Müsilaj Marmara'da etkili oluyor... İşte turizmcilerin değerlendirmeleri

Müsilaj Marmara'da etkili oluyor... İşte turizmcilerin değerlendirmeleri

Deniz salyası müsilaj sebebiyle tatil yörelerinde denize girmek bazı noktalarda eforlaşıyor. Bu vaziyetten etkilenen turizmciler yurttaşların denize girip giremeyeceklerini telefon ederek sorduklarını…

Marmara Denizi, geçtiğimiz sene kasım ayından bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran deniz salyasıyla müsilaj boğuşuyor. İstanbul, İsmeler, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin derinleri de dahil olmak üzere tüm Marmara, yoğun müsilajın etkisi altında. Denize dökülen atıklar ve lekelilik sebebiyle oluşarak evvel bölgedeki balıkçılığı riske sokan salya sorunu şimdi de turizmi tehdit ediyor.

YÜZDE 40 DÜŞTÜ

Posta'nın haberine göre, Erdek Körfezi’yle beraber Bandırma ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir hayli şehirde görülen müsilajın turizmi etkilediğini belirten Erdek’te bir otel şirketçisi, “Bundan 10 gün evvel salya sahillerimize erişti. Bizler de böyle bir şeyle ilk kere karşılaştığımız için ne yapacağımızı öğrenemedik. Haliyle alıcılarımız da huzursuz oluyor. Sırf salya sorunu suratından denize girişler geçen seneye göre yüzde 40-50’ye yakın düştü” dedi.


İNSANLAR KORKUYOR

Müsilaj görüldükten sonra belediyenin hemen paklik çalışmalarına başladığını söyleyen şirketçi, “Son 10 gündür denizimiz pak ama insanlar yeniden de müsilajın kendilerine hasar vermesinden korkuyor. Arayıp rezervasyon yaptırmak isteyenlerin ilk sorusu bu oluyor. Biz de gerek sosyal medyadan yaptığımız aktüel paylaşımlarla gerek de alıcıları görüntülü arayarak denizde bir sorun olmadığını anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

TATİLCİLER SORMAYA BAŞLADI

Tekirdağ’ın en çok sevilen yazlık yerlerinden biri olan Kumbağ’daki bir otel çalışanı da “Aslında şu anda çok yoğun bir salya sorunu var. Denize dolaysız bakıldığında görünmese de yukardan bakıldığında çok net anlaşılıyor. Bizi arayan insanların ilk sorusu ‘deniz lekeli mi?’ oluyor. Biz de doğruyu söylemek zorundayız natürel ki. Denize girme gayesinde olanlar bırakıyor ama dinlenmek isteyenler yeniden de geliyor” dedi.

RESTORANLAR BOŞ KALDI

Erdek’te 10 yıldır restoran işleten bir esnaf da salya sorununun herkesi etkilediğini belirterek, şunları söyledi: “Banalde bu yarıyılda Erdek kalabalık olurdu. Hatta kısıtlamaların da kalkmasıyla biz daha fazla yoğunluk bekliyorduk. Ama bütün tersi oldu. Yakınlarımızdaki oteller boş kaldı. Bizim de uyuşmalı olduğumuz oteller vardı, onlar boş olduğu için bu vaziyet bizim kazancımıza da yansıdı. Zira otele rezervasyon yaptıran insanlar, haberleri gördükten sonra iptal etmeye başladı.”

Müsilaj deniz salyası nedir, neden olur İşte müsilaj tehlikesinde son durum...Müsilaj deniz salyası nedir, neden olur? İşte müsilaj tehlikesinde son vaziyet...

KONUT BAKANLAR BEKLEMEYE GEÇTİ

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan, millet arasında deniz salyası olarak da öğrenilen müsilaj, gayrimenkul piyasasını da etkilemeye başladı. Salyanın kıyıya vurmadığı sahil beldelerinde bir duraksama olmadı ancak lekeliliğin görüldüğü yerlerde huzursuzluk başladı. Müsilajın görüldüğü kıyılarda yazlık veya yatırım için konut almak ya da kiralamak isteyenler beklemeye geçti. Kaparo verip son düzeye gelenlerden kararlarını iptal edenler de oldu.

KAPORALAR İPTAL

Salyanın yoğun görüldüğü yerlerin başında Balıkesir sahilleri geliyor. Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği TÜGEM Balıkesir Temsilciliği Başkanı Raşit Özen, müsilajın bölgedeki gayrimenkul piyasasına etkisini şöyle anlattı: “Yakın yarıyılda bırakan birkaç alıcımız oldu. Kapora veren alıcılar şu an önünü göremediği için beklemeyi seçim ediyor. Telefon ve ziyaretçi trafiğimizde de eksilme var. Günde 50 alıcı ile konuşurken şimdi 10-15 alıcı arıyor.”

DENİZ NE VAZİYETTE?

Arayanların da evin maliyeti, metrekaresinden evvel sahilin ne vaziyette olduğunu sorduğunu anlatan Özen, “Şu anda sadece evlenme, atama gibi zoraki sebeplerle, gereksinimi olanlar gayrimenkul bakıyor. Yatırım ve yazlık emelli son bir haftadır operasyon hakikatleşmedi” dedi. Özen, maliyetlerin henüz etkilenmediğini ancak sorun çözülemezse ilerleyen yarıyılda etkisinin olabileceğini de ilave etti.

KALICI OLURSA TESİRLER

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş, salya sebebiyle şu an için olumsuz bir yansıma yaşamadıklarını söyledi. Bursa, Yalova, Tekirdağ bölgelerinde konuştuğumuz emlak danışmanları ise çoğunluğun bu lekeliliğin geçici olduğunu, kısa süre içinde arınılacağını düşündüğü için piyasayı etkilemediğini ancak uzun yarıyıllı bir lekelilik görülürse deniz kenarlarındaki satış ve kiralamaların olumsuz etkileneceğini ifade ediyor.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Diş doktorunun sürüklediği görüntülere Marmara'daki müsilaj yoğunluğu yansıdıdaha fazla video için

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara