Mucize anne

Mucize anne

20 sene evvel karbonmonoksit zehirlenmesi sebebiyle nebatsal yaşama giren Neslihan Köse, annesi Hale Kabacaoğlu’nun gayretleriyle belleği silinmiş olarak yine gözlerini açtı. Kızına bakan Kabacaoğlu,…

Bevliye uzmanı Ahmet Köse ile radyoloji uzmanı Hale Kabacaoğlu’nun tek çocukları olan Neslihan Köse 39, 2001 senesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Seramik Kısmı 2’nci sınıfta okurken yılbaşı tatili için Bursa’da yaşayan ailesinin yanına geldi. Duş almak için banyoya giren Neslihan, içeride uzun müddet kalınca, annesi Dr. Hale Kabacaoğlu içeri girdi.

Kızını yerde hareketsiz bulan Dr. Kabacaoğlu, Neslihan’ın duran kalbini yaptığı kalp masajıyla yine çalıştırdı. Karbonmonoksit zehirlenmesi sebebiyle komaya giren genç kızın tıpta ‘atrofi’ diye belirlenen beyin hücrelerinin tamamına yakınının ölü olduğu görüldü. Eşinden boşanıp işine ara veren Hale Kabacaoğlu, nebatsal yaşamdaki çocuğuna Mozart’ın parçalarını dinletip, kitap okudu, hikâyeler anlattı. Neslihan aylar sonra, belleği silinmiş olarak gözlerini açtı, uzun süren rehabilitasyonun ardından da taburcu edildi. Kabacaoğlu, 21 yaşındaki kızını yeni doğan bir bebek gibi 3 yıl altını bezledi, ardından da yemek yeme ve tuvaletini giderme gibi esas eğitimler verdi. Bu sayede Neslihan’a okuma ve yazmayı hatırlattı.
Mucize anne
KIZI İÇİN PES ETMEDİ

Kabacaoğlu, kızının yürürken çarptığı konutun iç duvarlarını devirdirdi, kapıları kaldırdı. Kabacaoğlu, Neslihan’ın bildiklerini basit unutmaması için takati duvarlara yazı yazmakta buldu. Havlu, diş macunu, lavabo, ayna gibi materyallerin üzerine yazılan yazılarla Neslihan’ın bu objelere, andırdırma gereksinimi dinlemeden erişmesini sağladı.

NESLİHAN İÇİN YAŞIYORUM

Bu güçlü süreçte yaşadıklarını anlatan Hale Kabacaoğlu şöyle konuştu: “Benim yaşamımın merkezi Neslihan, onun için yaşıyorum. Bu işe başladığım müddet içerisinde hiçbir zaman ‘Tamam bitti, buraya kadarmış’ demedim. Her gün yeni bir şeyler kazandık. Çok yavaş ilerledik. Ben de geliştim, ihtiyarladım. Neslihan benim her şeyim. Çok beğeniyorum ve çok değer katıyorum. Benden sonra da aynı sevgiyi, aynı alakayı görmesini istiyorum. Bunun yanı gizeme böyle bir şeye lüzum kalmadan kendi ayaklarının üzerinde dursun istiyorum. Öncelikle Neslihan’ı, Neslihan’a itimat edip bu dünyadan öyle gitmek istiyorum. Rehabilitasyon görüşü mevzusunda takviyeleri bekliyorum.”