mRNA teknolojisi kanser ve HIV'e çare olacak

mRNA teknolojisi kanser ve HIV'e çare olacak

Amerikan CNN televizyonu, koronavirüs aşısıyla gündeme gelen mRNA teknolojisinin, gelecekte derman olacağı hastalıklar ve kullanım alanlarına ait kapsamlı bir haber hazırladı. mRNA aşılarının…

Bilim insanları ananesel aşı usullerinden değişik olan mRNA teknolojisi üzerinde uzun bir müddettir değişik hastalıkların rehabilitasyonu için çalışmalar yürütüyordu. Ancak COVID-19 pandemisi ortaya çıkınca, bu teknoloji ilk defa koronavirüse karşı süratlice uyarlandı ve büyük zaferler elde edildi. mRNA, ya da uzun ismiyle “iletici RNA” ribonükleik asit, Deoksirübo Nükleik Asit’dan üretilen bir biyomolekül olarak öğreniliyor. mRNA aşılarında ananesel aşılardan değişik olarak zayıflatılmış patojen yerine bedene virüsün bir proteininin mRNA’sı veriliyor. Böylece bağışıklık sisteminin virüs olmadan harekete geçmesi ve virüse karşı antikor üretmesi amaçlanıyor. Bu alanda da zaferli misaller mevcut.

BionTechten sevindiren haber: Aşının sırrı T hücresi yanıtı... Etkinliği uzun sürecekBionTech'ten neşelendiren haber: Aşının gizemi 'T hücresi cevabı'... Faalliği uzun sürecek!

DEVRİM KALİTESİNDE

Tehlikesiz ve tesirli olan bu teknolojinin, ‘daha önceki düşmanlar’ olarak nitelendirilen HIV gibi bazı virüslere karşı da çalışabileceği belirtiliyor. Mevzubahisi teknoloji, halihazırda melonom ve beyin urları gibi güçlü kanser cinslerinin rehabilitasyonu için test ediliyordu. Nitekim, BioNTech’in kurucularından Hekim Özlem Türeci de, kanser aşılarının birkaç sene içinde hazır olacağı müjdesini vermişti.

mRNA teknolojisi kanser ve HIVe çare olacakBioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, bir müddettir mRNA teknolojisi üzerinde çalışıyor.

mRNA aşısının esasları 1990’lı senelerde, Macar asıllı bilim insanı Katalin Kariko’nun Pensilvanya Üniversitesi’ndeki gen çalışmaları ile atıldı. Kariko bu fikrine o yarıyıl çok destek bulamasa da, son 15 yıldır aynı üniversitede salgın hastalıklar uzmanı olan Dr. Drew Weissman ile ortak aşı çalışmaları yürüttü. CNN’e konuşan Dr. Weissman, mRNA aşılarının üretilmesinde virüse bile gereksinim dinlenmemesini, bu alanda ‘devrimsel’ olarak nitelendiriyor. Bu bağlamda, Çin’in COVID-19 olarak öğrenilen SALLA-COV-2 virüsünün genetik parolalarını yayınlamasının hemen ardından, mRNA aşılarının sınamalarına şipşak başlandığını dikkat topluyor.

%90 TESİRLİ

mRNA teknolojisiyle üretilen Moderna ile BioNTech şirketlerinin COVID-19 aşıları, virüse karşı yüzde 90’ın üzerinde aktiflik gösteriyor.