Muhteşem Süleyman evine dönüyor

Muhteşem Süleyman evine dönüyor

İngiltere’de bir müzayede evinde 438 bin 500 sterline takribî 5 milyon TL satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi, müşterisi tarafından İstanbul Megakent Belediyesi’ne İBB affedildi. Bağışı,…

Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi, İngiltere’de müzayede konutu Sotheby’s’de geçtiğimiz ay sonu aidatlar dahil 438 bin 500 sterline takribî 5 milyon TL akdikeni bulmuştu. İstanbul Megakent Belediye İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda tabloyu alan şahsın İBB’ye affettiğini duyurdu.

İmamoğlu, Twitter paylaşımında, “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor maliyete satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi yapıt müşterisi tarafından İBB’ye affedilmiştir. Böylesi bedelli bir yapıtın İstanbul’a affedilmesi ve İBB’ye dinlenen güven iftihar verici. İstanbul’a hayırlı olsun” diye yazdı.

TABLODA KANUNİ 43 YAŞINDA

Kendisi 22,7’ye 17,5 cm, bakır çerçevesiyle birlikte de 44,5’ye 39,8 cm ebatlarında olan portre, Kanuni Sultan Süleyman’ı 43 yaşındayken gösteriyor. Portrenin Kanuni Sultan Süleyman’ın Irak’ta Safevileri ve Preveze Deniz Başarıyı’nde Haçlı donanmasını mağlup etmesi sonrası gücünün doruğunda olduğu bir yarıyılda yapıldığı değerlendiriliyor.

FATİH’İN PORTRESİNİ DE ALMIŞTI

İtalyan ressam Gentile Belirlini tarafından çizilen Fatih Sultan Mehmet’in üç şanlı portresinden birisi olan tablosu geçtiğimiz sene Londra’da sarih artırmayla satışa çıkarılmış, tabloyu İBB 770 bin sterline satın almıştı. Ekrem İmamoğlu, tablonun satın alınmasının ardından Twitter’dan yaptığı ilanda, “Londra’da sarih artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Belirlini’nin atölyesinden 15. asırda çıktığı varsayım edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” demişti.

BAKIR OTURUMA YAĞLI BOYA

Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu padişahı olan 1520’den 1566’ya kadar 46 sene tahtta kalan Kanuni Sultan Süleyman’ın ender olan kıymetli portresi, 16. asrın sonları, 17 asrın başlarında bakır oturum üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. 43 yaşında, Bağdat Seferi’nin ardından, Irak’ı Safevilerden aldığı yarıyıldaki halini göstermektedir. Kanuni Sultan Süleyman 1534 senesinde Venedikli bir yetkili tarafından ‘büyük, siyah gözlü, azıcık kocaman burunlu, gaddardan çok şefkatli, tıraşlı değil, lekeli sakallı, uzun, kırmızı bıyıklı, uzun ve ince boyunlu’ biçiminde tarif edilmiştir. Fotoğrafın orijinal çizimi öğrenilen öbür kopyalarından daha parlak ve daha canlıdır. 19. asırdan beri Fransa’da bir ailenin özel koleksiyonunda yer almıştır. Fotoğraf 1530’larda Venedik ile Osmanlı arasında sanatsal bir alışverişin ibaresidir. Hikâye, Sultan’ın Venedikli bir ustadan aldığı taç ile alakalıdır. Taç içeriğinde Papalığın tacını ve askeri miğfer özelliklerini barındırırken, Papa’ya ve Kutsal Roma İmparatorluğu’na referans yapar. Tacın ayrıntıları sanki hayal dünyasındanmış gibi görünür ancak hakikattir, sanki Kanuni gibi.

Hikâyenin özü İstanbul’da bulunan bir Venedikli ressama kadar uzanır. Bir aile ananeyi olarak Kanuni Sultan Süleyman Giovio’ya bir portre vermiştir. Giovio bir sürü Osmanlı askerinin portrelerine sahiptir ve Kanunî portresi de Giovio’nun çalışmalarına ender bir ek olmuştur.