Meteoroloji açıkladı! Yağışlar yüzde 33 artış kaydetti

Meteoroloji açıkladı! Yağışlar yüzde 33 artış kaydetti

Yağışların eksildiği güz ve kış aylarının ardından mart ayı yağışları gülümsedi. Geçen ay yağışlar, sıradanına göre yüzde 33, geçen senenin mart ayına göre yüzde 9 çoğalış kaydoldu.

Anadolu Ajansı muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye genelinde mart ayı yağışları, bayağının ve geçen sene yağışlarının üzerinde hakikatleşti. Yağışlarda sıradanına göre yüzde 33, Mart 2020'ye göre yüzde 9 çoğalış alana geldi.

Yağışlar, Muğla, Antalya ve Kırklareli'nin batı kesimleri, Afyonkarahisar, Malatya, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında olağanlarına göre yüzde 20'den fazla eksildi.

Orta ve Batı Karadeniz sahil kesimi, İzmir'in doğusu, Manisa, Konya, Kırşehir, Aksaray, Kahramanmaraş, Giresun, Trabzon, Ağrı ve Erzurum etrafları ile Van Gölü'nün güneyi ise yağışlarda sıradanına göre yüzde 80'den fazla çoğalış gösteren yerler oldu.

Yağışlı gün rakamları Muğla, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında 10 günün altında, Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Samsun, Bitlis etrafları ile Doğu Karadeniz sahil kesiminde yer yer 20 günün üzerinde hakikatleşti.

Mart ayında en fazla yağış metrekareye 190 milimetre ile Rize'de, en az yağış 48 milimetre ile Şanlıurfa'da kaydolundu. Yağışlarda sıradanına göre en fazla eksilme ise yüzde 33 ile Mardin'de oldu.

Meteoroloji açıkladı Yağışlar yüzde 33 artış kaydetti

DOĞU BÖLGELERDE YAĞIŞLAR GEÇEN YILA GÖRE EKSİLDİ

Genel Müdürlüğün bilgilerine göre, Marmara Bölgesi'nde yağışlar sıradanına göre yüzde 30, Mart 2020'ye göre yüzde 94 arkasıydı. Ege Bölgesi'nde de yağışlarda sıradanına göre yüzde 26, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 56 çoğalış görüldü.

Meteoroloji açıkladı Yağışlar yüzde 33 artış kaydetti

Yağışlar, Akdeniz Bölgesi'nde de sıradanına göre yüzde 20, geçen senenin mart ayına göre yüzde 7 çoğalış gösterdi. İç Anadolu Bölgesi'nde yağışlar sıradanına göre yüzde 52, 2020 seneyi mart ayı yağışlarına göre yüzde 55 çoğalış kaydoldu.

Karadeniz Bölgesi ise yağışların sıradanına göre yüzde 63, geçen senenin mart ayına göre yüzde 82 çoğaldığı bölge olarak öne çıktı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yağışlar sıradanına göre yüzde 34 çoğalırken, Mart 2020'ye göre yüzde 22 eksildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yağışlar, sıradanına göre yüzde 14, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 56 eksiliş gösterdi.

Meteoroloji açıkladı Yağışlar yüzde 33 artış kaydetti