Musk 1453

Musk 1453

Elon Musk’ın İstanbul’un fethine dair attığı tweet olay oldu. Musk ‘sarih unutulan kapı’ efsanesine yollama yaparak fethi kolaylaştırdı mı yoksa Türkiye’ye karşı kışkırtıcı söylemlerde bulunan Yunanlara

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’li milyarder işinsanı Elon Musk’ın evvelki gün attığı bir tweet çok konuşuldu. Tweet’te gece yarısı kaygıyla uyanan Bizans Kralı “Acaba kapıyı kilitledim mi?” diye kendine soruyor. Yer ‘Constantinople’, tarih ise 1453. Dolayısıyla Musk’ın Yunanistan’a İstanbul’un fethine dair tarihi bir yollama yaptığı yorumları yapıldı. Peki bu tarihi yollama ne? Musk, bu tweet’iyle neyi ima etti?

Musk 1453

FETİH ÖYLE KOLAY OLMADI

Prof. Dr. İlber Ortaylı: “O ‘sarih unutulan kapı’ hikâyesini en son Stefan Zweig yazmıştı. Zweig, Avrupa tarihini öğrenir ama Türk tarihini pek öğrenmez. İstanbul, harikulade bir askeri hazırlık sürecinin ardından fethedildi. Öyle kolay olmadı. Musk o iddia üzerinden yollama yapıyor ama bu ayrıntıları öğrenmeyebilir natürel.”

Musk 1453

HAKİKATLE İLGİSİ YOK

Prof. Dr. Erhan Afyoncu Osmanlı tarihçisi: “Elon Musk tweet’inde ‘sarih unutulan kapı’ efsanesine atıf yapıyor. ‘Sarih kapı’ dedikodularının hakikatle ilgisi yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türklerin eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır.”

Musk 1453

FATİH SURLARI YERLE BİR EDİP GİRDİ

Prof. Dr. Necmettin Alkan Osmanlı tarihçisi: “Elon Musk, İstanbul’un fethine dair o meşhur iddiayı anımsatıyor. Yunanlara ‘dikkat edin, yeniden gelebilirler’ gibi bir imada bulunuyor. Natürel Türk tarihçileri bu iddiayı pek ciddiye almaz. Zira Fatih o ünlü toplarıyla surları yerle bir edip şehre girmiştir. İstanbul’un fethi öyle 50 tane yeniçerinin bir kapıdan sızmasıyla hakikatleştirilebilecek bir şey değil. Artta çok derin ve güçlü bir askeri stratejik hazırlık var. Musk, ‘Kapınızı sıkı tutun, sonra bahane uydurmayın’ da demek istemiş olabilir.”

Musk 1453

YUNANLARLA DALGA GEÇİYOR

Prof. Dr. Ebru Altan Bizans tarihçisi: “Bu efsaneyi bir tek Dukas yazmış ama o da fetih sırasında şehirde değil. O ‘Kerkoporta’ denilen kapı bugünkü Eğrikapı ile Edirnekapı arasında. Fethin galibiyetini küçümsemek için kesintisiz canlı yakalanıyor bu efsane. Ama Elon Musk’ın kastı bu değil natürel. Aktüel politikaya atıf yapıyor, Yunanlarla dalga geçiyor. Ayrıca Bizanslılar ile bugünkü Yunanlar aynı ulus değil. O da ayrı bir mevzu natürel...”

Musk 1453

1453 YUNAN İÇİN TRAVMADIR

Tahsin Burcuoğlu Emekli büyükelçi: “İstanbul’un fethi Yunan için büyük bir travma. Her 29 Mayıs’ta kiliselerde ağıt çanı çalarlar. ‘1453’ deyince onlara küfür etmiş gibi olursunuz. Musk bu kadarını öğreniyor mu öğrenmiyorum ama çok ağır bir yollama yapmış. Sırf espri olsun diye de yapmış olabilir. Ama taş yerini bulmuş. Yunanlar sinir krizine girmiş olabilirler.”

Musk 1453

ZWEIG’IN KİTABINDA OKUMUŞTUR

Prof. Dr. Feridun Emecen Osmanlı tarihçisi: “Meşhur bir ‘sarih unutulan kapı’ hikâyesi var. Güya Bizans askerlerinin surlarda sarih unuttuğu bir kapıdan şehre girip öyle fethetmişler. Şayet bu kapı sarih unutulmasa sanki İstanbul fethedilemeyecekmiş gibi bir likeni oluşmuş. Bunu fetihderi hemen sonra ilk olarak tarihçi Dukas yazmış. Sonra Babinder de Hammer de onu yinelemiş. Ama bu iddiayı gerçek meşhur eden Stefan Zweig. ‘Yıldızın Parladığı Anlar’ isimli çok meşhur bir kitabı var. Musk da muhtemelen Zweig’dan okumuştur...”

Musk 1453

MUSK, TESLA İÇİN YOL YAPIYOR

* Elon Musk’ın paylaşımına Twitter’da binlerce yorum yağdı. Öne çıkan bazı yorumlar:
* Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Milletvekili Dr. M. Hidayet VAHAPOĞLU: Merak etme, biz 1453’te kapıları kilitledik.
* Ancak Fatih ve ordusu kapıdan girmedi.
* Unutmayın, gemileri karadan yürüttük.
* Anahtarlar kilimin altındaydı, aldık.
* Tesla’nın sıradaki durağı Türkiye sanırım, yol yapıyor kurnaz.

Musk 1453