Miras kavgası grubu bitirdi

Miras kavgası grubu bitirdi

Demir çelik sektörünün ehemmiyetli oyuncularından biri olan Eyüboğlu Ailesi’nde bir süredir yaşanan miras kavgası, dev grubu yok olmanın eşiğine getirdi. Duruşma, grubun amiral gemisi olan EPAŞ…

TÜRKİYE’deki bir hayli firmanın mukadderatı, azıcık da ortakların birbirleri ile olan ilişkilerine bağlı. Binlerce firma, bir hayliyi akraba olan hissedarlar arasındaki ihtilafın kurbanı olabiliyor. Yaşanan ihtilaf, diyalogla çözülemeyince ya duruşma eli ile ya da başka yöntemlerle ortaklıklara son veriliyor. Ancak, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, firmanın veya grubun geleceği büyük bir yara almaktan kurtulamıyor.

NAKLİYECİLİKLE BAŞLADI

Memleketi Rize’den Karabük’e kamyonu ile yük taşımacılığı yapan Dursun Ali Eyüboğlu’nun 88 bundan 70 sene kadar evvel esasını attığı EPAŞ Grup da şimdilerde böylesi bir süreci yaşıyor. Demir çelik, kâğıt, inşaat, taşımacılık, eğitim ve turizm alanında yatırımları bulunan 10 milyar lira cirolu grubun ortağı olan ikinci ve üçüncü kuşak temsilciler ikiye dağılmış gidişatta. EPAŞ Grubu’nun ikinci kuşak idareyicilerinden Hamdi Cemalettin Eyüboğlu 8 sene evvel ölüm etti. Eyüboğlu’ndan geriye mirasçı olarak eşi ve iki oğlu kaldı. Ölüm eden Eyüboğlu’nun çocukları ile minik kardeşi Ahmet Hamdi Eyüboğlu ile baba Dursun Ali Eyüboğlu’nun değişik iki oğlu arasında ihtilaf baş gösterdi. Taraflar karşılıklı suçlamalarda bulundu. Yürütülen görüşmelerde sonuç çıkmayınca mevzu yargıya taşındı. Bir Hayli savcılık suç duyurusu yanı sıra 40’a yakın hukuk davası açıldı. Açılan davalarda, firmaların tasfiyesi arz edildi.

Miras kavgası grubu bitirdi

ORTAKLIK ÇEKİLMEZ HALE GELDİ

Şikayetçiler ismine ticaret duruşmasine sunulan arzuhallerde “Firmanın hissedarları arasındaki güven ilişkisi yaralandı. Ortaklığın devamı çekilmez hale geldi” denildi. Dava arzuhallerinde ayrıca, suçlanan iki kardeşin, kendilerine ait 3 yeni firma kurduğu grubun varlıklarını bu işletmelere aktardığı öne sürüldü. Hamdi Kemalettin Eyüboğlu 58 ile kardeşi Hamdi Alaeddin Eyüboğlu’nun 66 hakimiyetinde bulunan firmalar ismine yapılan savunmalarda ise, “Firma aleyhine açılan dava haksız ve yasal takviyeyi yok. Genel heyet kararları güçlü bir çoğunlukla alındı. Hamdi Kemalettin Eyüboğlu ile Hamdi Alaeddin Eyüboğlu sadakat mükellefliğine ters davrandığı güzergahındaki iddialar reel dışı” denildi.

TASFİYE KARARI ÇIKTI

Gebze Ticaret Duruşmasi’nde görülen davalarda, EPAŞ Grup için hayati ehemmiyetteki karar ise geçen günlerde çıktı. Duruşma, 24 milyon TL sermayeli firmanın tasfiyesine karar verdi. Mali Müşavir S. D., tasfiye memuru olarak atandı. Firmanın tasfiyesi ile beraber, yüzde 32 hisseye sahip şikayetçilere düşen hisse kendilerine verilecek. Davalı firma avukatları kararı istinaf duruşmasine taşıdı.

ONLARCA GAYRİMENKULÜ VAR

Tasfiye kararı verilen firma, EPAŞ Grubu’nun değişik firmalarının da kurulmasına kaynaklık etmesi ile ehemmiyet talep ediyor. Demir çelik sektöründe faaliyet gösteren firma, sahibi olduğu gayrimenkullerle de dikkati sürüklüyor. Anılan firmaya ait, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Bilecik ve Tekirdağ’da 172 daire, Gebze’de bir benzin istasyonu, Muğla ve Sultanbeyli’de 37 dönüm arsa, İstanbul’da fabrika ile Maltepe’de bir otel… Anılan malların bedeli 2 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Miras kavgası grubu bitirdi

DURUŞMA: ORTAK KALMALARI İMKÂNSIZ

DURUŞMANIN, dev firma için verdiği tasfiye kararında “Ortakların beraber bu firmayı işletip yürütmeleri, fiilen de hukuken de olası değil” denildi. Bahaneli kararda ayrıca, EPAŞ Endüstri Mamulleri Pazarlama AŞ’den, ihtilaf yaşanan iki amcanın kurduğu 3 firmaya 1,3 milyar lira para aktarıldığı kaydolundu. Bahaneli kararda “Bu paralar rastgele bir ticari ilişkiye dayalı olarak aktarılmadı” denildi.

DEĞİŞİK İKİ FİRMA İÇİN DE KRİTİK KARAR ÇIKTI

GEBZE Ticaret Duruşmasi, EPAŞ Endüstri Mamulleri Pazarlama AŞ için tasfiye kararı verirken, dava mevzusu olan iki firma için de kritik kararlar verdi. Duruşma, tasfiyesi istenen Özel Dursun Ali Eyüboğlu Eğitim Öğretim Hizmetleri AŞ için, ortaklığın giderilmesi güzergahında karar verdi. Duruşma, dava mevzusu bir değişik firma olan Eyüboğlu Mazot firmayı için de ortaklıktan çıkarma için şikayetçilerin harç yatırması güzergahında karar verdi. Bir tasfiye kararı da, senelik 650 milyon TL ciroya erişen Eyüboğlu İnşaat Demir Çelik firmayı için verilmişti.

Borsada kolay harekât ve düşük komisyon için tıklayın