Müstakbel ABD Büyükelçisi Flake’in dini inancı: Nedir bu Mormonluk?

Müstakbel ABD Büyükelçisi Flake’in dini inancı: Nedir bu Mormonluk?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’ın Ankara’ya Büyükelçi adayı gösterdiği Jeff Flake ile üyeyi olduğu Mormon tarikatı alaka uyandırdı. Peki Mormon tarikatı nasıl bir yapı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Ankara Büyükelçisi olarak aday gösterilen 58 yaşındaki Jeff Flake’in üye olduğu Mormon inancı merak mevzusu oldu.  İşte 5 maddede Mormonluk:

1- NEREDE, NE ZAMAN DOĞDU?

Mormonluk, takipçilerince peygamber kabul edilen Joseph Smith’in New York yakınlarında yaşadığı 1830 senesinde “Mormon Kitabı” isimli yapıtı yayımlamasıyla ortaya çıktı. Bu tarikat sonrasında Utah eyaletinin Mutlak Lake City şehrinde müessesesel kimliğine kavuştu ve bugünkü “İsa Mesih’in Son Günü Azizler Kilisesi” LDS doğdu. 1805 doğumlu Smith, evvel 14 yaşındayken Yaradan ve İsa’yı gördüğünü, ilerleyen senelerde de Moroni isimli bir meleğin kendisini “Mormon Kitabı”nı yazmakla görevlendirdiğini iddia etti.
Müstakbel ABD Büyükelçisi Flake’in dini inancı: Nedir bu Mormonluk
Süratle mürit kazanmaya başlayan Smith, 1844’te kardeşiyle beraber mapusa atıldı. Aynı sene ikisi de Mormonluk karşıtı bir çete tarafından öldürüldü. Smith’in vefatının ardından mirasını devralan Brigham Young, dinini serbestçe yaşayabilmek için Utah’a göç etti. 1850’lerde takribî 16 bin Mormon Utah’a  göç ederken Young, Mutlak Lake City’yi kurdu ve Utah’ın ilk valisi oldu.

2- KİTAPLARI NE ANLATIYOR?

Mormon Kitabı, milattan evvel 600 etrafında Kudüs’deri ayrılan ve Yaradan’nın çağrısı üzerine Amerika’ya giden İsraillilerin hikâyesini anlatıyor. Kudüs’te uğradıkları azaptan kaçan İsrailliler burada birbirine rakip iki ulus haline geldiler. Kitaba göre, Amerikan Kızılderililerinin ataları kabul edilen Lamanlılar inançlarını unutarak putperest olurken, öbür grup Nefililer, kültürel olarak büyüdü ve büyük şehirler inşa etti, ancak sonunda Lamanlılar tarafından yok edildi. Ancak bundan evvel Nefililer, İsa Mesih’in çarmıha gerilmesinden sonra ortaya çıkışına şahitlik ettiler ve vaazlarını dinlediler.

3- BU İNANCIN ÖZELLİKLERİ NELER?

Mormonlar kendilerini Hıristiyan kabul ederken, çoğu Hıristiyan cemaati onları reel bir mezhep olarak tanımaz. LDS takipçilerine göre Yaradan, İsa’nın vefatından sonra peygamber yollamaya devam etti. Sıhhatli yaşam şeklini önceleyen Mormonlar sigara ve içkinin yanı gizeme çay ve kahve dahi harcamazlar. LDS, 1890’da Kurultay’nin çokeşlilik yasağını takip etmiş olsa da Mormonluk inanç gereği çokeşliliğe izin veriyor. Bugün dahi kilisenin karşı çıkmasına karşın bazı köktendinciler çokeşliliği sürdürüyor.

4- KİLİSE PRATİKLERİ NELER?

Mormon kilisesi, tamamı erkek abonelerden oluşan bir idare kadrosuna sahip. Müritler, kazançlarının yüzde 10’unu kiliseye affediyor. 18-25 yaş aralığındaki erkekler 2 sene, 19-25 yaş aralığındaki bayanlar ise 18 ay misyonerlik yapıyorlar.

5- BUGÜNKÜ GİDİŞAT NE?

Bugün Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika, Kanada, Avrupa, Filipinler, Afrika ve Okyanusya’nın bazı bölgelerinde taraftarlara sahip LDS kilisesinin toplam 16.6 milyon abonesi, 67 binden fazla misyoneri ve dünya çapında 167 ibadethanesi mevcut.

FLAKE NEDEN TRUMP’A KARŞI

Cumhuriyetçi olmasına rağmen Donald Trump’ın adaylığına itiraz eden yarıyılın Arizona Senatörü Jeff Flake, Trump’ın başarısının ardından yine aday olmayacağını duyuru ettiği bir konuşma ile politik kariyerini sonlandırmıştı. Mormonluk inancı üzerine yazılar yazan Avukat Steve Evans’a göre, Mormon Kitabı okurunu, “Makûs şahısları lider seçen bir ulus Yaradan tarafını suçlanabilir” diyerek lider tercihinde dikkatli olunması mevzusunda uyarır. İşte Flake’in Trump’a şiddetli itirazının artta siyasi mazeretlerin yanı gizeme bu dini öğretinin uyuduğuna inanılıyor. O yarıyıl, Cumhuriyetçilerin rey ambarı kabul edilen Utah’ta milletin yüzde 48’i Trump’a karşı rey kullanmıştı. 1980’lerde Güney Afrika ve Zimbabwe’de misyonerlik faaliyetlerine katılan Flake, Kurultay’de görev yaptığı 17 sene süresince pazar ayinlerini kaçırmamasını öğreniliyor.