Miçotakis: Türkiye ile sorunumuz ‘Mavi Vatan’

Miçotakis: Türkiye ile sorunumuz ‘Mavi Vatan’

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile ilişkilerde gerçek sualin Ankara’nın Mavi Vatan doktrini olduğunu söyledi.

YUNAN Ant1 televizyonuna beyanat veren Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın Ege’de karasularını genişletmesi halinde hükümete savaş yetkisi veren ve 1995’te TBMM’de kabul edilen “ajan muhakkak”den çok, Türkiye’nin üzerinde egemenlik hakkı kullanabileceği deniz yetki alanlarını belirleyen Mavi Vatan siyasetinden evham ettiklerini itiraf etti.

‘UÇAKLAR ÜSTÜNLÜK SAĞLADI’ İDDİASI

Türkiye ile “sıcak bir vaka” yaşanmasından evham dinlemediğini belirterek, “Türkiye ile ilişkilerde mesele Yunanistan’ın egemenliğinden ve egemenlik haklarından kuşku eden Mavi Vatan’dır. Ajan muhakkak ise ilişkilerde 1995’den beri süregelen bir realite” diye konuştu.

Açıklaması sırasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmak için kapım her zaman sarih. Misalin turizm gibi görüşebileceğimiz pek çok mevzu var” diyerek diyalog iletiyi veren Miçotakis, öte yandan Fransa’dan satın aldıkları ve 19 Ocak’ta ilk altısı teslim edilecek Rafale savaş uçaklarına işaret ederek “Bunlar komşumuza mukayeseyle bize üstünlük sağlıyor” iddiasında bulundu. İsrail ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi ortaklığıyla inşa etmek istedikleri ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin “bereketli bulmadığı” için karşı çıktığı EastMed doğalgaz boru hattı projesini hafife alan ifadeler de kullanan Miçotakis, “Amerika Birleşik Devletleri’nin destek vermemesini özellikle ehemmiyetli saymıyorum” dedi.