'Mu' ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

'Mu' ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

Kovid-19 tespit edilen son varyantı Mu’nun neden olduğu olaylar, Amerika Birleşik Devletleri’nin 49 eyaletine dağıldı. Varyant DSÖ tarafından izleme listesine alınmış ve 'evham verici' olarak belirlenmişti.

Daily News’in derlediği bilgilere göre, ocak ayında Kolombiya’da keşfedilen Kovid-19’un Mu varyantı, Hawaii ve Alaska dahil Amerika Birleşik Devletleri’nin 49 eyaletinde tespit edildi.

Nebraska, yeni varyantın henüz kaydolunmadığı tek eyalet oldu.

Delta varyantından daha bulaşıcı ve aşılara katlanma potansiyeline sahip olduğuna inanılan Mu varyantının 384 hadise ile en çok California eyaletinde görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

30 Ağustos'ta Dünya Sağlık Teşkilatı, Mu varyantının, öbür Kovid-19 varyantlarının hepsinden daha bulaşıcı olma özelliğinden dolayı takibe alınması gerektiğini açıklamıştı.

Mu ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

Amerika Birleşik Devletleri Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de sağlık yetkililerinin Mu varyantı üzerinde “yakın bir analiz” sürdürdüklerini söylemişti.

EMEKÇİ BAYRAMI KOVİD-19 VAKALARINI NEGATİF ETKİLEDİ

Johns Hopkins Üniversitesine göre, Amerika Birleşik Devletlerinde dün kutlanan Emekçi Bayramı'nı da içine alan son bir haftada, Kovid-19 hadiselerinin geçen senenin aynı yarıyılına oranla yüzde 300'den fazla çoğaldığı belirtildi.

Ülkenin çoğu eyaletinde Kovid-19 hadiselerinde çoğalış devam ederken, son 4 haftada Kovid-19'a tutulanların rakamı 4 milyonun üzerine çıktı.

Geçen hafta, Hastalık Hakimiyet ve Tedbire Merkezi Direktörü Dr. Rochelle Walensky, aşısız Amerikalılara hafta sonuyla birleşen 3 günlük Emekçi Bayramı tatili için seyahat etmemelerini öneri etmiş ve aşılanmış olanları da bu yarıyılda seyahat faktörün tehlikeli olabileceği mevzusunda uyarmıştı.

Mu varyantı, 39 ülkede görülmesinin ardından 30 Ağustos'ta DSÖ tarafından "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alındı. DSÖ, Mu varyantının aşılara karşı daha mukavemetli kılan değişinimler geçirdiğini, ancak bu mevzuda daha fazla araştırmaya gereksinim olduğunu bildirdi.

Haftalık aktüellemesinde DSÖ, Mu varyantının Kolombiya ve Ekvador'da giderek yaygınlaştığı mevzusunda ihtarda bulundu.

Mu ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

İlk olarak Ocak 2021'de Kolombiya'da görülen Mu varyantının küresel yaygınlığı yüzde 0.1'in altında olsa da enfeksiyonların yüzde 39'unu oluşturduğu Kolombiya ve yüzde 13'ünü oluşturduğu Ekvador'da dağılmaya devam ediyor.

Güney Amerika haricinde bazı Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Hong Kong'da olaylar bildirildi.

39 ülkede görülmesinin ardından Mu varyantı 30 Ağustos'ta, DSÖ tarafından Mart ayından bu yana "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alınan beşinci varyant oldu. Daha evvel de Eta, Iota, Kappa, Lambda varyantları bu kategoriye alınmıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Afgan kadın saklıca çekti... İzleyenlerin kanı dondu!Yüklerken dikkat... Kaldırmak muhtemel değil! Paranızı alıp yasa dışı faaliyetlere sokuyorlarMSB duyurdu! PKK'ya ağır darbe: 13 terörist tesirsiz hâle getirildi