Myanmar'da şiddet büyüyor: Bu kez de protestocular polise saldırdı!

Myanmar'da şiddet büyüyor: Bu kez de protestocular polise saldırdı!

1 Şubat'ta reelleşen askeri darbeden sonra güç günler geçiren Myanmar'da güvenlik eforları ve protestocular arasındaki çatışmalar devam ediyor. Bugüne kadar 550 şahsın yaşamını kaybettiği ülkede…

Myanmar'da askeri darbe karşıtı protestocuların bir polis karakoluna tertip ettiği hamlede 7 polis can verdi.

Myanmar Now sitesinde yer alan habere göre, Saging eyaletine bağlı Tamu kentindeki bir polis karakolu, cuntaya karşı çıkarak protestoculara katılan polis memuru Thang Hou Gin ve birliktesiki protestocuların hamlesine uğradı.

El imali patlayıcı maddelerle karakola saldıran protestocular, 6 polisi öldürdü.

Kısa vakit sonra çatışmalara Myanmar ordusunun müdahale etmesi neticeyi darbe karşıtı polis memuru Gin öldürülürken, çatışmaya katılan protestoculardan kimileri yaralandı.

MAGWAY'DA 10 BİN ŞAHIS EVİNİ TERK ETTİ

Öte yandan Myanmar ordusunun Magway eyaletinde darbe karşıtlarına karşı şiddet kullanması neticeyi kırsal bölgelerde çok rakamda şahsın evini terk ettiği bildirildi.

İnsan hakları teşkilatı Justice for Myanmar'ın hazırladığı raporda, Myanmar ordusunun mart ayından bu yana konut baskını, özel malı yağmalama ve sivilleri kaçırma gibi eylemlerinin ardından, eyaletteki en az 10 bin sivilin ormanlık alanlara kaçarak askerlerden saklandığı ifade edildi.

Magway'da Myanmar birliklerinin konutları basıp özel malları yağmalarken görüntülendiği çok rakamda video, sosyal medyada tepki görmüştü.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 tercihlerinde şike yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta idareye el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi idareyicisini nezaretine almış ve bir seneliğine mucizevi hal bülten etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş arzıyla şovlara başlamıştı. Güvenlik eforlarının silahlı müdahalelerinde 550 gösterici yaşamını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı şovlar sürerken nezaretindeki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri duruşmada suçlanmalarına devam ediliyor.