Mülteci sorunu masada

Mülteci sorunu masada

Göç meseleyi karşısında rahatsızlıkları gidermek emeliyle özellikle büyük şehirlerdeki izinsiz sığınmacıların bir araya gelmesi ve geri gönderme gibi çalışmalara başlandı. Suriye’de yapılan evler de

Afganistan’da yaşanan büyümelerin ardından yine gündeme gelen sığınmacı ve muhacir meseleyi, hükümet tarafından değerlendirmeye alındı. Megakentlerdeki izinsiz sığınmacıların bir araya gelmesine başlanırken, geri iade mekanizmasının ve Suriye evlerinin süratlendirilmesi gibi çalışmalar yapılıyor.

Bu mesele AK Parti’nin yetki heyetlerinin ardından, milletvekilleriyle yapılan buluşmalarda da gündem oluşturdu. Özellikle tercih bölgelerinden gelen milletvekillerinin ilettikleri şikâyetler üzerine alakalı bakanlıklar harekete geçti.

BÖLGE TARAMASI

Sığınmacıların ve muhacirlerin hangi şehirlerde, hangi bölgelerde yoğun olduğuna ait yeni bir çalışma başlatıldı. Göç Yöneti’nin bölge bölge tarama yaptığı, ‘yoğunlaşma’ olan bölgelere müdahale edildiği belirtildi. Tüm şehirleri kapsayan çalışmanın ardından izinsiz muhacirler geri iade kamplarına sevk edilecek.

KONUT YAPIMI HIZLANDI

Yapılan diğer bir çalışmanın da Suriye’de yapılan evlerin süratlendirilmesi olduğu belirtildi. İdlib kırsalında 124 değişik noktada üretimine başlanan konutların bir kısmı bitirilerek, savaş mağdurlarına teslim edildi. Tasarlanan 52 bin 772 evin yarısının bitirildiği belirtildi. Buna eş projeler geliştirilerek, Suriyeli muhacirlerin geri dönüşünün teşvik edilmesi de değerlendiriliyor.

SAYILARLA MUHACİRLER

Halen Türkiye’de 4 milyona yakın Suriyeli, 300 bin Afgan muhaciri bulunuyor. Kilis, Suriyelilerin yoğun yaşadığı şehirlerin başında geliyor. Kilis popülasyonunun yarısının Suriyeli ailelerden oluştuğu belirtiliyor. Türkiye’de kayıtlı geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 19 Ağustos 2021 tarihi haysiyetiyle bir evvelki aya göre 10 bin 688 birey çoğalarak, toplam 3 milyon 701 bin 584 birey oldu. Bu bireylerin 1 milyon 765 bin 392’sini 0-18 yaş arası çocuklar oluşturuyor. 0-18 yaş arası çocukların ve bayanların toplamı ise 2 milyon 621 bin 884. Aynı tarihlerde, geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin sayısı 53 bin 611 birey olarak açıklandı. Bu sayı geçen ay 54 bin 737, 2021’in başında 58 bin 752, 2020’nin başında 63 bin 247 şahıstı.

DENİZDE YARDIM ELİ

Türkiye bir yandan da sığınmacılara insani yardımlarını sürdürüyor. Datça’da Yunanistan tarafından Türk karasularına geri itilen 21 firari muhacir Sahil Güvenlik Komutanlığı takımlarınca kurtarıldı. DHA