Myanmar'ı hem darbe hem koronavirüs vurdu! Cuntadan çıldırtan sözler: Ölmemek için...

Myanmar'ı hem darbe hem koronavirüs vurdu! Cuntadan çıldırtan sözler: Ölmemek için...

Hem 1 Şubat'ta reelleşen askeri darbe hem de koronavirüs salgını suratından oldukça güç günler geçiren Myanmar'da hadiseler ve vefatlar süratle çoğalıyor. Başta oksijen olmak üzere Kovid-19'a…

Myanmar'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 olaylarının hakimiyet edilmesi güçleşirken askeri idare, pandemiye karşı korunmaları için ulusa Budist duası okuma çağrısında bulundu.

Askeri idareye bağlı Din ve Kültür İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ulusa Budizm inancında insanları kıtlık ve afetlere karşı gözettiğine inanılan "Ratana Sutta" duasını her gün konutlarında okumaları öneri edildi.

Darbe karşıtı Budist rahipler, Bakanlığın açıklamasına sosyal medyada tepki gösterirken bir rahip, Facebook paylaşımında "Ulusun duaya değil, oksijene lüzumu var." ifadesini kullandı.

ZORUNLU TIBBİ MALZEMELER TEDARİK EDİLEMİYOR

Myanmar'da son haftalarda giderek artan Kovid-19 olayları karşısında, salgınla çaba için hayati ehemmiyet taşıyan tıbbi malzemelerin ülkeye girişinin güçleştiği belirtildi.

Myanmar Now sitesine açıklama yapan ithalat ve ihracat şirketi direktörü Zaw Min, Çin'in Kovid-19 sebebiyle 8 Temmuz'dan bu yana Myanmar ile hudutlarını kapatmasının ardından, Çin'den ülkeye tıbbi malzeme getiremediklerini belirtti.

Myanmar ile Çin arasındaki kara yolu ticaretinin ehemmiyetli noktalarından biri olan ülkenin doğusundaki Nam eyaletine bağlı Muse Hudut Kapısı'nın bir haftadan fazladır kapalı olduğunu belirten Min, şimdiye kadar Myanmar'a getirilen surat maskesi, eldiven ve gözetici giysi gibi tıbbi lüzumların bu rota üzerinden geldiğini kaydetti.

Çin'in hudutları kapatmasının ardından ithalatçıların Tayland hududuna yöneldiğini belirten Min, "Çoğu Taylandlı işletme artık Myanmar'a surat maskesi satmıyor. Bunun yanı gizeme oksijen tüpü ve eşi tıbbi malzemelerin maliyetini artırdılar. Gümrük operasyonlarını da zorlaştırmaya başladılar." dedi.

Myanmarı hem darbe hem koronavirüs vurdu Cuntadan çıldırtan sözler: Ölmemek için...

Myanmar'daki sağlık kurumularda oksijen tüpü gereksiniminin çoğalması üzerine askeri idare, oksijen tüplerinin lisans olmadan ithal edilmesine izin verdiklerini açıklamıştı.

MYANMAR'DA KOVİD-19 SALGINI

Son 24 saatte 4 bin 47 bireyin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı Myanmar'da toplam olay sayısı 201 bin 274'e yükseldi.

Bugün 109 birey virüs sebebiyle hayatını kaybederken toplam can kayıpları 4 bin 36 oldu.

Myanmar'da 1 Şubat askeri darbesinin ardından çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı sivil itaatsizlik eylemleri, Kovid-19 testlerini ve aşılamayı sekteye uğratıyor.

Sağlık gönüllüleri, askeri idarenin bir hayli bölgede Kovid-19'dan can verenlerin sayısını noksan açıkladığını öne sürüyor.

Ülke genelinde Myanmar ordusu ve darbe karşıtı silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar, Kovid-19'la çabayı güçleştiriyor.

Başta Yangon, Mandalay ve Kale gibi kentler olmak üzere ülkenin bir hayli bölgesindeki sağlık kurumularda tıbbi oksijen kasveti yaşanıyor.

Bir aydır günlük olay çoğalış oranlarının yükseldiği ülkede, 28 Haziran'dan bu yana günlük olay çoğalışları 4 haneli sayılarda izliyor.

BM SALGININLA ALAKALI UYARIDA BULUNDU

Birleşmiş Milletler BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, sağlık sisteminin çöktüğü Myanmar'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının riskli ebatlara eriştiğini belirterek beynelmilel cemiyete dayanak çağrısında bulundu.

Tom Andrews dün yaptığı açıklamada ülkedeki krizin sebeplerine ait, "Delta varyantı dahil, Kovid hadiselerinde yaşanan patlama, Myanmar sağlık sisteminin çökmesi ve ulusun askeri cunta ile iletişimli rastgele bir şeye karşı dinlediği güvensizlik hatasız bir etmenler kasırgasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Andrews, beynelmilel cemiyet tarafından acilen destek sağlanmadığı takdirde, Myanmar'da ciddi can kayıpları yaşanabileceğine dikkati çekti.

Bununla beraber Andrews cunta idaresinin, Beynelmilel Para Fonunun IMF 1 Şubat darbesinden evvel yaptığı 350 milyon dolar Kovid-19 dayanağının hesabını vermesi gerektiğini vurguladı.

CUNTA KOVİD-19 KRİZİNİ İDAREYECEK KAYNAKLARDAN YOKSUN

Cuntanın krizi hakimiyet altına alacak kaynak, marifet ve meşruiyetten yoksun olduğunu dile getiren Andrews, aşılama programının ulusun güvenini kazanmış cunta dışı bir yapı tarafından yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Myanmarı hem darbe hem koronavirüs vurdu Cuntadan çıldırtan sözler: Ölmemek için...

Bununla beraber Andrews, ülkede askeri darbe sonrası hapsedilen bireylerin sayısının çoğaldığını ve makûs cezaevi şartlarında yaşam gayreti veren tutukluların da Kovid-19 riski ile karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Andrews, virüse tutulan insanların oksijen ve tıbbi malzeme noksanlığından can verdiğine değinerek beynelmilel cemiyete dayanak çağrısını tekrarladı.

ASKERİ İDARE TARAFINDAN HAPSEDİLEN POLİTİKACI KOVİD-19 NEDENİNE CAN VERDİ

Myanmar’ın devrik lideri Aung San Suu Çii''nin parti sözcüsü Nyan Win’in, yakalandığı cezaevinde yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Myanmar’da askeri darbenin ardından cunta yönetimi tarafından hapsedilen Nyan Win, Milli Demokrasi Birliği Merkez Yürütme Kurulu abonesi ve Suu Çii'nin partide en güvendiği addı.

Suu Çii ve Nyan Win dahil partiden bir hayli üst düzey ad, 1 Şubat askeri darbesine hapsedilmişti.

Nyan Win’in avukatı, 1 Şubat askeri darbesinden bu yana nezaretinde yakalanan parti sözcüsünün Kovid-19 sebebiyle cezaevinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Myanmar’da ordunun idareye el koymasının ardından bir hayli sağlık personelinin toplu greve gitmesi, ülkenin zati zayıf olan sağlık sistemini negatif etkiledi.

Politik Mahkumlara Dayanak Derneğine göre, ülkedeki kapasitesinin üzerinde mahkum bulunduran cezaevleri salgının yayılmasına neden oluyor.

TAYLAND'A SIĞINAN MYANMARLILAR KOVİD-19'A YAKALANDI

Myanmar'da askeri darbenin ardından Tayland'ın kuzey hududuna sığınarak ülkeye firari geçiş yapan suratlarca Myanmarlı mültecinin Kovid-19'a tutulduğu açıklandı.

Taylandlı sığınmacılara dayanak kuruluşu Map Foundation'dan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki turizm kenti Chian Mai'de bu ay içinde 600'ün üzerinde yeni Kovid-19 hadisesi görüldüğü ve Myanmarlı sığınmacıların bu olayların en az yüzde 30'unu oluşturduğu belirtildi.

1 Şubat askeri darbesinin ardından binlerce darbe karşıtı, Tayland ve Hindistan hudutlarına akın etmişti.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 2020'deki genel tercihlerde şike yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat'ta idareye el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi idareyicisini nezaretine almış ve bir seneliğine inanılmaz hal bülten etmişti.

Myanmarı hem darbe hem koronavirüs vurdu Cuntadan çıldırtan sözler: Ölmemek için...

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi neticeyi bugüne kadar 922 birey hayatını kaybetti, binlerce gösterici nezaretine alındı.

Ülkede geniş katılımlı şovlar sürerken üst düzey hükümet yetkililerinin askeri duruşmada suçlanmalarına devam ediliyor.