Moskova'nın ince hesapları: Rusya ilk kez BMGK’da Ukrayna kararına onay verdi

Moskova'nın ince hesapları: Rusya ilk kez BMGK’da Ukrayna kararına onay verdi

Ukrayna savaşı tüm acımasızlığı ile sürerken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ilk kere Ukrayna’da barış isteyen bir çağrıyı veto etmedi. Moskova’nın bu hücumu cephedeki kazanımlarını gözetmek

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı bülten edilmemiş savaşta 73 gün geride kalırken, Moskova yönetimi BM Güvenlik Konseyi’nde sürpriz bir saldırıyla Ukrayna savaşıyla alakalı karara destek verdi. Kararda, “BMGK, Ukrayna’da barış ve güvenliğin korunması mevzusunda derin kaygı dinlemektedir” ifadesiyle Konseyin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in savaşa barışçıl çözüm bulma mücadelelerini desteklediği belirtildi. Böylece BMGK’nın veto hakkına sahip 5 daimi abonesi ülke, savaşın başından bu yana ilk kez bir deklarasyonu ortak kararla kabul etmiş oldu.

GUTERRES’DERİ DESTEK

Rusya’nın deklarasyon metnini sulandırdığı belirtilirken, Antonio Guterres ise deklarasyonu pozitif karşıladı. BM Genel Sekreteri Guterres, “İlk kere BMGK, Ukrayna barışıyla alakalı tek ses oldu. Dünya BM Kontratları’nin kıymetlerine sahip çıkmak ve silahları susturmak için toplanmalıdır” diyerek hayat kurtarmak, acıları eksiltmek ve barış yolu bulmak için her türlü mücadeleyi göstereceğini ifade etti.

RUSYA’NIN PLANI NE

Politik gözlemciler, Rusya’nın bu adımını, cephedeki mevcut kazanımlarla savaşı tamamlama hazırlığı olarak açıkladı. Moskova, BMGK’da kabul edilen Ukrayna deklarasyonuna katlanarak Donbas, Zaporojya ve Herson bölgelerinin ilhakını perçinleştirme peşinde. Ukrayna, ileride kendi topraklarını geri almak için atağa geçerse, Rusya bu deklarasyona katlanarak Kiev’i ‘gerilimi tırmandıran taraf’ olarak göstermeye kalkabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’NİN YAKLAŞIMI

Amerika Birleşik Devletleri ise BMGK deklarasyonunu Rusya’ya karşı kullanmak istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin BM Daimi Temsilciliği’nin 2 numarası Richard Mills, “Deklarasyon metninin yayınlanmasıyla tüm Güvenlik Konseyi azalarının alınan bu karara riayet etmelerini bekliyoruz” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’ye göre deklarasyonun ehemmiyeti yalnızca geleceğe müteveccih değil, geçmişte yaşananları da içeriyor. 25 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bir gün sonra bir araya gelen BMGK, Rusya’yı saldırgan ülke bülten etmek istemişti. Ancak veto hakkını kullanan Rusya kararın geçmesini yasaklamıştı. Bunun üzerine 2 Mart tarihinde BM Genel Heyeti bir araya gelerek ezici çoğunlukla Rusya’yı Ukrayna’ya saldıran ülke bülten etmişti. Evvelki günkü deklarasyonun kabul edilmesiyle Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’daki tavırlarının denetlenmesinin kapısı aralanıyor.

‘BATI’NIN SİLAHLARINI’ VURDUK

Ukrayna savaşıyla alakalı dünya politik sahnesinde taraflar ince hesaplar yaparken cephede silahlar konuşmaya devam etti. Rusya Korunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov “Batılı ülkeleri uyarmıştık” ifadesiyle Ukrayna topraklarına getirilen askeri cephane ambarlarını vurduklarını duyurdu. Konaşenkov, Ukrayna’ya gönderilen silahların Odessa ve Harkiv bölgelerine seyir füzeleriyle tertip edilen nokta vuruşu işlemlerde 3 ambarın vurulmasıyla tahrip edildiklerini açıkladı.

HERSON AÇIKLAMALARI

Rusya bir yandan da Kırım’ın kuzeyinde kalan ve son işlemde ele geçirdiği Herson’u ilhak etmeye hazırlanıyor. Rusya’nın göreve getirdiği Herson Belediye Başkanı Destekçisi Kiril Stremausov, “Bizim artık Ukrayna ile hiçbir alakamız kalmadı. Kiev idaresiyle Herson ile alakalı görüşmemizin de anlamı kalmadı. Herson milleti geleceğini Rusya ile beraber olmakta görüyor” açıklamasını yaptı.