Müsilaj ekolojisi: Ot balığına mezar, Çırçır balığına yuva oldu

Müsilaj ekolojisi: Ot balığına mezar, Çırçır balığına yuva oldu

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’ne yaptığı bilimsel dalışlarda tanık olduğu iki sansasyonel olayı Hürriyet’le paylaştı: “Ot balığı olarak da öğrenilen bir Lapin dipte uyurken müsilaj…

MÜSİLAJLA gayret için oluşturulan Bilim ve Teknik Heyeti azalarından Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Hürriyet’e Marmara Denizi’nin vaziyetini anlattı. Marmara Denizi’ni kurtarmak için uzun vadeli çözümlere lüzum olduğunu belirten Mustafa Sarı, bunların neler olabileceğini şöyle aktardı: “Natürel koşulları değiştiremeyeceğimiz için yapmamız gereken şey çok kolay. Denize giden atıkları keseceğiz.
Müsilaj ekolojisi: Ot balığına mezar, Çırçır balığına yuva oldu
‘ATIK BARAJLARI YAPALIM’

Evvel lekelilik yükünü durdurup, sonra iyileştirme gayreti içinde olacağız. Bunun için de Marmara’yı koruma alanı duyuru etmemiz gerekli. Sayın Cumhurbaşkanı ve Etraf Bakanı’mız söyledi. Coşkuyla bekliyoruz. Suların en az yarısını arıtmadan denize basıyoruz. Hem arıttıktan sonra da bu suları niçin denize basalım? Madem arıttık, atık barajları yapalım. Zati su kıtlığı yaşıyoruz. Bu suları tarımda, parkları bahçeleri sulamakta kullanalım. Balıkçılığı da tertip etmemiz gerekli. Marmara için erken ihtar sistemi yapılmalı. Yapılacak şeyler oldukça kolay ama harekete geçmemiz gerekli.”

İKİ BALIK İKİ HİKÂYE

Prof. Dr. Mustafa Sarı, sık sık dalış yaptığı Marmara Denizi’nin altında gördüğü enteresan manzaraları da anlattı. Dipte yaşayan ve “ot balığı” olarak da öğrenilen bir Lapin balığını yatarken müsilaja tutularak can verdiğini anlatan Mustafa Sarı, “Lapin’e üzülürken bir başka dalışta Çırçır balığı ailesine denk geldim. Denizde kuş gibi yuva yapan ender balıklardan biridir. Dişi balık müsilaj parçaları ile çevreden bulduğu çöpleri birleştirip yuva yapmış, yumurtalarını vazgeçmiş. Erkek balık yumurtaların başında başka canlılara yem olmasınlar diye bekliyordu. Lapin’i öldüren müsilaj çırçır balığı ailesine yuva olmuştu” ifadelerini kullandı.

DİPLER ÇOK FENA

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Adası ortamında geçen sene sürüklediği kırmızı mercanların görüntülerini, bu ay başında sürüklediği görüntülerle kıyaslayıp, “Yüzeyde görmüyoruz ama müsilaj bitmedi. Şimdilik 10 metreye kadar geriledi. Yüzeyden daldığınızda alta doğru giderken 10 metreye kadar deniz pak. 10 metreden 30 metreye kadar olan kısımda müsilaj çok çoğun” dedi.