MSB’den ‘Kapatılsın’a cevap: İncirlik Türk üssüdür

MSB’den ‘Kapatılsın’a cevap: İncirlik Türk üssüdür

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan açıklamasında ‘soykırım’ ifadesini kullanmasından sonra cemiyetin farklı kesimlerinden “İncirlik üssü kapatılsın ve üsteki Amerika Birleşik…

Ulusal Korunma Bakanlığı kaynakları, Adana’daki İncirlik Üssü’nün Türk Silahlı Güçleri’ne Türk Silahlı Kuvvetleri ait Hava Güçleri üslerinden biri olduğunu, Türk üssü olan İncirlik Üssü’nün üzerindeki tüm kuruluşlarla beraber mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunduğunu vurguladı. İncirlik Üssü’ndeki belli kuruluşların kullanımının, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 29 Mart 1980’de imza atılan Korunma ve Ekonomik İşbirliği Uyuşması’na göre yürütüldüğü bildirilirken, bu uyuşmanın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri kuruluşlarında ortak korunma önlemlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir” kararını kapsadığına dikkat çekildi.

‘HER ŞEYİYLE BİZİM’

Bakanlık kaynakları, “İncirlik Üssü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ya ait Hava Güçleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm kuruluşlarla beraber mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne aittir. Şanlı sancağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir. İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Gücü Komutanlığı’na, daha sonra da Hava Güçleri Komutanlığı’na bağlıdır. Üs Komutanlığı misyon ve görevini, üs komutanının emir ve emrinde icra etmektedir” değerlendirmesinde bulundu. Aynı kaynaklar ayrıca 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurların da bulunduğunu, üsten Natürel Kararlılık İşlemi’nın da desteklendiği bilgisini paylaştı.

MSB’den ‘Kapatılsın’a cevap: İncirlik Türk üssüdür

HAVA GÜÇLERİ KOMUTANLIĞI’NA BAĞLI

Adana’daki İncirlik üssünde Amerika Birleşik Devletleri askerleri de faaliyet gösteriyor. 1951 senesinde inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1951’de Türk Silahlı Güçleri ve Amerikan Hava Güçleri’nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı. Üste büyük uçaklar için sığınaklar da yer alıyor.