Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor... Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor... Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor

Bankacılık sektöründe uzaktan kimlik tespiti aracılığıyla alıcı kaydı ve operasyonların yapılabileceği sistem yarın başlıyor. Böylece şubesiz dijital bankacılık faaliyetinin önü açılmış oldu.

Bankacılık sektöründe yarın yeni bir yarıyıl başlıyor. Alıcının uzaktan kimlik tespiti yapılarak banka şubesine gitmesine gerek kalmadan alıcı kaydı yapılabilecek. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan uzaktan kimlik tespiti ile alıcı edinimi, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar ve alınan önlemler sebebiyle daha da ehemmiyetli hale geldi.

Sokağa çıkma yasağında Tam kapanmada bankalar çalışıyor mu Caddeye çıkma yasağında Bütün kapanmada bankalar çalışıyor mu?

Türkiye'de de yarından itibaren bankacılık harekâtları, banka şubesine gitmeden elektronik civarda asıllaştırılabilecek. Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak kontrat ilişkisi kurulabilecek, böylece bankacılık hizmetlerine daha süratli ve rahat ulaşım sağlanacak. Alıcı olma süreci kısa zaman içerisinde dijital civarlar üzerinden uzaktan bitirilebilecek. Böylece şubesiz dijital bankacılık faaliyetinin önü açılmış oldu.

Islak imza gerekmeden dijital civarda banka hesabı açılabilmenin yanı gizeme mevcut alıcıların bankacılık harekâtları için yazılı biçimin yerine geçebilecek kalitede kontrat ilişkisi dijital civarda kurulabilecek.

UZAKTAN BANKA ALICI OLMA MEVZUSUNDA ÖĞRENİLMESİ GEREKENLER
Uzaktan kimlik tespiti için kesinlikle yeni TC kimlik kartı ve uslu telefona sahip olmak zorunlu. Kimlik kartının üzerindeki bilgiler okunabilir olmalı ve zarar görmüş bir kimlik kartı olmamalı. Hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulaması uslu cep telefonuna indirilmeli ve banka internet sitesi adresine girilmeli. Mobil uygulamanın indirileceği platformun güvenliği veya giriş yapılacak bankanın internet sitesi adresinin doğruluğu hakimiyet edilmeli.

Bilgilerin doğrulaması banka tarafından asıllaştırıldıktan sonra uzaktan kimlik tespiti operasyonu hakikatleştirilmek üzere banka temsilcisi ile bağlantıya geçilecek. Bu sebeple bankanın uygulaması kullanılmaya başlamadan evvel uysal ve aydınlık bir civara geçilmeli. Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi surat tanımayı yasaklayıcı unsurlar kullanılmamalı. Harekât bilgisayarla yapılacak olsa bile, mobil telefonunun alıcının yanında bulunması, telefonun ön ve arka kameralarının çalışması ve internet iletişiminin sağlanıyor olması ehemmiyet talep etmektedir. Görüşme vaktince kamera sarih olmalı.

Banka tarafından, mobil telefonlardaki NFC Yakın Alan Bağlantıyı özelliğinin kullanılması istenebilir. Görüntü ve ses niteliği, kuşkuya yer vazgeçmeyecek ve kimlik tespitinde rastgele bir kısıtlamaya ihtimal vermeyecek biçimde yeterli seviyede olmalı. Görüşme süresince operasyonlar yalnızca alıcı ile hakikatleştirilecek. Bu sebeple hesap ve harekât güvenliği için üçüncü bir bireyden yardım ya da takviye alınmaması ehemmiyet talep ediyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara