başkanı Mete Vardar, sektörde yaşananlar hakkında bilgi verdi.

3 KATI SATIŞ

“Geçen sene 1 Haziran’a kadar yalnızca bu mevzu üzerinde çalıştık. 11 Kasım’da 2021’de ise erken rezervasyon satışlarına başladık. Bu yarıyılı da muhtelif kampanyalarlar geçirdik. Şubat sonuna kadar satış yapıldı ve sonrasında olay rakamları çoğalmaya başladı. Satışlarda gerileme yaşandı. Ancak bu yarıyılda aşı ne kadar ehemmiyetliyse hoş bir tatilin de ne kadar ehemmiyetli olduğu ortaya çıktı. İnsanlar konutlarında bunaldı. Bu gidişatta yola çıkarak insanların bu yıl daha fazla tatile gereksinim dinleyeceğini düşünüyoruz. Bilgiler de bunu gösteriyor. Neyle karşılaşacağımızı 15 Haziran’dan sonra bütün olarak göreceğiz ama iç pazardan yoğun bir satış arzı alıyoruz. Temennimizin 3 katı satış yaptık. Yarıyılsal erken rezervasyon kampanyasının son gününde 1000 oda satışı yapacağımızı varsayım ederken 3 bin 200 oda satışı yaptık. Satışlarımızı hala muhtelif kampanyalarla devam ediyor” dedi.
Mete Vardar: Son 50 yılın en büyük satışını yapabiliriz
YÜZDE 30 ARTIŞ

Geçen sene otellerin yalnızca yüzde 50’sinin açıldığına dikkat toplayan Mete Vardar, “2020 sezonunun ardından, bu sene artık ayakta kalma savaşı veriyoruz. Şayet basmakalıplaşma beklendiği gibi giderse, aşılanma çoğalırsa, sektörün son 50 senenin en büyük iç pazar satış sayısını tutacağını düşünüyoruz. Bunu Jolly olarak söylemiyoruz. Öbür işletmeler de büyümelerden memnun. Çok iyi giden bir sezonda, iç pazar, otellerin yüzde 30’unu doldurabilir. Yalnızca yerli turist otellerin açılması ve dolmasında çok tesirli değil, gelen her bir turist çok ehemmiyetli. Rus pazarı olmazsa açamam diyen oteller var” diye konuştu. Daha Öncekinden 3 ayda bir bütçe yaptıklarını, şu anda ise haftalık bütçelerle ilerlediklerine vurgu yapan Vardar, “Misalin 17 günlük bütün kapanma yarıyılı kararı çok geç açıklandı. Dün değil de 1 hafta evvel açıklansaydı oteller dolacaktı. Biz bir günde 17 günlük otel kolilerinden 2 bin 800 adet sattık. Seyahat acenteleri ve oteller üzerinden yapılan rezervasyonlarda yüzde 30’un üzerinde sihrime bekliyoruz” dedi.
Mete Vardar: Son 50 yılın en büyük satışını yapabiliriz
940 MİLYON TL CİRO BEKLİYORUZ

İÇ pazarın hep kriz yarıyıllarından daha fazla öne çıktığını belirten Mete Vardar, laflarını şöyle sürdürdü: “Ayda bir görüştüğümüz otellerle her gün görüşmeye başladık, maliyetler gayet iyi gidiyor. Erken rezervasyonun son yarıyılını yaşıyoruz. Bu senenin doluluklarında iç pazar kontenjanının eksilmeyeceğini düşünüyorum. 1000 kuruluşun yüzde 50’si yarı kapasitesi açıldı. Şu anda açılmak için kararını vermeyen kuruluşlarla ciddi bir çalışma yapıyoruz ve katkı sağlamaya çalışıyoruz. Sezonu uzatmaya çalışıyoruz. Bu sene 370 bin bireye tatil satmayı amaçlıyoruz. Ciromuzun ise 940 milyon TL olmasını bekliyoruz.” Geçen sene yaşanan iptaller sebebiyle bir hayli zorlandıklarını vurgulayan Mete Vardar, “Her şeyimizi bankalara verdik, alıcıya olan borçlarımızı ödedik. Biz devletin eforunu arkamıza alıp harcayanlardan değil halkımızın eforunu arkamıza alıp üreten bir firmayız” dedi. Vardar, turizm sektörüne hibe verilmesi gerektiğini ayrıca kısa çalışma tahsisatı uygulamasının da uzatılması gerektiğini dile getirdi.

ÖDEME BİÇİMİ İLE GÜVEN VERDİK

2021 erken rezervasyon kampanyasını 11 Kasım 2020’de başlattıklarını söyleyen Mete Vardar, “Bilinmezlik sebebiyle konuklarda oluşan güvensizliği ise ödeme biçimiyle aştık. Davetliden tatil parasının 4’te birini peşin alıyor, geri kalan kısmını ise tatile 72 hatta 24 saat kala tahsil ediyoruz. Kasım ayında başlattığımız kampanya yoğun arz geldi ve satışlar arkasıydı” dedi. İç pazarda maliyetlerin 7 Haziran’dan sonra yüzde 40 çoğalacağını kaydolan Vardar, 2022 senesinde dış pazarın bütün olarak açılacağı için iç pazarda maliyetlerin daha da yükselebileceğini vurguladı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara