Myanmar'da ordu ve isyancı gruplar çatıştı: 80 asker öldü!

Myanmar'da ordu ve isyancı gruplar çatıştı: 80 asker öldü!

Myanmar'da asıllaşan askeri darbenin ardından sular durulmuyor. Myanmar'ın doğusundaki Kayah eyaletinde askeri darbeye karşı çıkan kavmi silahlı grup ile Myanmar ordusu arasında çıkan çatışmalarda…

1 Şubat askeri darbesinin ardından kurulan Karen Ulusları Korunma Gücünün KNDF sözcüsü, son 24 saatte eyalette yaşanan çatışmalara ait The Irrawaddy gazetesine konuştu.

Adını açıklamayan lafçı, dün eyaletin başşehri Loikaw kentinden Demoso'ya takribî 150 askerin harekât için hareket ettiğini ve yol üzerinde KNDF savaşçılarının askerlere pusu kurduğunu kaydoldu.

Çatışmalarda 80 askerin can verdiğini açıklayan lafçı, Myanmar ordusunun misilleme yapmak üzere Demoso'daki sivil mesken alanlarına helikopterlerle hava hücumları tertip ettiğini ifade etti.

Myanmar ordusunun sivil mesken bölgelerine insansız hava vasıtalarıyla en az 6 bomba vazgeçtiğini belirten KNDF sözcüsü, sivil can kayıplarına ait bilgi vermedi.Myanmarda ordu ve isyancı gruplar çatıştı: 80 asker öldüDünkü çatışmalarda kaç askerin can verdiğine dair Myanmar ordusundan bir açıklama yapılmadı.

MYANMAR'DA 'SİVİL HÜKÜMET' ULUS ORDUSU KURDU

Myanmar'da askeri darbeyle seçilmiş hükümeti yıkan orduya karşı kurulan ve "sivil hükümet" olarak öğrenilen NUG, şov tertip eden ulusu Myanmar ordusundan gözetmek için oluşturduğu Ulus Korunma Güçlerini sosyal medyada tanıttı.

Milli Birlik Hükümetinin NUG sosyal medya sayfasında paylaşılan videoda, ayın başında Ulus Korunma Güçlerine PDF katılan ve askeri eğitimini bitiren ilk birliğin yemin merasiminden görüntüler aktarıldı.

Videoda PDF azaları topluca, "Ulus Korunma Güçleri ulusun yanında durmalı ve ulusu gözetmelidir. Kazanmak için savaşacağız." ifadeleriyle yemin etti.

Sivil hükümetin Korunma Bakanı Yee Mon, eğitimini bitiren PDF abonelerini denetim ederken görüntülendi.

1 Şubat'ta darbenin ardından nezaretine alınan ülkenin daha önceki fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin partisi Milli Demokrasi Birliği NLD azaları tarafından 16 Nisan'da kurulan NUG, 6 Mayıs'ta Ulus Korunma Güçleri ismi altında ordu kurduklarını bülten etmişti.Myanmarda ordu ve isyancı gruplar çatıştı: 80 asker öldü"Ulus ordusu" olarak öğrenilen PDF'nin abonelerini, darbe karşıtı kavmi silahlı gruplardan Karen Milli Birliğinin KNU eğittiği iddia ediliyor.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 tercihlerinde şike yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi idareyicisini nezaretine almış ve bir seneliğine fantastik hal bülten etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtlarına müdahalesi neticeyi 841 şahıs yaşamını kaybetti. Ülkede geniş katılımlı şovlar sürerken nezaretindeki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri duruşmada suçlanmalarına devam ediliyor.