Muş’ta mayıs ayında 5 metrelik karla mücadele

Muş’ta mayıs ayında 5 metrelik karla mücadele

Kış mevsiminin çetin geçtiği Muş'ta, karla çaba takımları kar kalınlığının 5 metreye eriştiği köy yolunu bir haftalık çalışma neticeyi erişime açabildi.

Şehir Özel Yöneti Yol ve Erişim Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı karla çaba takımları, 10 köy ve 21 mezra yolu erişiminin sağlandığı 23 kmlik Üçevler Çavuştepe grup köy yolunda karla çaba çalışması başlattı. Yoğun kar yağışı ve fırtına sebebiyle senenin 6 ayı erişime kapalı olan 2 bin 500 yükseltili yolda 2 iş aygıtı ve 4 personelle çalışma yürüten takımlar, çığ tehlikesine karşı kar kalınlığının 5 metreye eriştiği bölgeleri adım adım geçti.

Muş’ta mayıs ayında 5 metrelik karla mücadele

Takımların bir haftalık hummalı çalışmasıyla yurttaşların en kısa seçenek yolu uzun aradan sonra tekerrür erişimi açıldı.

Yapılan çalışmayla alakalı gazetecilere açıklamalarda bulunan iş aygıtı cerrahı Necat Arslan, Muş Şehir Özel Yöneti olarak mayıs ayında da karla çabaya devam ettiklerini söyledi. Üçevler grup köy yolunun Çavuştepe mevkiini erişime açtıklarını ifade eden Arslan, “6 aydan beri kapalı olan yolumuz yaz mevsiminde kullanıldığı için şu an erişimini sağlamış bulunmaktayız. Yer yer kar kalınlığının 5 metreyi bulduğu yerlerde şefimizin liderliğinde ilerledik. 1 km yolu takribî 4-5 saatte ilerleyebiliyoruz. Uçurumların olduğu yolda tüm tehlikelere karşın bir haftalık çalışma neticeyi yurttaşlara erişimi sağlamış gidişattayız” dedi.