Muğla'da yanan 'özel bölgeler' için ekolojik kurtarma operasyonu

Muğla'da yanan 'özel bölgeler' için ekolojik kurtarma operasyonu

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla'da orman yangınlarından etkilenen Datça Bozburun ve Köyceğiz Dalyan Özel Etraf Koruma Bölgesi'nde, biyoçeşitlilik hasar tespiti ve alanların onarımı için çalışma

Muğla'da orman yangınlarından etkilenen Datça Bozburun Özel Etraf Koruma Bölgesi ile Köyceğiz Dalyan Özel Etraf Koruma Bölgesi'nde, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce biyoçeşitlilik hasarın tespiti ve alanların onarımı için çalışma başlatıldı. Çalışmalar için yangın ekoloji uzmanlarından ve akademisyenlerden bilim takımı, oluşturuldu. Bakanlık uzmanları, bilim takımı ile beraber yangından etkilenen bölgelerde yoğun arazi analizi yapıyor.

AĞAÇLARDAN MİSALLER ALINDI

Bölgeyi temsil edecek biçimde tanımlanan 16 istasyonda ve her bir istasyonda 4 gözlem noktasında ayrı ayrı olmak üzere 192 ağacın etraf ve çap ölçümleri ile yanma dereceleri ölçüldü. Yeniden 192 adet ağacın kozalak kapasitelerinin tanımlanması için sarih ve kapalı kozalakların sayımları yapılarak ve bazı ağaçlardan misaller alındı. Her gözlem noktasından 3'er noktadan olmak üzere 192 defa kül seviyesi ölçümü yapıldı. Çalışmalara, 360 ağacın ölçümü, kozalak sayımı ve kül ölçümleri bitirilinceye kadar devam edileceği belirtildi.

Muğlada yanan özel bölgeler için ekolojik kurtarma operasyonu

Alanda ayrıca yeni sürgün veren 20 değişik cins tespiti yapıldı ve hepsinin ölçümleri yapılarak kayıt altına alındı. Yanan alanlarda yaşayan sürüngenler, memeliler, böcekler ve genel olarak fauna hakkında tespitler yapmak üzere alanda fotokapanlar ve kapanlar heyetti, araştırılmak üzere toprak misalleri alındı. Yangına maruz kalan alanlar ile hasar görmemiş alanlardan ve bu alanların sentez yerlerinden çimlendirmek ve gen bankasında ve in-situ yerinde habitatlarda aralıksızını sağlamak üzere bölgede küresel ölçekte nesli tehdit ve risk altında olan 52 türe müteveccih tohum toplama çalışmalarının ise devam ettiği aktarıldı.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a karşı 50 cesur vicdan! Mor isyan...Eğitim, seyahat, tiyatro, konser... Sahte PCR testi uyarısıKentte korkutan görüntü! 'Bize veda eder gidişatta'

BİLİMSEL KRİTERLERE GÖRE ADIM ATILACAK

Öte yandan bölgede daha evvel yangın geçiren alanlar incelendi ve rehabilitasyon süreçleri karşılaştırıldı. Sadece dal ve kabuk serme yapılarak kendi haline vazgeçilen alanların, ağaçlandırma yapılan alanlara göre daha fazla cins çeşitliği barındırdığı ve ağaçların gelişimin daha iyi olduğu görüldü. Bölgede yürütülen çalışmalar ile yangın alanlarında biyolojik spektrumunun ne derecede etkilendiği tespit edilirken, bu alanlarda nasıl bir onarım çalışması yapılacağı ortaya konulacak. Bu güzergahta tanımlanan istasyonlarda bilimsel incelemeler neticesinde alanların yine rehabilite edilmesi için ne kadar ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği; hangi alanların tamamen kendi haline vazgeçileceği, hangi alanlarda yalnızca tohumlama yapılacağı ve hangi alanda doğal yapısına uygun cinslerle ağaçlandırma yapılacağı tanımlanacak. Böylece Bakanlık yetkili olduğu özel etraf koruma bölgeleri ve doğal sit alanlarında atacağı adımları bilimsel kriterlere göre ortaya koyacak.

Muğlada yanan özel bölgeler için ekolojik kurtarma operasyonu

'BU ÇALIŞMA CİNSLERİN KAYBOLMA TEHLİKESİNİ ORTADAN KALDIRACAK'

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Araştırma ve Patent Daire Başkanı Ümit Turan, yaşanan orman yangınlarının ardından takımların ilk günden beri özel etraf koruma ve doğa sit alanlarında çalıştıklarını belirterek, bölgede yürütülen çalışmaların Türkiye'de ilk defa yapıldığını söyledi. Turan, şunları söyledi:

"Türkiye'de ilk kez yapılan bu ekolojik onarım ve kurtarma harekâtı, cinslerin kaybolma tehlikesini ortadan kaldıracak. Takımlarımız 360 ağaç üzerinde çalışma yürütmekte. Bölgedeki 52 adet küresel ölçekte nesli risk altında olan cinslerin tohumlarının bir araya gelmesine müteveccih de çalışmalarımız devam ediyor. Bu cinsler tek ve çok senelik de olabiliyor. Şu anda mevcut olan hasar görmemiş alanlardan bu tohumlar bir araya gelerek gen bankasına gizliyoruz. Bu çalışmalarda alınan neticeler tamamen bilimsel bilgilere dayalı. Çalışmalarımız takribî 2-3 sene sürecek. Bu çalışmaların bilimsel bir bilgiye sabretmesi çok ehemmiyetli. Bilim ışığında hareket ediyoruz. Türkiye'de ilk kez yapılan rehabilitasyon çalışması ekolojik kurtarma harekâtı, bize büyük bir tecrübe olacak. Bundan sonra küresel ısınmadan kaynaklı bu cins şeylerle karşı karşıya geleceğiz ve buna da artık çok hazırlıklıyız."

Muğlada yanan özel bölgeler için ekolojik kurtarma operasyonu