Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

Son yarıyılda sinema sevlerin belleğine Karayip Korsanları'nın Kaptan Jack Sparrow'u olarak kazınan Johnny Depp, uzun bir müddettir daha önceki eşi Amber Heard ile yasalar önünde hesaplaşmasıyla gündemde.

BAZILARINI HAYRANLARI DA İLK KERE DUYDU
Aynı zamanda her ikisi de geçmişlerine başka bir deyişle çocukluk senelerine de uzandılar. Belki de hayranlarının ilk kere bu dava sırasında dinledikleri ayrıntıları sarihe çıkardılar.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

İKİSİ DE ÇOCUKLUK YILLARINDA HİÇ MUTLU OLMAMIŞ
Görüşüne göre her ikisinin de öyle mutlu bir çocukluğu olmamıştı. Birinin devamlı şiddet uygulayan bir annesi, öbürünün çocuklarının gözü önünde dahi şahsiyetinin tam zayıflıklarını sarihçe sergileyen bir babası olduğu kendi anlatımlarıyla ortaya çıktı.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

GÜÇ SENELER GEÇİRMİŞLER
Gelin Johnny Depp ve Amber Heard'ün anlattıklarını bir hatırlayıp onların nasıl çocukluklar geçirdiğini bir daha mercek altına alalım. Her ikisi de şu anda işleri sayesinde göz kamaştıran yaşamlar sürüyor olsa da gerçeğinde ne kadar güç seneler yaşadıklarını hatırlayalım.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

PESPAYE BİR SES TONUYLA HER ŞEYİ ANLATTI
Johnny Depp, daha önceki eşi Amber Heard ile karşı karşıya geldiği mahkemeler sırasında çocukluğuna dair belki de bugüne kadar hiç anlatmadığı ayrıntıları gözler önüne serdi. Pespaye bir ses tonuyla konuştu Depp o anlarda. Anlatımıyla zorlu geçen çocukluğuna dönerken mesafeliydi ama aynı zamanda içtendi de...

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

"HİÇ KİMSENİN OLAMAYACAĞI KADAR GADDAR OLMA BECERİSİNE SAHİPTİ"
Depp'in mahkemelerde altını çizdiği ayrıntı, üç kardeşinin de babasının da annesinin zorbalığı altında olmasıydı. "Konutumuzda güvenliğin hiçbir cinsi yoktu. Yapabileceğimiz tek şey "ateş hattının dışında" durmaktı" diye konuştu. Annesinin, evvelden varsayım edilemeyecek davranışlar sergilediğini anlattı Depp sonra da laflarını şöyle sürdürdü: "Aramızdan hiçbirinin olamayacağı kadar gaddar olma becerisine sahipti."  Johnny Depp'in mahkemede alaka sürükleyen başka bir tuhaf nokta da şuydu: Oyuncu, belirli bir yaşa gelinceye kadar annesinin bu davranışlarının basmakalıp olduğuna inandığını söyledi.

Bütün ismi John Christopher Depp II olan ünlü oyuncu. Betty Sue Palmer ve John Christopher Depp'in oğlu olarak dünyaya gözlerini açtı. Dört çocuklu Depp çiftinin en ufak evladıydı oyuncu. Annesi garson olarak çalışıyordu, babası ise inşaat mühendisiydi. Aile, Depp'in dünyaya geldiği Owensboro, Kentucky'de çok uzun vakit yaşamadı. Johnny Depp henüz 7 yaşındayken Florida'ya taşındılar.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

BİR YILA YAKIN BİR MOTELDE YAŞAMIŞLAR
Depp işte o senelerdeki yaşam şekillerini de mahkemede anlattı. Annesi Betty Sue Palmer'ın tedirgin şahsiyeti sebebiyle sık sık taşındıklarını söyledi. "Devamlı taşınırdık... Çevremizde her zaman yeni çocuklar olurdu. Ve bu memnuniyet verici bir vaziyet değildi" diye konuştu Johnny Depp. Oyuncu, henüz 7 yaşındayken annesi ve kardeşleriyle beraber Kentucky'den Florida'ya taşındılar. O süreçte de neredeyse bir sene süresince bir motelde hayatlarını sürdürdüler. Bu vaziyet, Johnny Depp bir iş buluncaya kadar böyle devam etti. Oyuncunun anlattığına göre o süreçte de çok rahat bir hayatları olmadı. Annesinin beklenmedik tacizlerinden ailedeki herkes kısmetini alıyordu, buna babası da dahil.

Annesinin konut içinde kendilerine karşı davranışlarını da şöyle anlattı Johnny Depp: "Fiziksel şiddet, duygusal taciz. Bu devamlıydı... Annem yürür giderdi ve siz de kendinize gözetirdiniz. Zira neler olduğunu bilemezdiniz." Onun annesini tanımladığı iki kelime ise şöyle: "Şiddetliydi ve acımasızdı."

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

KÜL TABLASI ATMAKTAN, TOPUKLU  AYAKKABIYLA KAFAYA VURMAYA KADAR
Oyuncunun anlattığına göre annesinin uyguladığı fiziksel şiddetin hudutları ya da içeriği de her seferinde değişik olurdu. Bunun ebadının da "kendisine kül tablası fırlatılmasından, kafasına topuklu ayakkabıyla ya da telefonla vurulmasına" kadar uzandığını saklamadı mahkeme sırasında. 

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

'FİZİKSEL ACIYA DAYANMAK KOLAYDI'
Johnny Depp geçmişte kalan senelerini anlatırken fiziksel şiddetin, anneleri tarafından uygulanan laflı ya da duygusal tacizin yanında hiç ehemmiyeti olmadığını vurguladı. Oyuncu "O tokatlar yada vurmalar yalnızca kabullenmeyi ve başa çıkmayı bildiğiniz fiziksel acılardı" dedi. Fakat kendisini en çok laflı tacizlerin etkilediğini laflarına ekledi: "Bu laflı ve psikolojik şidddet bize vurmasından daha makûstu.

Depp doğduğunda bir gözünde "göz üşengeçliği" meseleyi olduğunu da söyledi. Bu surattan annesinin kendisiyle dalga geçtiğini de gizlemedi: "Beni bazen tek gözlü diye çağırırdı. Ya da ufak düşürüp aşağılayacak başka bir sözcükle."

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

 BABASININ SOĞUKKANLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ
"Betty Sue" diyerek başka bir deyişle ismiyle laf ettiği annesinin, babasına karşı da nazik olmadığını ve sert davrandığını anlattı Johnny Depp. Üstelik de çocuklarının önünde. Fakat babasının, annesinin bu davranışlarına karşı inanılmaz biçimde sakin ve sabırlı kaldığını laflarına ekledi. Annesi canını yakarken babasının yalnızca karşısında durup bakışlarını karısına diktiğini anlattı ünlü oyuncu. Depp "Babamın, hakimiyetini kaybedip anneme haykırdığı, saldırdığı ya da vurduğu hiçbir an olmadı" diyerek laflarını sürdürdü. Sonra da şunları ekledi: "Babam beyefendiliğini hiçbir zaman bozmadı. En fazla duvarı yumruklardı.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

'BABAMIN NASIL DAYANDIĞINI MERAK EDERDİM' 
Johnny Depp, annesinin tüm ailesine uyguladığı şiddetle alakalı olarak henüz beş yaşında bir çocukken dahi düşündüğünü söyledi mahkemede: "Beş yaşında bir çocuk olarak babamın buna nasıl dayandığını merak ederdim. Onun neden annemi terk etmediğini de. Babam sakinliğini ve durgunluğunu koruyabiliyordu. Çocuklarıyla ilişkisine gözetebiliyordu." Johnny Depp, bu laflarının ardından babasını "İyi bir adam" olarak tanımladı. 

Mahkemede Johnny Depp'in ablası Christie Dembrowski de tanık olarak dinlendi. 61 yaşındaki Dembrowski, ifadesini verirken hem kendisi gözyaşlarını yakalayamadı hem de kardeşi Johnny çok duygusallaştı. Christie Dembrowski, minikken annelerinden duygusal ve fiziksel şiddet gördüklerini anlattı. Dembrowki, annelerinin gergin bir kadın, buna karşılık babalarının ise kibar ve sakin bir insan olduğunu anlattı. Depp'in ablası, anne ve babalarının tamamen değişik karakter yapılarına sahip olduğunu da laflarına ekledi. Oyuncunun ablası, çocukluklarına dair laflarını sürdürürken duygusallaşan Depp bakışlarını yerden kaldırmadı. Christie Dembrowski, kendisine yöneltilen "Anneniz Johnny'e hitap ederken bir takma ad kullanır mıydı?" sualine de şöyle yanıt verdi: "Tek gözlü" onun en hoşlandığı takma addı. Zira Johnny gelişirken hekimler gözlerinden birinde göz üşengeçliği olduğunu söylemişti. O surattan da o gözünün basmakalıp işlevlerini yerine getirmesi için sağlam gözünü kapatmışlardı bir vakit için." Dembrowski, annesinin kendilerine taktığı bu adlara alıştıklarını ve hayatlarının basmakalıp bir parçası olarak gördüklerini de laflarına ekledi. Christie Dembrowski, annelerinin kendilerine fiziksel şiddet uyguladığını başka bir deyişle vurduğunu da belirtti. Fakat kendisinin mesele çıkarmamak ve cezalandırılmamak için dikkatli davrandığını de söyledi. Christi Dembrowski, annesi kendisini hırpaladığı zaman Johnny'nin de tam çocuklar gibi ağladığını ifade etti.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

'ANNEMİ TERK EDEREK EN DOĞRU OLANI YAPTI'
Çocukluk ve erişkinlik çağlarında annesinin yaptıklarını ayrıntısıyla anlatan Johhny Depp, sonunda ebeveyninin, 1978 senesinde, kendisi 15 yaşındayken boşandıklarına sözlerine ilave etti. O sırada babasının artık bu biçimde yaşayamayacağını söylediğini de belirtti. Depp, ismini taşıdığı babasıyla alakalı sansasyonel bir yorumda da bulundu mahkemedeki tanıklığı sırasında. Her ne kadar babasını "kibar, sakin ve çekingen bir adam" olarak tanımlasa da ailesini terk ettiği için onun bir yanının "ürkek" olduğunu düşündüğünü de gizlemedi. Oyuncu, ilerleyen senelerde bu fikrini değiştirdiğini de gizlemedi. "Babam, annemi terk ederek kendisi için en doğru olanı yapmıştı" dedi.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

'ANNEMİN AĞZINDAN SALYALAR AKIYORDU'
Babasının kendisinden ayrılmasından sonra annesinin çok derin bir bunalıma girdiğini de gizlemedi mahkemeler sırasında Johnny Depp... O yarıyılda yaşadıkları vahim bir olayı da şöyle anlattı: "Bir öğleden sonra yatakaldım. Sonra uyandım ve oturma odasına gittim. Annemi, sanki ağır çekimde sürünürken gördüm. Bir şeylerin yolunu gitmediğini öğreniyordum. Ağzından salyalar akıyordu."  Annesini öyle gördükten sonra hemen ambulans çağırdığını da laflarına ekledi Depp. Netice olarak annesinin kendi canına kıymak için bir sürü hap yuttuğunu ve midesi yıkanarak kurtarıldığını söyledi. Ama hayatının geri kalanında asla daha öncekisi gibi olmadığını da belirtti. Depp'in annesi Betty Sue Palmer, 2016 senesinde hayata veda etti.

 Geliştiği aile etrafı sebebiyle hayatının da bir hayli akranından değişik bir biçimde şekillendiğini hiç gizlemedi Depp. People mecmuasına 1994 senesinde verdiği bir mülakatta 12 yaşındayken sigara içmeye başladığını, bakirliğini 13 yaşında yitirdiğini, 14 yaşına gelene kadar her cins uyuşturucuyu sınadığını da gizlememişti. Bazen annesinin psikolojik vaziyetini dengelemesi için hekimler tarafından verilen ilaçları da saklıca alıp içtiğini de ilave etmişti.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

MEKTEBİ BIRAKIP MÜZİK GRUBUNA KATILDI
Depp, 1978 senesinde 19 yaşındayken The Kids isimli müzik grubuna katılmak için mektebi vazgeçti. Bazı ünlü grupların ön grubu olarak sahneye çıkan The Kids kendi çapında yıldızını da parlattı. Fakat Depp o sırada parasal olarak güç durumdaydı. Bu surattan birkaç ay bir dostunun otomobilinde yaşadı. Bir pazarlama şirketi ismine tükenmez kalem sattı.
Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

DAHA ÖNCEKİ EŞİ SAYESİNDE HOLLYWOOD MACERAYI BAŞLADI
1983 senesinde müzik grubuyla beraber Los Angeles'a taşındı. O sırada Depp, grubun basçısı ve vokalistinin kız kardeşi Lori Anne Allison ile konutluydu. Onun sayesinde, ünlü rejisör Francis Ford Coppola'nın yeğeni olan Nicolas Cage ile tanıştı. Cage de Johnny Depp'i, Wes Craven ile tanıştırdı. Böylece Elm Sokağı'nda Kabus isimli kült filme giden yol açıldı. Depp bir biçimde filmde ufak bir rol üstlendiğinde 20 yaşındaydı. O ardından da bugünlere geldi. Amber Heard'ün kendisine şiddet uyguladığı iddialarıyla sarsıntıya uğrayan kariyeri 1980'lerin ilk yarısında bu biçimde başlamış oldu.

2020 senesinde The Sun gazetesine açtığı ‘kötüle’ davasını kaybeden ve daha önceki eşi Amber Heard’e şiddet uyguladığı duruşma tarafından kabul edilen Johnny Depp, ehemmiyetli rollerinden birini üstlendiği İnanılmaz Canavarlar serisindeki Gellert Grindelwald rolünden ayrıldı. Depp, kadrodan ayrılmasının üretim firmayı tarafından istendiğini de açıkladı. Başka Bir Deyişle bir anlamda yeni filminden kovulmuş oldu. Bu gidişat da bazı eleştirmenler ve avukatlar tarafından "Depp'in Hollywood'daki kariyeri bitti" diye açıklandı. 57 yaşındaki oyuncu mevzuyla alakalı yaptığı açıklamada: “Warner Bros. tarafından İnanılmaz Canavarlar’daki Grindelwald rolümden istifa etmemin istendiğini, buna saygı dinlediğimi ve bu isteği kabul ettiğimi öğrenmenizi isterim. Son olarak şunu söylemek istiyorum, İngiltere’deki duruşmanın sürrealist kararı doğruyu söyleme çabamı değiştirmeyecek. Kararlılığım hala güçlü ve aleyhimdeki iddiaların yanlış olduğunu kanıtlamaya hedefliyim. Hayatım ve kariyerim bu biçimde tanımlanmayacak” diye yazdı.

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

ONUN ÇOCUKLUĞU DA DEĞİŞİK DEĞİLDİ
Bu arada Depp'in daha önceki eşi Amber Heard'ün çocukluğunun da çok mutlu geçtiğini söylemek güç. O da çocukluk yarıyılında bazı travmalar yaşadığını gizlemedi. Heard, 2020 senesindeki mahkemelerden birinde, babası David'in annesi Paige'e müteveccih şiddet meyli olduğunu anlatmıştı. "Biz gelişirken babam anneme karşı şiddet uygulandı. Birbirlerini beğenirlerdi ama babam, annem can verinceye kadar ona şiddet uyguladı" diye konuştu. Oyuncu, babası David'in bir cinsli çözülemeyen bir içki ve uyuşturucu bağımlılığı meseleyi olduğunu ama buna karşın onu çok hoşlandığını da ifade etmişti.  

Mutluluk nedir hiç bilmemişler...Ağır çekim gibiydi, ağzından salya akıyordu

ANNE ACISI
Heard'ün annesi 2020 senesinin mayıs ayında hayata veda etti. Bu onun için büyük bir imha oldu. Aynı senenin ekim ayında da artık hayatta olmayan annesinin doğum günün kız kardeşiyle beraber kutladı Heard. Kız kardeşiyle beraber sarih havada annesinin doğum günü için bir anı köşesi oluşturan Heard, o sırada çekilen resimlerini de sosyal medya sayfasından paylaştı. Heard "Dün annemin doğum günüydü. 'En güçü ilkidir' derler. Umarım bu doğrudur" diye yazdı.