Milyonluk dolandırıcılık banka çalışanının sayesinde önlendi

 Milyonluk dolandırıcılık banka çalışanının sayesinde önlendi

İzmir’de, sahte banka dokümanlarıyla 3 milyon 540 bin TL dolandırıcılık yapan ve sahte evrak tertip eden 3 şahıs, bankanın güvenlik personellerinin dikkati sayesinde yakayı ele verdi. Nezaretine…

Kentteki bir bankanın güvenlik vazifelileri, iki şahsın şubede para bozdurduktan sonra dışarıda bekleyen birine evrak verdiğini gördü. Vaziyetten şüphelenen güvenlikler, gidişatı polise bildirdi.

İhbar üzerine İzmir Şehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Ofis Amirliği takımları, bir ay süresince banka şubesinin önünde takibe başladı. 12 Nisan’da şubeye gelen T.K, elindeki dokümanla bir vakit içeride kaldıktan sonra kendisini dışarıda bekleyen S.M 51 ve R.P. 53 ile buluştuğunu gördü. Bunun üzerine takımlar, S.M. ile R.P’nin ifadelerine müracaat etti. S.M, ifadesinde 2019 senesinin Haziran ayında arazisini 5.5 milyon liraya satışa çıkardığını, T.K’nin arazisine 6 milyon lira öneri ettiğini ancak bankada bulunan 20 milyon lirasında bloke olduğunu ve bu blokeyi kaldırmak için borç istediğini söyledi. S.M, T.K’nin gösterdiği dokümanlarla ikna olduktan kendisine parasını sürükleyebilmek için değişik tarihlerde 3 milyon lira verdiğini belirtti.
Milyonluk dolandırıcılık banka çalışanının sayesinde önlendi
T.K. ile iş ortağı olduğunu söyleyen R.P de kuşkulunun kendisine 540 bin lira borcu olduğunu ve 5 yıldır bankadan alacaklı olduğunu söyleyerek aldatıldığını belirtti. Soruşturmayı derinleştiren takımlar, yaptıkları tahlilde belgelerin sahte olduklarını tanımladı. Soruşturma kapsamında T.K’nin yanı gizeme kameralarda beraber hareket ettikleri görülen ve sahte doküman hazırladığı tespit edilen S.E. 41 ile evrakı çalıştığı matbaada basan Y.A'yı 31 nezaretine alındı. Emniyetteki harekâtların ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, ‘kaliteli dolandırıcılık, damga ve fotoğrafı dokümanda sahtecilik’ yargılamasıyla hapsedilerek cezaevine sevk edildi.