Müjdeyi Prof. Dr. Uğur Şahin verdi: 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz

Müjdeyi Prof. Dr. Uğur Şahin verdi: 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz

Biontech Üst İdareyicisi CEO ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, 6. Avrupa İmmünoloji Kongresi'nde ECI, "Aşı imalimiz 2019'da 10 bindi. Ortağımız Pfizer ile sene sonuna kadar 1 trilyon dozdan fazla

Çevrimiçi olarak asıllaştırılan aktifliğe Biontech Üst İdareyicisi CEO ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in yanı gizeme Modena Üniversitesi İmmünoloji Profesörü Andrea Cossarizza, Stanford Üniversitesi İmmünoloji Profesörü Mark Davis katıldı.

Aktiflikte konuşan Şahin, yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı geliştirdikleri mRNA aşısının laboratuvar süreçleri ve çalışmalarıyla alakalı bilgiler paylaştı. Süreç süresince değişik yaklaşımlar sınadıklarını, ilk muayenehane çalışmaları yaparak zorunlu kavram ispatına eriştiklerini aktaran Şahin, muayenehane araştırmalarda bir hayli belge bulunduğunun ve her hasta için ayrı ayrı hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Şahin, GMP granülosit-monosit progenitör yapımının "sıkıcı" bir süreç olduğunu vurgulayarak "Yaptığımız şey şuydu. Bunları elektronik kayıt, toplu kayıt ve yaklaşımın otomatikleştirilmesine çevirdik. Böylece altı haftadan daha az müddette bu süreç ortaya çıkabilir." diye konuştu.

"2020 salgınıyla karşılaşmak, bu teknolojileri kullanmamıza ve bir aşı geliştirme maksadına imkân sağladı." diyen Şahin, burada kullandıkları kavramın yeniden aynısı olduğunu ve virüsten korunmak için genetik bilgiyi kullandıklarını aktardı.

Şahin, "20'den fazla nörojeni test ettik, ayrıca hangi aşının en uygun olduğu sualini de sorarak daha iyi reseptör bağlama alanı mı yoksa bütün sivri uçlu proteinin mi en uygun aşı olduğunu gördük." diye konuştu.

"SENE SONUNA KADAR 1 TRİLYON DOZDAN FAZLA AŞI ÜRETECEĞİZ"

Aşıların 2 aylık ve 6 aylık tesirini ölçen bilgilere sahip olduklarını ifade eden Şahin, "Aşı imalimiz 2019'da 10 bindi. Ortağımız Pfizer ile sene sonuna kadar 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz. Bu muhteşem bir çoğalış." dedi.

Şahin, "Varyantların maliyet nötralizasyonunu kumpaslı olarak inceleme ediyoruz. Delta varyantının lokalizasyonunun eksildiğini gözlemledik ama yeniden de mesele yok." ifadesini kullandı.

Bu bilgileri ikinci dozun ardından 2 ay geçecek biçimde elde ettiklerini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"İkinci dozdan sonra antikor titresinde artan bir zaman aralığı olduğunu ve Delta varyantına karşı gözetmenin de antikor titrelerini düşürdüğünü görüyoruz. Yeniden de hastalığa karşı güçlü bir gözetmemiz var. Ayrıca gördük ki bu henüz yayımlanmamış bir bilgidir, bütün nötralizasyon, ikinci dozdan sonra daha yüksek antikor titreleri oluşturan ek üçüncü dozdan sonra sağlanır. Bilgiler 3. dozda yüzde 95, enfeksiyon hakimiyetinde yüzde 97 bütün gözetmenin sağlandığını gösteriyor."