Milyon dolarlık hareket

Milyon dolarlık hareket

Yabancılara gayrimenkul satışında yeni hedef ‘lüks’ oldu. Bugüne kadar satılan evlerin vasati bedeli 150 bin dolarken, şimdi 1 milyon dolar ve üzerindeki evler için yatırımcı avına çıkılacak. Hedef pazarlar

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye alakası pandemiye karşın devam ediyor. Senenin ilk 7 ayında ülke genelinde yabancıya 25 bin ev satılırken, sene sonunda 50 bin sayısına erişilmesi hedefleniyor. Sektör temsilcileri Türkiye alakasını fırsata çevirmek ve yabancıya gayrimenkul satışından daha fazla kazanç elde etmek için düğmeye bastı. Türkiye’de bugün yabancılara satılan gayrimenkulün bedeli vasati 150 bin dolarken, bundan sonra 1 milyon dolar ve üzerindeki evlerin satışına ağırlık verilecek. Bu model İstanbul’daki lüks ev stoğunun erimesine de katkı sağlayacak.
Milyon dolarlık hareket
YENİ BİR YARIYIL

Yabancı müşterilere gayrimenkul satışı yapan Nevita’nın idare heyeti başkanı Faruk Akbal, yeni yapılanmalarını anlatmak üzere bir grup basın üyesiyle toplandı. 2014 senesinde 15 milyon TL’lik bir ciroyla yola çıkan Nevita’nın, 6 senede cirosunu 500 milyon TL’ye taşıdığını, bu senenin ilk 6 ayında da 450 milyon TL’lik gayrimenkul satışına imza attıklarını belirten Akbal, bundan sonra lüks ev satışına da odaklanacaklarını açıkladı ve şunları söyledi:

İSLAMOFOBİ TESİRİ

“Ülkemize çok daha fazla döviz kazandırabilmek için Nevita olarak lüks gayrimenkul pazarı için de yeni bir yapılanma oluşturduk. Nevita Luxe markamız ile hedefimiz Türkiye’de 1 milyon dolar ve üzeri kıymette gayrimenkul satın alabilecek yabancı yatırımcıları ülkemize sürükleyebilmek.” Son senelerde tüm dünyada kuvvetlenen milliyetçilik akımları ve artan İslamofobi sebebiyle artık yabancıların Avrupa ülkelerinde kendilerini rahat sezmediklerini belirten Akbal, “Bu açıdan Türkiye’nin önünde mükemmel bir fırsat var. Değişen bu dünyada Türkiye yabancılar için hakikat anlamda bir çekim merkezi olabilir” diye konuştu.

HEDEF PAZARLAR

Türkiye gayrimenkul piyasası için Afrika’da çok ciddi bir potansiyel gördüklerini belirten Akbal, “Ülke olarak baktığımızda, Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan, yabancı yatırımcı sürükleyebilmek için en cazip pazarlar arasında” biçiminde konuştu. Pakistan’da büro açtıklarını, sene bitmeden Dubai bürosunun devreye gireceğini belirten Akbal, “Asya-Pasifik’te Çin, Avrupa’da İngiltere, Afrika’da Johannesburg veya Nairobi bürolarımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Lüks gayrimenkul pazarında son 3 ayda 100 milyon TL’lik rezervasyon reelleştirdiklerini söyleyen Akbal, “Yeni yapılanmamız Nevita Luxe’ın cirosunu 2023’te 1.2 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Lüks dışındaki öbür çalışmalarla da senelik 1 milyar TL ciro öngörüyoruz” biçiminde konuştu. Faruk Akbal, gayrimenkul firmalarının lüks projelerinden toplu satın almalar da planladıklarına ilave etti.
Milyon dolarlık hareket
‘YABANCIYA SATIŞ LİSANSLI OLSUN’

Aynı zamanda Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği GİGDER Başkanı da olan Faruk Akbal yabancıya taşınmaz ticareti yapan pazarlama firmaları, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması gerektiğini, bunun için alakalı bakanlıklara kroki çalışma da gönderdiklerini söyledi. Bugün 5 bin emlakçının yabancıya satış yaptığını belirten Akbal, “Müessesesel, yanında 300 birey çalıştıran bir acenta düşünün, ama bir yandan da havalimanına minibüsle gidip yabancıyı alıp satış yapanlar var. Her ikisi de aynı komiteyi alınca haksız rekabet oluyor. Üstelik müessesesel olmayan işletmelerce yapılan operasyonlar sonrasında yatırımcıları güç gidişatta vazgeçebilir. Bu sebeple bir lisanslama olsun istiyoruz. Bu tertip etme olursa ciddi oranda artan kurullar da geriler” dedi. Yaptıkları araştırmaya göre Türkiye’den konut alan 100 yabancıdan 83’şöhretin memnun olduğunu belirten Akbal, “Memnun olmayanların karşılaştığı en büyük mesele ise site idareleriyle ilgili. Ödemelerin saydam olmaması ve dil meseleyi öne çıkan şikayetler. İş satmakla bitmiyor, yabancıyı burada yakalamak, ona konforlu bir hayat sunmak da ehemmiyetli. Bunun için de tertip etmelere lüzum var” ifadelerini kullandı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın