'NAe Sao Paulo' raporuna DHA ulaştı: Gemide 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor

'NAe Sao Paulo' raporuna DHA ulaştı: Gemide 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor

Brezilya'dan İzmir Aliağa'daki gemi söküm kuruluşlarına gelecek gemide, beynelmilel bir kuruluş tarafından hazırlanan rapora göre 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor.

Brezilya'dan İzmir Aliağa'daki gemi söküm kuruluşlarına gelecek olan Brezilya donanmasına ait 'NAe Sao Paulo' isimli gemide 900 ton asbest bulunduğu iddia edilmişti. Beynelmilel denkliğe sahip gemi sökümünde riskli madde stoku hazırlamaya yetkili kuruluş 'GRIEG GREEN' tarafından hazırlanan rapora göre gemide 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor. DHA'nın eriştiği raporda, geminin hangi kısmında ne kadar asbest bulunduğu bilgisi de yer aldı.

NAe Sao Paulo raporuna DHA ulaştı: Gemide 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor

1 TON ÜZERİNDE ÇIKARSA GERİ SEVK EDİLECEK

Bakanlık yetkilileri, Türkiye’de yapılacak hakimiyetlerde raporda belirtilen ölçünün bir ton üzerinde bile asbest çıkması vaziyetinde geminin söküm operasyonunun hakikatleşmeden geri sevk edileceğini belirtti. Yetkililer, atıkların bertarafına ait de bilgi verdi. Asbest kapsayan atıkların uygun biçimde paketlenerek etiketlendiği, havayla teması kesildiği, geçici olarak depolandığı, lisanslı taşıtlarla taşındığı ve etraf lisanslı kumpaslı depolama kuruluşlarında; zorunlu temkinleri almak koşuluyla bertaraf edildiği vurgulandı.

2013 senesinde de asbest kapsayan eş bir geminin sökümünün asıllaştırıldığı ve atıkların meselesiz bir biçimde bertaraf edildiği kaydolundu. 

NAe Sao Paulo raporuna DHA ulaştı: Gemide 9 ton 641 kilo asbest bulunuyor