Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Kiralardaki fahiş çoğalışa karşı hükümet yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Kiralama emeliyle ev üretilmesi, bu alandaki şirketlere de vergi avantajı sağlanması gündemde. Ev üreticileri kararı takviyelerken,

HÜRRİYET’in gündeme getirdiği ‘kiralık konut meseleyi’ artık hükümetin de gündeminde. Ev talebinin eksilmesi ve kiralardaki fahiş çoğalışa karşı yeni bir yöntem üzerinde duruluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışılan yeni modelle gayrimenkul geliştiren işletmelerin ev üretip kiralaması, kiralama emelli yapım yapanlara da vergi avantajları sağlanması tasarlanıyor. Peki ev üreticileri bu yönteme ne diyor?

‘ÖLÜ DOĞMASIN’

Ev Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği KONUTDER Başkanı Altan Elmas, devlet dayanağı olursa sektör temsilcilerinin kiralama modeline sıcak bakacağını söyledi. İşletmelere vergi avantajı sağlanmasının tek başına tesirli olmayacağına dikkat toplayan Elmas, “Bu modelin ölü doğmaması için devletin uygun maliyetli finansman temin etmesi gerek. Faizlerin yüzde 19-20’lere geldiği bir noktada geliştirici ev üretip kiralayamaz. Teşvik mekanizması olması doğru ama kazanç vergisi, müesseseler vergisi gibi kalemlerde değil, daha işe başlarken finansman sağlanması doğrultusunda olmalı” dedi. Piyasaya yeni ev talebinin ilave edilmesinin de zaman alacağını belirten Elmas şöyle devam etti: “ Bu süreci süratlendirmek için mevcutta devam eden projelere KGF dayanağı verilebilir. Bu vaziyette 1 senede bitirilecek inşaat 6 ayda biter. Piyasaya yeni talep daha süratli girer.”

HİBRİT MODEL

Ev edinimini kolaylaştıracak adımların da kritik ehemmiyete sahip olduğuna vurgu yapan Elmas, “Orta kazançlı yurttaş eve erişemiyor. Şayet çalışanların kullandığı ev kredi faizi kazanç vergisinden mahsup edilebilirse yurttaş için ehemmiyetli bir adım atılmış olur” dedi. Kiralamada hibrit modelin de muhtemel olduğuna değinen Elmas, “Bir projede evlerin yüzde 25-30’u kiralamaya bölüp öbürleri satılabilir” diye konuştu.

Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

FONLAR DEVREYE GİRMELİ

İstanbul İnşaatçılar Derneği İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise “Yapım düşüyor diye çan çaldık ama aldırış edilmedi. Netice ortada” dedi. Ev üreticilerinin kirama yapmak yerine işin yapım tarafında kalması gerektiğini belirten Durbakayım, “Devletin kiralama yapacaklara vergi avantajı sunması iyi bir adım. Ama bu modelde fonlar devreye girmeli. Geliştirici yapımını yapar, kirama işi yapacak fon da alım yapar ve piyasaya sunar. Bu satış için de vergisu baskın avantajlar uygulanabilir. Ya da devlet ‘koşullu’ arazi tahsis eder, işletmeler inşaatı yapar. Bu evleri alacak yatırımcıya da kiraya verme koşulu getirilir” ifadelerini kullandı.

Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

AVRUPA’DA DA MİSALLERİ VAR

Doğu Anadolu Projesi Holding İdare Heyeti Başkanı Ziya Yılmaz, kiralama yöntemini desteklediklerini söyledi. Yılmaz, “Avrupa’da bankalar 30 seneye kadar uygun maliyetli finansman sağlıyor. Araziler makul maliyette yakalanıyor. Şirket ev üretip kiralıyor. Bizde de eş avantajlar sağlanırsa sistem işler” dedi.

Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

YURTTAŞA TEŞVİK GELSİN

SİNPAŞ GYO İdare Heyeti Başkanvekili Ahmet Çelik ise ev alacak yurttaşın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, “Kredi faizi düşer, tapu harcında indirim olursa ev satışı süratlenir. Böylece kiracı olan yurttaş ev edinir ve mesele çözüm yoluna girer” biçiminde konuştu.

Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

KİRALAR NEDEN ARTTI?

ÜLKE genelinde yüzde 50’yi aşan, İstanbul’da kimi ilçelerde yüzde 300’ü bulan kira çoğalışında ana neden talep meseleyi. Gayrimenkul geliştiren işletmelerin geçtiğimiz senelerde frene basması sebebiyle gereksinim kadar yapım yapılamadı. Yapım yokken arz durmadı, aksine üst üste geldi. Salgında düğünlerini öteleyenler bu yaz evlendi, üniversite talebeleri surat surata eğitime geçişle değişik şehirlerde kiralık konut aradı. Bazı ilçelerdeki kentsel değişim projeleri sebebiyle artan kiralık konut lüzumu, muhacirlerden gelen arz ve kimi fırsatçı konut sahipleri maliyetlerde tesirli oldu.

HÜRRİYET GÜNDEME GETİRDİ

HÜRRİYET kira meselesini ilk gündeme getiren gazete oldu. 21 Haziran’da ‘Kiralık konut sırası’ haberi ile kiralık konut bulmanın güçleştiği, maliyetlerin çoğaldığı aktarıldı. Sonrasında ise 8 Temmuz’da konut sahiplerinin konutlarını daha yüksek maliyetle kiraya vermek için daha önceki kiracıları tahliyesi ve kiracıların hakları, 25 Temmuz’da kira kontratlarında dikkat edilmesi gerekenler, 7 Eylül’de ise tahliye davalarındaki çoğalış mevzuları işlendi.

: İlginize Sürükleyebilir Şoke eden hücum! Kim düğmeye bastı... Dünya alarma geçti...Kiralama yöntemine yeşil ışık... Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' varArtış mercek altında... Yumurta maliyetleri resmen kanatlandı!

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın