Müsilaj çalıştayı yapıldı... ‘Fosseptik gibi kullanmışız’

Müsilaj çalıştayı yapıldı... ‘Fosseptik gibi kullanmışız’

Marmara Denizi’ndeki müsilaj meselesinin çözümü için Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Belediyeler Birliği MBB, yerel idareler, üniversiteler, iş odaları, sivil toplum kuruluşları ve değişik…

Etraf Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Marmara’yı tehdit eden müsilaj meselesinin giderilmesi için tüm hissedarların el birliğiyle her türlü mesullüğü üstlenmesi gerektiği iletisini verdi: “Bakanlığımızın tüm üniteleri, başta yerel idareler olmak üzere tüm hissedarlara her türlü takviyeyi vereceğinin öğrenilmesini isterim. Marmara Denizi’nin gelecek jenerasyonlara sıhhatli bir biçimde taşınabilmesi ve çalışmaların entegre bir yapı içerisinde devam ettirilebilmesi için bugün toplandık.”

Müsilaj çalıştayı yapıldı... ‘Foseptik gibi kullanmışız’

Ünlü komedyen Ata Demirer Twitter’dan “Deniz salyası sırça gibi suları bu hale getirmiş ne yazık ki..! Kuzey Ege de lekelilikten kısmetini alıyor. Acil temkin koşul” iletisiyle bu resmi paylaştı.

SANAYİ SORGULANMALI

Çalıştayda konuşan Marmara Belediyeler Birliği MBB ve Kocaeli Megakent Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da, “Dürüst bir itirafta bulunmak gerekirse, sanki Marmara’yı bir fosseptik gibi kullanmışız. Başka Bir Deyişle yalnızca ön arıtmadan geçen bir atık suyu, sarih denize derin deşarjlarla boşaltmışız. Yapılması gerekenleri ana başlıklar halini öğreniyoruz” dedi. Türkiye Bilimler Yüksekokulunun TÜBA sunduğu raporda da şu noktalara dikkat çekildi: “Atık sularını merkezi kentsel atık arıtma kuruluşu havzasındaki atıksu kanal ağına deşarj eden organize sanayi bölgeleri ve tekil sanayi kuruluşlarının faal izleme ve teftişleri ile öncelikli ve riskli maddeleri belediye kanal ağına deşarj etmeleri önlenmelidir. İstanbul Boğazı Karadeniz girişi ile Çanakkale Boğazı Marmara çıkışı arasında, özellikle kıyı ve geçiş suları başta olmak üzere, su sütununda aylık bazda kesintisiz su niteliği izlemesi yapılarak fizikokimyasal gidişat ve biyoçeşitliliğin takibi zorunludur.”