Miçotakis sesini kıstı

Miçotakis sesini kıstı

Kıbrıs Rum Kesimi’ne ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Miçotakis, tonunu düşürdü. Basın buluşmasında Türkiye’nin ismini kullanmadı.

Türkiyeye müteveccih Ege başta olmak üzere tahrikkâr açıklamalar yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, dünkü Kıbrıs Rum Yönetimi ziyaretinde tonunu düşürdü. Türkiye ifadesi kullanmamaya dikkat eden Miçotakis, sükûnet içinde “suların sakinleşmesini” beklediklerini söyledi.

YENİDEN AYNI VURGU

Güya egemenlik hakları mevzusunda arkalarında güçlü AB ülkeleri olduğunu öne süren Miçotakis hafta başında da “güçlü bağlaşıkları” gündeme getirmişti. Önümüzdeki hafta yapılacak AB doruğu evvelinde Kıbrıs Rum idaresine gelerek Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşen Miçotakis, Ege, Doğu Akdeniz enerji kaynakları ve Kıbrıs meseleyi mevzularında AB’den güçlü ifadeler beklediğini belirtti.

Miçotakis sesini kıstı

‘DİYALOG KANALI SARİH KALMALI’

Miçotakis, Rum lider ile medyaya konuşmasında “Türkiye” ifadesini kullanmadan, “AB doruğunda, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Rum yönetimi toprak tamlığı ve egemenliğinden kuşku eden tahriklerden sakınılmasına müteveccih güçlü ifadeler bekliyorum. AB abonesiyiz, güçlü ittifaklarımız var. Diplomasi dışı söylemlere karşı beynelmilel hukuku korunarak tutumumuzu sürdüreceğiz. Ege ve Doğu Akdeniz’deki kaostan kısa vakitte sakin sulara döneceğimize inanıyorum. İrtibat kanalları en güç anlarda dahi sarih yakalanmalıdır” dedi.

BARIŞ İŞLEMİ’NI İŞGALE BENZETTİ

Miçotakis, akşam saatlerinde ise Rum yönetimi iktidar partisi DİSİ’nin kurultayında hamaset dolu bir konuşma yaptı ve 1974 Kıbrıs Barış İşlemi’nı Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline benzetti. Miçotakis, KKTC’nin Girne ve Gazimağusa kentlerini Rusya’nın Ukrayna’dan işgal ettiği Mariupol kenti ve Donetsk bölgeleriyle karşılaştırarak, “Kıbrıs’ta iki devlet münakaşasız yalanlanıyor, bu asır uygarlığında iki devletin yeri yok. Garantörlerin, orduların olmayacağı bir Kıbrıs istiyoruz” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri DİPLOMASİ YOLUNU İŞARET ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri’den Türkiye ve Yunanistan’a Ege’de tansiyonu düşürme çağrısı geldi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde mevzunun gündeme gelmesi üzerine Lafçı Ned Price, diplomasi yolunu işaret etti. Lafçı, iki NATO bağlaşığı ülkenin değişiklikleri diplomasi yoluyla barış içerisinde çözmesi gerektiğini söyledi. Lafçı, “Her ikisi de NATO’da Amerika Birleşik Devletleri’nin anahtar konumdaki bağlaşıkları. Her iki ülkeyi de tansiyonunun yükseltilmemesi mevzusunda uyarıyoruz” dedi.