Miçotakis'ten itiraf: Ukrayna politikamız Türkiye odaklı

Miçotakis'ten itiraf: Ukrayna politikamız Türkiye odaklı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Atina’nın Ukrayna siyasetinin Türkiye odaklı olduğunu itiraf etti. Miçotakis, Türkiye ile sarih meseleleri varken ülkesinin NATO mükellefliklerini yerine getirmek

YUNAN To Vima gazetesindeki beyanatında Başbakan Miçotakis, “Yunanistan’ın, Türkiye ile sarih sorunları varken NATO’daki mükellefliklerini yerine getirmekte meblağlı olmaması düşünülemez” dedi. Ege’de, 26-28 Nisan’da Türk ve Yunan savaş uçakları arasında yaşanan gerginliğe karşın ilişkilerde 2020’deki “Oruç Reis krizi”ne kısayla yumuşama meyli gördüğünü de belirten Miçotakis, “10 gün evvel bir büyük bir gerginlik yaşadık ve sonra durdu. Belki bir hafta sonra yeniden başlayabilir” biçiminde konuştu.

Yunan savaş uçakları, 26-28 Nisan tarihleri arasında Ege’de provokatif uçuşlarla, 30 defa Türk hava sahasını ihlal etmişti. Türk savaş uçakları, angajman kaideleri gereği bu ihlallere yanıt vermişti. Atina, Türk savaş uçaklarının Yunan ihlallerine cevabı üzerine protesto teşebbüsünde bulunmuştu. Miçotakis, Türkiye’yi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e şikâyet etmişti.

‘F-16’LAR VERİLMESİN’

Bu arada Başbakan Miçotakis’in Amerika Birleşik Devletleri’de 16 Mayıs’da Başkan Joe Biden ile görüşmesi ve 17 Mayıs’ta da Kongre’de yapacağı konuşma ile alakalı Atina’daki temenniler giderek çoğalıyor. Ana muhalefetteki Radikal Sol Ortak Yönetim’un SYRİZA lideri daha önceki Başbakan Aleksis Çipras, Real News gazetesindeki beyanatında, Miçotakis’deri temennisinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı vermesini yasaklaması olduğunu söyledi. Çipras, “Başbakan Miçotakis’deri temennim Türkiye’ye F-16 savaş uçağı verilmesinin iptalini arz etmesidir. Amerika Birleşik Devletleri’den ayrıca, Türkiye’ye karşı güvenlik güvenceleri de istemelidir” ifadesini kullandı. SYRİZA lideri şöyle konuştu: “Miçotakis, Amerika Birleşik Devletleri’ye müddet hududu olmadan askeri kuruluşlar tahsis etti. Erdoğan’ın Türkiyesi ise Ukrayna savaşındaki arabuluculuğu sayesinde, hem beynelmilel alandaki rolünü, hem de Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerini kuvvetlendirdi. Biz, kraldan daha kralcı gibi davranarak, Amerikalılara askeri kuruluşlar tahsis edip Ukrayna’ya silah yollarken, Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’ye savaş uçağı verecek.”

Miçotakisten itiraf: Ukrayna politikamız Türkiye odaklı

Amerika Birleşik Devletleri İLE UYUŞMA PARLAMENTODA

Miçotakis’in Amerika Birleşik Devletleri ziyareti evveli Washington ile geçen ekimde imza atılan askeri işbirliği uyuşması aktüellenmiş yeni protokol ile alakalı yasa tasarısı da meclise sunuldu. Tasarı, perşembe günü Yunan meclisinde oylanacak. Uyuşma, Meriç’te Türk sınırı yakınındaki Dedeağaç Aleksandrupolis şehrinden Girit Adası’na kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin Yunanistan’daki askeri varlığını kuvvetlendirmesini öngörüyor. Aynı uyuşma gereği, Yunan Silahlı Güçleri’nin, Dedeğaç’taki “Yanuli” karargâhı, Selanik’e 92 km mesafedeki Litohoro atış alıştırma sahası ve Volos şehrinde bulunan Stefanovikio hava üssündeki “Yeorguli” piyade taburu karargâhı Amerika Birleşik Devletleri’ye üs olarak tahsis ediliyor. Ayrıca Girit adasının Suda mevkisinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri deniz ve hava üssünün sahası da genişletiliyor. Öte yandan, Yunanistan, İsrail, Kıbrıs Rum yönetimi ve Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanları Nikos Dendias, Yair Lapid, Yannis Kasulidis ve Antony Blinken “3+1 işbirliği” çerçevesinde, bugün telekonferans usulü ile bir görüşme yapacak. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya hamlesi, Doğu Akdeniz’deki büyümeler ve enerji mevzularının ele alınması bekleniyor.