Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Pınar Gültekin davası açıklaması: Karar istinafa taşındı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Pınar Gültekin davası açıklaması: Karar istinafa taşındı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite talebesi Pınar Gültekin'i 27 boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın 32 'canavarca hisle işkence sürükleterek ve planlayarak öldürme' kabahatinden

Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cemal Metin Avcı'nın Pınar Gültekin'i 'canavarca hisle işkence sürükleterek ve planlayarak öldürme' kabahatinden suçlandığı davada duruşma kurulu, 23 aydır tutuklu Avcı'ya evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus verdi ardından haksız tahrik indirimi uygulayıp, cezayı 23 sene mapusa düşürmüştü. Tutuksuz kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise salıverilmesine karar verilmişti.

MAZERETLİ KARAR AÇIKLANMIŞTI

Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ait mazeretli kararını açıkladı. Mazeretli kararda "Canavarca hisle hareket etmedi" denildi. Kararda "Cemal Metin Avcı'nın, konutluluk dışı ilişkilerini eşine ve etrafına söylemekle kendisini tehdit edip, hesabına kartsız para yatırtarak çıkar temin ettiği kaydolunan Pınar Gültekin'e dinlediği hiddetle kabahati işlediğinin dikkate alınmasıyla haksız tahrik kararlarını uygulama koşullarının tamamının hakikatleştiği" belirtildi.

Mazeretli kararda, "Maznun Cemal Metin Avcı'nın, yayla evine girdikten hemen sonra Pınar Gültekin'i boğazını sıkarak öldürmeye kalktığı ve eylemini bir an evvel bitirmek istediği, işkence sürükletme maksadının bulunması halinde uzun müddet eylemini devam ettirmesi gerektiği kaydolundu. Avcı'nın, profesyonel sağlık personeli olmadığı korunduğunda, Gültekin'in boğazını vefatı asıllaştıracak kalitede kırık oluşmasına neden olacak kadar sıktıktan sonra henüz can vermemiş olduğunu öğrenemeyebileceği, bu sebeple de yakma fiilini reelleştirmekteki emelinin, işkence sürükletmeye müteveccih olmayıp, cesedi yok ederek tutulmaktan kurtulma ve kabahat ispatlarını yok etme emelli olduğu" belirtildi.

TEPKİ SÜRÜKLEYEN KARAR İSTİNAFA TAŞINDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite talebesi Pınar Gültekin'i 27 boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın 32 'canavarca hisle işkence sürükleterek ve planlayarak öldürme' kabahatinden suçlandığı davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasının haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 seneye düşürülmesi ve kardeşi Mert Avcı'nın salıverilme kararlarının istinaf duruşmasına taşındığını açıkladı.

Pınar Gültekin davasında karar açıklandıMuğla'da üniversite talebesi Pınar Gültekin'i 27 boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın 32 'canavarca hisle, işkence sürükleterek ve planlayarak öldürme' kabahatinden suçlandığı davada karar çıktı. Duruşma kurulu, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi, ceza haksız tahrik indirimiyle 23 seneye indi. Tutuksuz maznun Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise salıverilmesine karar verildi.daha fazla video içinPınar Gültekin davasında karar açıklandı