Müzik dünyası isyanlarda!

Müzik dünyası isyanlarda!

Merve Özbey yeni şarkısı ‘Kaptan’da ‘Ben gencim kalbim ihtiyar, bundan başkaldırım’ diyor. Melike Şahin ise Ko Shin Moon’la düeti ‘Başkaldırı’da ‘Beni yere seremezsin’ diye kafa yakalıyor. İşte haftanın

‘Kaptan’ Tekli
Merve Özbey/ DMC

Pop müziğin beğenilen adı Merve Özbey, yeni şarkısının laflarındaki gibi gemisini terk etmeyen kaptanları andırdırıyor. Evlendi, çocuğu oldu, özel yaşamındaki bu büyümelerin yanında müzik kariyerini de aynı süratle devam ettirdi. Yaza da Emrah Karaduman’la ortak projesi ‘Kaptan’la merhaba dedi. Özbey “Laf ve müziği Murat Güneş’e ait. Şarkıya daha ilk dinlediğimde âşık oldum“ diyor.

‘Ateşini yolla bana’

Müzik dünyası isyanlarda
‘BYE’ Tekli
Alaca
Universal Music Türkiye

Yaz geldi, müzik dünyasının da ateşi yükseldi. Özellikle hip-hop’ta ve popta dinlediğimizde yerimizde duramadığımız, kıvrak ritimlere kendimizi kaptırdığımız şarkılar arkasını arkasına çıkıyor.
2017’de Ata Bornova ve Mehmet Mutlu tarafından kurulan Alaca’nın yeni teklisi ‘BYE’ da böyle bir şarkı. Elektronik pop altyapısıyla ve enerjisiyle yaz süresince hiç bunalmadan tekerrür tekerrür dinlenebilecek potansiyele sahip.

Fransa’da bitirildi

Müzik dünyası isyanlarda
‘Başkaldırı’ Tekli
Ko Shin Moon feat. Melike Şahin
Gülbaba Records

Melike Şahin’i şu gizemeler 1 Temmuz’da Roskilde şenliğinde vereceği konserin coşkuyu sarsa da müzisyen yeni projelere müddet ayırmayı da umursamama etmiyor. Fransız ikili Ko Shin Moon ile düeti ‘Başkaldırı’ da bu çalışmalar arasında. Kayıtları Türkiye’de başlayıp Fransa’da bitirilen parça ananesel ulus müziğini elektronik öğelerle birleştirirken Şahin’in etkileyici yorumuyla basamak sıçrıyor. Şarkı, Ko Shin Moon’un ‘Miniature #2’ EP’sinde yayımlandı.

Eğitimli popçu

Müzik dünyası isyanlarda
‘Teslim’ Tekli
Kübra
Avrupa Müzik

Müzik eğitimi almış bir ad Kübra. Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Temel Bilimler Kısmı’nde sıradan kemençe, piyano, vurmalı enstrümanlar, ut ve nazariyat eğitimi görmüş. Şimdi bu birikimiyle popüler müzikte fark yaratıp kendine bir yol açmayı amaçlıyor. Yeni teklisi ‘Teslim’in tertip etmesi Deeperise imzalı. Şarkının klibi de Ortaköy Rum Yetimhanesi’nde çekilmiş.