MGK: Harekâtlar devam edecek

MGK: Harekâtlar devam edecek

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Millî Güvenlik Kurulu’dan İsrail’e sert kınama kazançken, ‘güney hudutlarımız süresince terör örgütlerini tesirsiz ve hudutlarımızı…

Ulusal Güvenlik Heyeti Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplandı. Buluşma sonrası yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil milleti isteyerek hedef alan insanlık dışı eylemlerinin şiddetle ayıplandığı ifade edildi.

Açıklamada, terörle gayrete ait de, “Güney hudutlarımız süresince terör örgütlerini tesirsiz ve hudutlarımızı tehlikesiz hale getirmeye müteveccih işlemlerin devamlı bir biçimde sürdürüleceği belirtilmiştir” denildi.

HUKUKİ MÜDAFAA HAKKI

Beştepe’de yapılan 5 saatlik buluşmanın ardından yapılan 5 maddelik açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza müteveccih her türlü tehdit ve riske karşı yurtiçinde ve yurtdışında azim, kararlılık ve zaferle icra edilen işlemler ile yürütülen faaliyetler değerlendirilmiştir. Terörün kaynağında bertaraf edilmesi kastıyla, komşularımızın egemenlik haklarına ve toprak tamlığına hürmetli olarak sürdürülen hudut ötesi işlemlerin, ülkemizin yanı gizeme komşularımızın güvenliğini ve huzurunu kuruluş etme hedefiyle hakikatleştirildiği belirtilmiş; Türkiye’nin, beynelmilel hukuktan kaynaklanan hukuki müdafaa hakkını kullanma hususundaki davranışını muhafaza edeceği vurgulanmıştır.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Bu çerçevede önümüzdeki yarıyılda da güney hudutlarımız süresince terör örgütlerini tesirsiz ve hudutlarımızı tehlikesiz hale getirmeye müteveccih işlemlerin devamlı sürdürüleceği belirtilmiştir. Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun son çözüme kavuşturulmasını teminen egemen, denk, bağımsız iki devletli çözüm yaklaşımını kararlılıkla destekleyeceği ve bu emel güzergahında Kıbrıs Türk toplumunun hak ve çıkarlarının korunmasına matuf her türlü ihtiyatı almaya devam edeceği ifade edilmiştir. Ege ve Akdeniz’de beynelmilel hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri dâhilinde karşılıklı diyalogla bölgede barış ve güvenliğin sürdürülebilir olması ve sorunların çözümüne müteveccih ilerleme kaydolunabilmesi için, Türkiye’nin hak, ilgi ve çıkarlarını hiçe sayan provokasyon, hukuk dışı eylem ve saldırgan söylemlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.

BEYNELMİLEL CEMİYETE ÇAĞRI

İsrail’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil milleti isteyerek hedef alan insanlık dışı eylemleri şiddetle ayıplanmış; savaş kabahati kalitesindeki İsrail hamlelerinin yinelenmemesi ve Filistin sorununa adaletli, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması emeliyle beynelmilel cemiyete üzerine düşen sorumluluğun gereğini gecikmeksizin ve samimiyetle yerine getirme çağrısında bulunulmuştur.”