MSB duyurdu: Şehitlerin kanı yerde kalmadı! Öldürüldüler

MSB duyurdu: Şehitlerin kanı yerde kalmadı! Öldürüldüler

Ulusal Korunma Bakanlığı, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Barış Pınarı Bölgesi Gültepe Sınır Karakolu'nda askeri vasıta geçerken patlama alana geldiğini, 3 askerin şehit olduğunu

Akçakale’nin karşısında bulunan ve Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütlerinden temizletilen Suriye'nnin Tel Abyad kentinde, Türkiye hududuna yakın bir noktada askeri taşıtın geçişi sırasında menfezde patlama alana geldi. PKK/YPG'li teröristler tarafından daha evvelden menfeze yerleştirilen patlayıcının infilak etmesinin ardından bölgeye sağlık takımları ile güvenlik eforları sevk edildi. Hudut hattındaki duvarın bir kısmının devrildiği patlamada askeri taşıtta bulunan 1 teğmen ile 2 er şehit olurken, 1 asker ise yaralandı.

Atakta şehit olan Teğmen Murat Alyakut, ile piyade erler Enes Koç ve Ertuğrul Ulupınar'ın cenazeleri alınarak Şanlıurfa Adli Tıp Müesseseyi morguna getirildi. Atakta yaralanan bir asker de ilk müdahale sonrası Şanlıurfa'da rehabilitasyon altına alındı.

MSB duyurdu: Şehitlerin kanı yerde kalmadı Öldürüldüler

TERÖR MEVZİLERİ TOPÇU ATIŞIYLA VURULDU

Hamlenin ardından güvenlik eforları bölgede geniş güvenlik tedbiri aldı. Tel Abyad’ın batısında tespit edilen terör örgütü PKK/YPG mevzileri, hudut hattı ve Suriye'de konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri tarafından topçu atışlarıyla vuruldu.

MSB'DEN AÇIKLAMA 

Ulusal Korunma Bakanlığı, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi sınır hattında teröristlerce döşenen el imali patlayıcının EYP infilak etmesi neticeyi, 3 askerin şehit olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Akçakale/Şanlıurfa sınır hattında, 8 Ocak 2022 tarihinde, teröristlerce döşenen el imali patlayıcının patlaması neticeyi 3 kahraman silah dostumuz, Piyade Teğmen Murat Alyakut, Piyade Kontratlı Er Ertuğrul Ulupınar ve Piyade Onbaşı Enes Koç şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve yeise boğan bu hadisede yaşamını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, efkârlı ailelerine, Türk Silahlı Güçleri ile asil ulusumuza başsağlığı ve sabır dileriz."

Gözden KaçmasınŞehitler törenle memleketlerine uğurlandıŞehitler merasimle memleketlerine uğurlandıHaberin Tüm GörselleriŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMADI

Ulusal Korunma Bakanlığı'ndan ilerleyen saatlerde yapılan açıklamada şunlar kaydolundu:

“Akçakale sınır hattında 3 kahraman silah dostumuzun şehit düştüğü EYP atağı sonrası ateş destek araçlarımızla PKK/YPG maksatları güçlü biçimde vurulmuş ve ilk tanımlamalara göre 12 terörist tesirsiz hale getirilmiştir. 

Teröristlere müteveccih bölgedeki harekâtlarımız devam ettir. Şehitlerimizin kanını hiçbir zaman yerde vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Kahraman silah dostlarımıza Allah’tan rahmet, efkârlı ailelerine başsağlığı ve sabır dileriz.”

SİYASİLERDEN ŞEHİT ASKERLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI İLETİYİ

Siyasiler, sosyal medya hesaplarından Akçakale Şanlıurfa sınır hattında, teröristlerce döşenen el imali patlayıcının patlaması neticeyi şehit olan 3 asker için başsağlığı iletiyi yayımladı. Siyasilerin iletileri şu biçimde:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop: Barış Pınarı İşlem Bölgesi, Gültepe Sınır Karakolu'nda askeri taşıtımızın geçişi sırasında yaşanan patlamada şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Aziz ulusumuzun başı sağ olsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Suriye hududu Gültepe Sınır Karakolu'nda askeri taşıtın geçişi sırasında alana gelen patlamada şehit olan kahraman askerlerimiz Teğmen Murat Alyurt, Er Ertuğrul Ulupınar ve Er Enes Koç'a Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Acımız büyük. Hepimizin başı sağ olsun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Akçakale Şanlıurfa sınır hattında teröristlerce döşenen el imali patlayıcının patlaması neticeyi 3 kahraman evladımızı kaybettik. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet; ailelerine, silah dostlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Şanlıurfa Akçakale’de kahraman askerlerimizin alçak bir atakta şehit olduğunu yeisle bildim. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: Şanlıurfa/Akçakale sınır hattında alçak teröristlerce döşenen el imali patlayıcının patlaması neticeyi şehit olan Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır niyaz ediyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun. Kanları yerde kalmayacak:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Şanlıurfa Akçakale sınır hattında alçak teröristlerin döşediği EYP’nin patlaması neticesinde şehit olan üç kahraman mehmetçiğimize Allah’tan rahmet, ailesi ve hoşlananlarına sabırlar diliyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun.

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese: Akçakale/Şanlıurfa sınır hattında alçak teröristlerce döşenen el imali patlayıcının patlaması neticeyi şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimiz; Murat Alyakut, Ertuğrul Ulupınar ve Enes Koç'a Allah'tan rahmet, efkârlı ailelerine sabırlar diliyorum. Aziz ulusumuzun başı sağ olsun.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Gültepe Sınır Karakolu'nda askeri taşıtın geçişi sırasında alana gelen patlamada şehit olan kahramanlarımız Teğmen Murat Alyurt, Er Ertuğrul Ulupınar ve Er Enes Koç'a Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum.

AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik: Gültepe Sınır Karakolu'nda askeri taşıtın geçişi sırasında alana gelen patlamada şehit olan kahramanlarımız Teğmen Murat Alyurt, Er Ertuğrul Ulupınar ve Er Enes Koç'a Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu atakları yapanlar kıymetini ödeyecek. Ulusumuzun başı sağ olsun.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesiyle Suriye’nin Tel Abyad şehri hududundaki Gültepe Sınır Karakolu mıntıkasında, terör örgütü PKK/YPG tarafından daha evvelden tuzaklanmış el imali patlayıcının bir askeri taşıtımızın geçişi esnasında infilak etmesiyle vicdanlarımıza ateş düşmüştür. Bu hunhar ve alçak atakta 3 kahraman askerimiz şehit olmuş, bir kahraman askerimiz de yaralanmıştır. Vatan nöbetinde şehit olan aziz ulus evlatları ve kahramanlık numunesi kardeşlerim; Teğmen Murat Alyakut’a, Piyade Onbaşı Enes Koç ile Kontratlı Er Ertuğrul Ulupınar’a Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum. Dökülen kanlarının yerde vazgeçilmeyeceğine can-ı gönülden inanıyorum. Şehitlerimizin efkârlı ailelerine, cesaret timsali silah dostlarına ve ulusumuza sabır, metanet ve baş sıhhati diliyorum. Son terörist tesirsiz hale getirilesiye kadar haklı ve kutlu çabamız durmayacak, dağılıcılık ve terör musibetinin kökü salt surette kazınacaktır.

Cumhuriyet Millet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Barış Pınarı Bölgesi Gültepe Sınır Karakolu’nda askeri vasıta geçerken yaşanan patlamada şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Şanlıurfa'da patlama neticeyi şehit verdiğimiz kahraman Mehmetçiklerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralı askerimize acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun. Ulusumuzun başı sağ olsun.