Miçotakis: ‘Dilerim gerginlik sahaya yansımaz’

Miçotakis: ‘Dilerim gerginlik sahaya yansımaz’

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerinde gerginliğin hali hazırda retorik seviyede olduğunu belirterek, bunun sahaya atlamaması beklentisinde bulundu.

Miçotakis, devlet televizyonu ERT’ye beyanatında “Gerginlik, 2020’deki seviyede Doğu Akdeniz’de Oruç Reis krizi değil. Umarım o seviyeye de çıkmaz. Söylemlerde büyük gerginlik mevzubahisi ancak sahada henüz bir gerginlik yok. Dilerim hiç olmaz” ifadelerini kullandı. “Caydırıcı eforu ve güçlü bağlaşıkları” sebebiyle “Yunanların kendilerini güvende sezmeleri” gerektiğini söyleyen Miçotakis, gerginliği başlatan tarafın Türkiye olduğunu da iddia etti.

‘ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMELİYİZ’

Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan siyasetinde dalgalanmalar olduğunu ve sık sık revizyonist retoriğe müracaat ettiğini iddia etti. Öte yandan daha yumuşak bir tona geçerek diyalog kapısını da sarih vazgeçen Miçotakis, “Türkiye’de, derinlemesine düşününen tek bir insanın dahi Yunanistan’ın Türkiye’yi tehdit ettiğine inandığını varsaymıyorum. Böyle bir kuram, hiçbir beynelmilel forumda inandırıcı olamaz. Türkiye ile istikarlı, iyi ilişkiler arzuluyorum” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeleri gerektiğini söyleyen Miçotakis, “Natürel ki Başkan Erdoğan ile tekerrür görüşürüm. Görüşmemiz de lüzumlu, konuşmamız da” ifadesini kullandı.