Müjde Ar, annesi Aysel Gürel'in yazdığı Ünzile şarkısının hikâyesini anlattı

Müjde Ar, annesi Aysel Gürel'in yazdığı Ünzile şarkısının hikâyesini anlattı

Küçükçekmece Belediyesi'nin 'Çekmecemde Kitap Var' sohbetlerine davetli olan oyuncu Müjde Ar, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde yurttaşlarla bir araya geldi. Sohbette annesi Aysu baskın Gürel'in ölümünün

Kadın yazarlarla kadın okurları buluşturan Çekmecemde Kitap Var sohbetini Müjde Ar'ın eşi daha önceki Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ercan Karakaş ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de izledi. Moderatörlüğünü Elif Akkaya'nın yaptığı sohbette, Aysu baskın Gürel'in 60 sene süresince biriktirdiği şiirlerinden derlenen' Ne Tartışmam Bitti Ne Sevdam' isimli kitap katılımcılara hediye edildi.

Müjde Ar, annesi Aysel Gürelin yazdığı Ünzile şarkısının hikâyesini anlattı

MÜJDE AR: "ÇEKMECEMDE KİTAP VAR" HARİKA BİR SLOGAN, HARİKA BİR PROJE

'Çekmecemde Kitap Var' projesini çok kıymetli bulduğunu söyleyen Müjde Ar, annesi Aysu baskın Gürel'in kitaplara olan bağlılığını anlatarak " Harika bir sloganla harika bir proje ortaya çıkaran Küçükçekmece Belediyesi'ni tebrik ediyorum. Bu proje için elimden geleni yapmaya hazırım. Gönül borcu hissettim. Biz çok parasızlık çektik. Çocukken 6 ay mercimek yediğimizi anımsıyorum. Böyle bir hayat varken, annem Cağaloğlu'na gidip bize cilt cilt kitaplar alırdı. Dede Korkut Masalları. 10 yaşındayken cadde kapısının demirine beni bağladı. 10 yaşındaydım. 'Karamazov Kardeşler'i her gün 30 sayfa okuyacaksın dedi. "Çılgın Aysu baskın" diyorlardı çevreden. Ama ne kadar uslu olduğunu sonradan fark ettik. Bizim konutumuz kitap doluydu. Onun hayatı kitaptı. Hiç ilgilenmediği mevzulardan oluşan kitaplar dahi vardı. Sorduğumda 'benim merakım baki' diye ifade ederdi" dedi.

 ANNEM EN ÇOK KADINLAR İÇİN YAZDI

 Müjde Ar, annesi Aysu baskın Gürel'in yazdığı Ünzile şarkısının hikâyesini de şu laflarla anlattı:

Annemle turnedeydik. Turnede otobüsün lastiği patladı. Bizi sürücü indirdi. 'Şurada bir köy var, oraya gidelim' dediler. O sırada köy düğünü oluyordu. Ben Ünzile'yi gördüm. O düğüne tanık oldum. Annemin de bir resim aygıtı vardı. Her yerde bize resmimize sürüklüyordu. Annem düğün kalabalığının arasına karıştı. Orda kadının biri ona 'Abbas'ın kızı bu. Bunu 7 koyuna verdiler' dedi anneme. 'Kız hoş yoksa iki koyuna gidiyor burada kızlar' dedi. Annem otobüse döndükten sonra orda otobüste yazdı Ünzile'yi. O matemdir hakikatinde. 50 yıl geçti. Hala kadınlar alınıp satılıyor. Annem gibi kadın hakları için can verinceye kadar çaba edeceğim kim ne derse desin dinlemiyorum. Annem can vermeden evvel bacağı titrerken dahi yazdı. Ben de 85 tane film yaptım bu filmleri kadınlar için yaptım. Can Vermeden evvel bedeli öğrenilmiyor ama annemi kaybettikten sonra fark ettim ki annemi cemiyet özellikle kadınlar kavramış. Zira annem çoğu şeyi onlar için yazdı.

Müjde Ar, annesi Aysel Gürelin yazdığı Ünzile şarkısının hikâyesini anlattı

 KÜÇÜKÇEKMECE'NİN KÜLTÜR-SANATLA ANILACAK, HAFIZALARDA İZ BIRAKACAK

 Müjde Ar'ı Küçükçekmece'de ağırlamaktan mutluluk dinlediklerini ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Misyona geldikten sonra bir iddiamız vardı. Her yer muhakkak özellikleriyle anılır. Hayalim; Küçükçekmece'nin kültür- sanat ve sporla anılmasıydı. Projelerimizi de bu hayalim asıllaşması için hazırlıyor, hayata geçiriyoruz. Bu çalışmaları yaparken de yol dostlarımın teklifleri ve ürettikleri ile yürüyoruz. Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Güney Özkılınça Küçükçekmece'de kültür sanata sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Onun emeği ve katkısı büyüktür. Çekmecemde Kitap Var projesi kapsamında iki ayda bir kadın yazarları, kadın okurlarla ve okurları, kitapla buluşturmaya devam edeceğiz diyerek, sanatçıya teşekkür etti ve çiçek ibraz etti.